Meneekö luovutus voitosta veroa ??

Puolisoni ja tyttäreni kanssa olemme ostaneet v 1989 kahden perheen omakotitaon ( yhtymä ) ei Oy muotoinen . Talon toisessa päätyssä on 4 h ja keittö ,
toisessa päätyssä 2 h keittiö . Tyttäreni asui tuossa 2 h keittiössä ja minä puolisoni kanssa vuoteen 1998 . Tämän jälkeen vaihdettiin asuntoja tyttäreni muutti siihen asuntoon missä minä ja puolisoni asui koska hänelle tuli perheen lisäystä ja vastaavasti minä ja puolisoni siihen missä tyttäreni asui .
Vuonna 2006 erosin puolisostani , vuonna 2007 jouduin lunastamaan tyttäreni osuuden itselleni hänen raha vaikeuksien vuoksi . Tyttäreni jäi asumaan samaan asuntoon , mutta vuokralle ..Vuonna 2008 lunastin puolison osuuden itselleni jonka jälkeen koko talo oli kokonaan minun omistuksessani ..
Vuonna 2012 maaliskuulla olen myynyt talosta ulkopuoliselle ostajalle 65 % ...
Itse asun edelleen talossa . Sekä Tyttäreni .


Saakohan tästä mitään tolkkua ?? Olisin kiitollinen jos saisin vastauksen ...

Epätietoinen

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Kyllä, sain mielestäni kiinni kysymyksestäsi.
      Kun olet omistusaikanasi asunut molemmissa asunnoissa yhtäjaksoisesti yli kaksi vuotta, niin myynti on sinulle verovapaa.

      Yställisesti
      Pirjo Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1829
    2. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1797
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1655
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1401
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      32
      1328
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      58
      1175
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1082
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1031
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      923
    Aihe