Suomen paras kaupunki on valittu.
Tutkimuksella selvitetään suomalaisten käsityksiä eri kaupungeista asuinpaikkoina sekä muuttohalukkuutta ja aikomuksia yleistasolla.
Seuraavassa taulukossa on 10 parhaan kaupungin saamat yleisarvosanojen keskiarvot, jotka mittaavat kaupungin imagoa asuinpaikkana:
1. Tampere 7,84
2. Turku 7,47
3. Jyväskylä 7,37
4. Helsinki 7,26
5. Oulu 7,20
6. Kuopio 7,17
7. Espoo 7,07
8. Hämeenlinna 6,98
9. Lahti 6,96
10. Naantali 6,93
Oli mikkelikin vaihtoehdoissa mukana, mutta eihän tämä hyvävelikultturin kehto pärjännyt tietenkään vertailussa.
Suomen paras kaupunki
10
189
Vastaukset
- Onnea Tampere
Mutta melko hullunkurista kysyä toispaikkakuntalaisilta mielipidettä jostain kaupungista - etenkin kun kriteerit ovat näin yksityiskohtaisia:
•työpaikkojen tarjonta
•opiskelumahdollisuudet
•sijainti
•hyvä kasvuympäristö lapsille
•harrastusmahdollisuudet
•kunnalliset palvelut
•kehittyvä talousalue
•monipuolinen kulttuuritarjonta
•viihtyisä asuinympäristö
Täällä lisää tietoa tutkimuksesta/gallupista:
http://www.taloustutkimus.fi/tuotteet_ja_palvelut/yhteiskunta-ja-julkinen-sektori/valmiita_julkisen_kuntasektorin/kaupungit_muuttohalukkuus/- Vastaus pohdintaasi
tulee tässä:
"Tutkimuksella selvitetään suomalaisten käsityksiä eri kaupungeista asuinpaikkoina sekä muuttohalukkuutta ja aikomuksia yleistasolla."
Lienee juurikin tarkoituksenmukaista kysyä toispaikkakuntalaiselta.
Turha niitä omiaan siinä silloin on kehua.
Aikas selvää, eikö?
- lkllll
Eipä oo yllätys. Valitettavasti ei mikkeli pysty kilpailemaan suurempien kaupunkien kanssa..
- Diuduidyy
Eikä pienempienkään. Näin se vaan on.
- Pystyypäs
Diuduidyy kirjoitti:
Eikä pienempienkään. Näin se vaan on.
Onhan meillä Suomen hienoin peräaukko paskalaitoksen vieressä. Liekkö se aukko Suomen suurinkin, siitä en ole tietoinen.. mutta KOMEE ON !
- joo, onnee vaan
kaikille näille hyville top10 kaupungeille jotka on pärjänny näissä imago- ja muuttohalukkuusasioissa.
- Ja perkkeele
Vielä veroja pitää maksaa tähän stanan kyypparikaupunkiin..!
Mitenkähän etäs täytyisi muuttaa, että tulevat kuntaliitokset eivät "imaisisi" taas tähän hyvävelikaupunkiin.....????
Widdy, kohta täytyy pistää vissiin mikileaks!- Rinkula rankula
Suosittelen muuttamista Tampereelle. Sitten olet tyytyväinen. Ja me mikkeliläiset myös!
- Paljon olisi
asioita, joita voisi nostaa "pöydälle". Se on kylla aivan taivaan tosi.
(ja tuo rinkula taitaa olla juurikin näitä mikkeleliläisiä joidenka takia asiat ovat tässä kaupungissa päin P:eetä!
- koko
Mikkelissä on suomen rumin liikenne ympyrä.. Missään muusa kaupungissa ei menis tollanen rinkula läpi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1462479Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot96994- 64871
- 60733
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18667Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637