Päääsiäisenä satukirja holhoaa Suomen kiinni

Holhous pois

Taas on se aika vuodesta, kun Suomi holhotaan kiinni. Milloinhan päästään esimerkiksi kaupan aukioloissa siihen, että yrittäjät/yritykset itse saisivat päättää pitävätkö kaupat auki vai ei. Mutta aina pitää niitä yh-kaupantätejä ajatella *huoh* (mutta muiden alojen (kuten bussikuskit), jotka työskentelevät myös pyhinä (myös holhouspyhät) yh-vanhempia ei tarvitse ajatella, kun muilla aloillahan se vaan on ammatinvalintakysymys).

4

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.T.K

      Ei kannata lukea niitä satukirjoja ne ei rakenna.Raamatun lukeminen rakentaa.
      www.hengellinenkotikirjasto.fi

      • voooi, voi

        Tämä pitkäperjantai on kurja päivä. Alko on kiinni, Jeesuksen teloittamisen muistopäivä ja jos Salattujen elimien Seppo vielä hirttää itsensä niin on siinä surua kerrakseen, Voipi mennä yöunet muutamilta.


    • j vvvvvvg

      Voi olla osittain satukirja ,mutta kirjassa esiintyneet henkilöt ovat olleet olemassa.

      • foto,foto

        Uusi testamentti kirjoitettiin satoja vuosia jälkeen ajanlaskun joten se on huhupuheena levinnyt. En minä ainakaan muista sadan vuoden takaisista tapahtumista mitään muuta kuin epämääräisiä huhuja. Mahtoikohan silloin jo olla kameroita että tapahtumat ja henkilöt voisi todistaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3961
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      122
      2291
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1429
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      767
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe