Paavo totesi aivan asiallisesti puolueen johdon olevan syynä eduskuntavaalitappioon. Paavo tietää mistä puhuu koska kärsi tappion eduskuntavaaleissa. Kuten myös puolueen puheenjohtajavaalissa.
Presidenttivaalit olivat suoranainen menestys, vaikkakin parempaa tulosta olisi tullut jos vain....
Niin, kyllä kaikki tappiot nyt vaan ovat muitten syytä, sen sijaan Paavo on nyt nostanut puolueen huimaan nousuun, kuten gallupit asian kertovat.
Paavo tietää mistä puhuu
13
70
Vastaukset
Paavokin on itse osasyyllinen tuohon viimevuoden vaalitappioon.
Paavolta katosi järki silloin kun hän sai tappion nisimmäisessä pressavaaleissan.
Nyt se on täysin kateissa, hän haluaa PJ:si vaikka puolue hajoaisi- gyuibonk
Paavo on narsisti,jälki täytyy saada jäämään suomenhistoriaan tavalla tai toisella.
Tuo katkera ukko tulee kostamaan pressanvaalit suomelle,tavalla tai toisella.
Hyvä kun aloittaa omasta roskasakista. - empaattinen demokrat
Paavo mitään ole nostanut. Puolueen hyvän oppositiopolitiikan vuoksi kannatus on noussut. Oppositiossa on päästy arvostelemaan Suomen EU- ja euroaluepolitiikkaa. Soinia äänestäneitä on tullut takaisin keskustaan.
Presidentinvaali oli henkilövaali. Paavollakin oli omien sanojensa mukaan kannatusta kommunisteista kokoomukseen. Moni keskustan kannattajakin todennäköisesti äänesti NIiinistöä.
Paavo nyt vain tapansa mukaan nostaa asian kuin asian omaksi ansiokseen. Ei Paavo keskustaa ole yhdistänyt. Nytkin hän kuvittelee nujertamalla (juonittelemalla, pelottelemalla, ylhäisellä ylimielisyydellä yms.) yhdistävänsä keskustan. - realismia..
Paavon tunkeminen mukaan vaan laskee kannatusta. Miten Paavo tohtii väittää että pressavaalitulos oli menestys?? Kun se oli pressavaali ja häntä tosin äänesti muutkin kuin kepulaiset niin plus-miinus laskulla ei saa kovaa menestystä aikaan . Kepulaisista äänesti noin10-12 5% paavoa, eli sekö oli suuri menestys?? Haloo!!
Nyt kun varmistui että eläkeläiset ja eritoten Väyrynen on tarjolla on kannatus alkanut laskea... se nousee vain jos väyrynen vetäytyy kisasta. Vissi on niin. - 6+16
"Presidenttivaalit olivat suoranainen menestys"
mikä menestys, hävisi vaalit!
Onko 17,5% menestys, Keskustan presidenttiehdokas on viimeksi menestynyt näin huonosti vuoden 1982 vaaleissa. Eli kolmeenkymmeneen vuoteen ei ole tullut näin pahasti takkiin pressanvaaleissa kuin luuseri Väyryselle nyt.- Keskustaporvari
Paaavo tarkoitti voitolla sitä, että kolmas sija varmisti sen, että voi heittää minkki-Marin hornan tuuttiin ja ottaa keskustan haltuun. Väyrynen on ainoa, joka voi pelastaa meidät euroopan yhteisestä valuutasta ja Paavon idän suhteiden avulla tulemme saamaan täystyöllisyyden suomalaisille.
- naurettavaa...
Aivan. Keskustalaisista vain 10% äänesti Väyrystä, mahdollisesti jopa vähemmän. Mikä menestys se on tai oli?? Aivan naurettava peruste että suuri menestys.
- olkaamme avoimia
Keskustan edellinen, niin kuin nykyinenkin johto oli eduskuntavaaleihin saakka sidoksissa hallitusohjelmiin. Väyeynen itsekin oli hallituksessa mukana. Johdolla oli ylivoimainen este irrottautua harjoitetusta Eurooppa-politiikasta. Soini kiersi maakuntia ja löi omalla uskottavalla tavallaan keskustan kannatusta alas. Vaaleissa lisäsi edustajamääränsä 5:stä 39:ään. Nyt Väyrynen ummistaa tälle seikalle kokonaan silmänsä ja näkee vielä, että keskustalla oli ennen eduskuntavaaleja hyvä tilanne lähteä pitämään kannatus korkealla.
- narsistin voimalla
Ainoa oikea pointti on että Paavo kostaa... moni arvelikin että keskusta saa tuta jos Paavo ei pärjää pressavaalissa ja Paavolla muhi jo valmis suunnitelma miten pääsis valtaan... narsisti ei jätä silleen ei... näyttelee muka lupsakkaa mutta pinnan alla muhii ja uusia juonia on aina kehitteillä mitä heitellä rattaissiin. mutta narsisti huomaa eikä tunnusta itsessään vikaa.
- väyrynen 100% tuki
Ei pidä paikkaansa, Väyrynen on tunnustanut tehneensä virheen, eli luopui aikoinaan puheenjohtajuudesta. Lisäksi Väyrynen on myöntänyt että hänellä on jopa kaksi puutetta, hän ei ole nainen ja eikä kovin nuorikaan. Väyrynen lienee näistä puutteista huolimatta maailman sivistynein ja pätevin poliitikko, on kaikkien Suomalisten edun vastaista jos Väyrysestä ei tule seuraavaa keskustan puheenjohtajaa ja täten myös automaattisesti pääministeriä.
- Kapt evp tos. aito
väyrynen 100% tuki kirjoitti:
Ei pidä paikkaansa, Väyrynen on tunnustanut tehneensä virheen, eli luopui aikoinaan puheenjohtajuudesta. Lisäksi Väyrynen on myöntänyt että hänellä on jopa kaksi puutetta, hän ei ole nainen ja eikä kovin nuorikaan. Väyrynen lienee näistä puutteista huolimatta maailman sivistynein ja pätevin poliitikko, on kaikkien Suomalisten edun vastaista jos Väyrysestä ei tule seuraavaa keskustan puheenjohtajaa ja täten myös automaattisesti pääministeriä.
Kyllä Väyrysellä omat inhimilliset ominaisuutensakin ovat. Kaikesta huolimatta hän on suomalaisten poliitikkojen yksinäinen kärki.
Hän on myös yhteistoimintakykyinen, joskin mitättömimmät saattavat kokea hänet suurena uhkana, oman itsensä paljastumisen pelossa.
- Paluu valtaan
Kylle vielä tutkitaan että keneltä se paavomuki löytyy-huononpi juttu jos ei löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77919
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8787J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61746