IRON SKY

k aalto

4.4.12 Vantaa klo 20.45. 3 vuoden odotus palkittiin. Arvosana 9/10. Elokuva täydellisen yllätyksellinen, loppuun asti kantava niinkuin hyvä viini. Elokuvasda syvällinen tarina, tarinoita eri kerroksissa, pinta parodiaa, keskiosa etenevä näytelmä ja pohjapinta syvällisen kaunis tunteita lämmittävä elokuvan opetus.

8

454

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apurahahakemus

      Lahti 4.4.12 16.00.

      Ironiasi on kohdallaan,
      leffa oli tosiaan nippa nappa
      Plan 9 from the outer spacea
      parempi.
      2/10.

    • ebin

      Eeppisin suomessa koskaan tehty elokuva. 5/5

      • eikäooleeieieie

        ei tää oo suomessa tehty eikä edes suomalainen elokuva !! ei taida olla yhtään mitää suomalaista koko elokuvassa


    • Veteranfan

      Kyllähän tämä elokuva "Iron Sky" lämmitti meikäläisenkin sydäntä.Elokuva,josta voi olla ylpeä että se ollaan tehty suomalaisvoimin.Vaikka tosin ilman suomalaisia näyttelijöitä,mutta kuitenkin elokuvaa ei olisi tehty ilman kotimaista intohimoa tuotantoa kohtaan.
      Iron Sky elokuvan idea lyö juuri sopivasti sen verran yli hilseen,ettei siitä voi olla pitämättä.Ehkäpä jotkin rasistisesti maailmankuvaa katsovat eivät tietenkään elokuvaa hyväksy,siksi tämä elokuva piti tehdä,jotta tämmöisiä ennakkoluuloja voidaan murtaa elokuvan voimin.

      Elokuvan fasismin uhka on lähtökohtana elokuvan teemalle.Väkivaltainen natsipuolue uhkaa edelleen maapalloa,tuli se sitten kuusta tai geeniköyhästä maanosasta.Ohjaaja Martti Vuorensolan esikoinen ei häpeä kokonaisuutena yhtään hollywood tekeleiden rinnalla.Toivottavasti tälläistä nähdään tulevaisuudessa vielä lisää???

    • mandalay

      Samaa mieltä. Aivan mainio leffa. Ja mieletön idea. Lempihahmoni oli Sarah palin presidenttinä. ja se pieni suomalaismies YK:ssa oli hyvä veto. Tarina oli loistava, eikä ihme, huomasin että se perustuu Johanna Sinisalon novelliin, eli laatukamaa. Kyllä me suomalaisetkin osataan. Positiivista, että puhuttiin myös paljon saksaa eikä vaan englantia.

    • heguli_pro

      Kävin katsomassa vasta nyt 22.5.
      Teknisesti melkoisen hienosti toteutettu ja 2 maailmansodan aikaisella tekniikalla rakennetut lentävät lautaset oli todella huvittavia. Niiden lentelyhän perustui huippusalaiseen antigravitaatiotekniikkaan, joten ei tarvinnut sen enempää piitata fysiikanlaeista niiden lentämisiä kuvaillessa.
      Mutta, tästä natsi aiheesta olisi kyllä löytynyt enemmänkin iloittelua, samaan tyyliin, kun arjalaiseksi valkonaamaksi muokattu musta astronautti selitteli poliisiasemalla elämänsä tapahtumia kuunatsien vieraana ja poliisisetähän uskoi kaiken mukisematta. ;-))
      Mutta, kaikenkaikkiaan aivan nautittavaa scifikomediaa ja jatkoakin on jo lupailtu...
      http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/elokuvat.shtml/1552530/iron-sky--elokuvalle-luvassa-jatkoa

    • okfoskfoskof

      Tulipa katsastettua tämä Iron Sky. Odotukset olivat korkealla. Idea oli mielenkiintoinen. Kerrankin hyvä Suomi-leffa.

      Kyllähän Iron Sky toimi, osittain. Erikoistehosteet olivat hyvää luokkaa ottaen huomioon tuotantobudjetin. Elokuva tarjosi parit hyvät naurut siellä täällä.

      Valitettavasti siihen jäävät kehut. Käsikirjoitus oli melko kehno. Elokuvassa ei oikein ollut kiinnostavaa juonta. Lisäksi juoni kärsii melkoisesta ennalta-arvattavuudesta. Henkilöt jäävät lähes poikkeuksetta ohuiksi. Muutama hahmo onnistuu jopa ärsyttämään.

      Iron Sky on ristiriitainen kokemus. Periaatteessa se on epätasainen scifikomedia vailla kunnollista juonta. Silti erikoistehosteista ei voi olla pitämättä. Valitettavasti pistesaldo jää kuitenkin selkeästi miinusmerkkiseksi. Valtavat odotukset eivät kohdanneet, ja käteen jäikin rimanalitus.

      4.5/10

    • Mitäkäsääoikein

      mistä tää niiku kertoo? eli maahan hyökkää kuusta tai jostain natsit tai alienit ja usa marines pelastaa maailman? jos noin ni ei yksinkertaisesti jaksa noita elokuvii enää :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      162
      2701
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1149
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      947
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      56
      863
    5. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      799
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      787
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      760
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      176
      707
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      660
    10. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      656
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      654
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      55
      598
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      588
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      123
      555
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      539
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      517
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe