Polttelu

Moi kaikki!
Olisin kiinnostunut saamaan tietoa pilven polttelusta ja siitä, että mikä siitä tekee niin hienoa. Poikaystäväni on poltellut nyt muutaman vuoden ja tekee sitä viikossa vaihdellen päivästä ehkä kolmeen päivään. Itse en ole ikinä minkäänlaisia päihteitä kokeillut ja siksi tämä onkin minulle niin uusi asia.
Koko poikaystäväni kaveriporukka on pössytelijöitä ja luulen, että tämä on yksi osa syy, joka ajaa poikaystävänikin polttelemaan.
Minusta on alkanut vähitellen tuntumaan siltä, että kannabis menee minun ylitseni, koska poikaystäväni on alkanut salailla tekemisiään. Tämä on tietysti suututtanut minua ja olen kysynyt, että onko se tosiaan niin iso juttu, että hän haluaa rikkoa suhteemme avoimuuden jonkun päihteen takia. Hän kuitenkin väittää ettei se ole niin suuri juttu ja että huolehdin turhaan. Välillä hän kuitenkin mainitsee sen olevan koko kaveriporukan elämäntapa?
Olen yrittänyt ottaa selvää kannabiksesta miten se vaikuttaa (hyvät/pahat ominaisuudet), mutta en silti pysty ymmärtämään. Tämä on alkanut rikkoa mielenterveyttäni ja kolahtaahan se tietysti itsetuntoonkin, kun tuntuu, että jokin aine menee minun edelleni..
Aloin käymään psykologilla, koska ajattelin, että ehkä pystyisin muuttamaan ajattelutapaani, koska rakastan poikaystävääni yli kaiken ja olen uhrannut hänen edestään jo niin monia asioita, että voisin ehkä uhrautua tämänkin puolesta. Psykologini kuitenkin kehotti minua kysymään poikaystävältäni, että jos hän joutuisi valitsemaan valitsisiko hän minut vai kannabiksen, koska näki, että asia todella vaivaa minua. Muutama päivä sitten kysyinkin tämän edellä mainitun kysymyksen ja poikaystäväni ei ikinä suoranaisesti vastannut siihen, vaan käänsi sen minua vastaan: hän sanoi valitsevansa minut, mutta minun täytyisi valita, että hyväksynkö hänet sellaisena kuin hän on. Nyt tämä tilanne on johtanut lähes eroon, koska olen sanonut, että minä lähden jos polttelu ei lähde.
Haluaisin ymmärtää, että jos asia ei hänen sanojensa mukaan ole niin iso juttu, niin minkä takia hän on silti valmis eroamaan sen takia? Mikä polttelussa on niin hienoa, että poikaystäväni on valmis jättämään sen kaiken, mitä meillä on?
Suhteemme on meidän olempien ensimmäinen ja se, mitä meillä on, on jotain uskomatonta. En ole ikinä tuntenut yhtä hienoa ihmistä ja hän sanoo samoin minusta. Tämä yksi asia kuitenkin kaihertaa välejämme viikottain. Tässä taistellaan nyt todellakin siitä, että mikä on asioiden tärkeysjärjestys.
Kokemuksia, ideoita, ajatuksia?

9

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vierestäseurannut;

      Hyvä nimimerkki Tiikewi.

      Kertomuksesi on hyvin tavanomainen ja samankaltaisia kertomuksia on jo Suomessakin hyvin paljon ja kuinka paljon niitä onkaan kun otetaan huomioon koko maailma.
      Tapauksia on myös niinpäin, että poika on huolissaan tyttöystävästään.

      Halusit "Kokemuksia, ideoita, ajatuksia"?

      Ensinäkin, tämä palsta ei ole neuvoja antavana foorumina paras mahdollinen, koska tällä palstalla kirjoittelee 98 % :sesti kannabikseen rakastuneet, ja heidän neuvonsa on sen mukaiset.

      On toki asiallisiakin kirjoittajia, mutta heidän kirjoituksensa nämä kannabikseen rakastuneet yrittävät kaikenlaisin herjauksin ajaa pois palstalta.

      Minun kokemukseni perustuu kannabiksen käyttäjien sivustaseuraajana.

      Olin noin 15 vuotta huumevastaisessa vapaaehtoisjärjestössä yhtenä vapaaehtoistyöntekijänä. Siinä työssä tuona aikana sain nähdä ja kuulla samankaltaisia kertomuksia, ...(kuin sinunkin kertomasi) ....tositapahtumia sadoittain.

      Motiivina työhöni oli oman poikani kohtalo.

      Poikani kannabiksen käyttöhistoria on noin 30 vuotta.

      Koska kannabiksen vaikutus käyttäjäänsä tapahtuu pienin askelin, vähän samaan tapaan kuin pikkuhiljaa lihominen, eli lähellä olevien, ...ja varsinkaan itse käyttäjän sitä on vaikea huomata.
      Sitten aikojen kuluessa, yhtäkkiä tajuaa ..."miksi sinusta on tullut tuollainen?"
      Minunkin poikani muuttuminen "oudoksi" kesti noin 10 vuotta,...jolloin huomasin selvästi persoonallisuuden muuttumisen.

      Niinsanotussa tahdonvastaisessa hoidossa hän on ollut jo 3 kertaa, ja aina hoidon jälkeen hän on suhteellisen hyvässä kunnossa mieleltään, (fyysisesti kannabis ei suuremmasti aiheuta ongelmia, paitsi mitä mielenterveyden järkkymisen kautta) mutta aina päästyään nk. avohoitoon, hän helposti taas "retkahtaa" useinkin juuri entisten pössyttelijä kaveriensa ansiosta taas takaisin kannabiksen käyttöön, mutta toki suurimpana syynä tähän "retkahtamiseen" on se valtava psyykinen riippuvaisuus, minkä kannabis aiheuttaa käyttäjälleen.

      Tällainen riippuvaisuus on sinun poikaystävälläsikin, joka voittaa kaiken.
      Siitä kertoo hyvin esim seuraava "Pilviveikon laulu"....

      PILVIVEIKON LAULU

      Äiti ei oo mittään
      Isä ei oo mittään
      Sisko ei oo mittään
      Veli ei oo mittään
      Koko perhe ei oo mittään

      VAIN KANNABIS ON JOTTAIN

      Vaimo ei oo mittään
      Lapset ei oo mittään
      Koti ei oo mittään
      Koti-illat ei oo mittään
      Koirakaan ei oo mittään

      VAIN KANNABIS ON JOTTAIN

      Työ ei oo mittään
      Harrastukset ei oo mittään
      Kaverit ei oo mittään
      Seksikään ei oo mittään
      Mikään ei oo mittään

      VAIN KANNABIS ON JOTTAI


      Se, että miten voisit auttaa poikaystävääsi ?

      Poikaystäväsi jättää pössyttelyn vasta sitten kun hän itse sen tajuaa, toisten kehoitukset ..jopa sinunkin...kaikuvat kuuroille korville.
      Valitettavasti on kokemuksien perusteella sanottava, että hänen auttamisensa onnistuu paremmin vasta sitten kun hän on käynyt "pohjan kautta" ja siihen voi mennä vuosia ja jopa kymmeniäkin.

      Jos kuitenkin päätät hänen kanssaan esim. avioitua ja saada lapsiakin, niin on otettava huomioon myös lasten tulevaisuus.

      Tutkimuksien mukaan kannabiksessa oleva rasvaliukoinen THC vahingoittaa mm. siittiösoluja, ja jos lasten siittäminen tapahtuu kannabiksen pitkäaikaisen vaikutuksen alaisena, niin on suuri vaara, että siitetyissä jälkeläisissä on rasvaliukoisenTHC:n aiheuttamia geeni ja gromosomivaikutuksia.

      Siittiösolut ovat kuitenkin uusiutuvia, joten jos kaverisi lopettaa kannabiksen käytön, niin muutaman kuukauden pössyttelemättömyys varmasti varmistaa terveitäkin siittiösoluja.

      Tämä tällä kertaa....

      PS. Tämän kirjoituksen jälkeen tulee paljon "herjauskirjoituksia, mutta ei niistä kannata hermostua, ne on etupäässä yhden kaverin kirjoitamia, ja joka omistaa mm. jo oman kertomansa mukaan "hullun paperit" ja ylistää jatkuvasti kannabiksen erinomaisuutta.

      • HangonKeksijä

        "PS. Tämän kirjoituksen jälkeen tulee paljon "herjauskirjoituksia, mutta ei niistä kannata hermostua, ne on etupäässä yhden kaverin kirjoitamia, ja joka omistaa mm. jo oman kertomansa mukaan "hullun paperit" ja ylistää jatkuvasti kannabiksen erinomaisuutta. "

        Kannabishan on maailman vähähaittaisin päihde, joten onhan se aika erinomainen aine, vaikka poikasi söikin hieman liikaa LSD:tä ja suvussanne kulkeva skitsofrenia puhkesi hänessäkin, mistä sitten syyttelet vain kannabista, vaikka siinä Wikipediassakin, johon itse laitoit linkin, kerrotaan kuinka LSD voi olla todella vaarallinen aine sellaiselle henkilölle, jonka suvussa esiintyy mielenterveysongelmia, kuten olet kertonut suvussanne esiintyvän.

        Tuollaisia totuuksiako se "hullusi" kertoo?

        Voisitko kertoa, miksi poikasi olisi immuuni LSD:n haitallisille vaikutuksille, vaikka kuuluikin juuri siihen ryhmään, jolla sen käyttö oli erityisen vaarallista?


      • HangonKeksijä

        "PS. Tämän kirjoituksen jälkeen tulee paljon "herjauskirjoituksia, mutta ei niistä kannata hermostua, ne on etupäässä yhden kaverin kirjoitamia, ja joka omistaa mm. jo oman kertomansa mukaan "hullun paperit" ja ylistää jatkuvasti kannabiksen erinomaisuutta. "

        Vai tarkoitatko nyt sitä "hullua" jolle sinä itse, uskovaisessa, skitsofreenisessä tervejärkisyytesi puuskassa, kirjoitit taannoin tällä tavalla:


        "Sinussa puhuu saatana luciferin korkein musta enkeli. Kaikki kannabista maistaneet ovat saatanan mustassa messussa mukana. Tarkoitus on Suomessa tuhota johto, antaa Suomi Luciferille ja myydä mökit ismaelilaisille jotka kansainvaeltavat tänne Etelä-Amerikan suurimpien moskeijoiden laulussa- sama laulu jota lucifer osaa. Hänellä on yhdeksäspää laulupää, tällä laulaa niin kaunista musiikkia, jonka vain kannabiksen osaajat käyttävät. Nyt on kuudes sinetti murrettu, nyt jääneet Jeesuksen pojat eli sinetit, koskevat suurta painetta ja seuraavat sinetit menevät nopeammin ja nopeammin vähemmässä ajassa murroksiin. Silloin kannabiksen ottajat syövät ihmiset ja muuttuvat islamiin!!!!!

        OLETTE PASKANARKOMAANEJA KANNABIS ON PAHOLAISEN PASKAA JA TE OTATTE SITÄ!!! HÄHÄHÄHÄÄÄÄ

        PASKANARKOMAANIENPASKAKEUHKOT JOISSA SAATANA ASUU!

        AINOA JÄRKEVÄT TIE ON AMPUA KAIKKI JOTKA PITÄVÄT NUORISOMUOTIA JA LAITTELEVAT RAP KAPPALEITA SOIMAAN, JOISSA HALUTAAN, ETTÄ KAIKKI OTTAA PASKANARKOMAANIKANNABISTA!!!!!!

        MINULLE EI MUUTEN HAUKUTA JATKUVASTI, OLEN JUMALAN TAHDON PUOLELLA JA JOS JUMALA KERTOO KORVAANI, ETTÄ TAPA JA SYÖ TUO IHMINEN NIIN MINÄ SEN TULEN TEKEMÄÄN JA SE KERTOO ETTÄ KANNABIKSEN KÄYTTÄJÄT TUHOTAAN. MINULLA ON YHTEYS JUMALAAN, OLEN NIITÄ HARVOJA, JOILLA ON KORKEIN TASO MAAILMASSA IHMISENÄ, OSAAN PUHUA ENKELTEN KANSSA JA HE VÄLITTÄVÄT ASIANI SUORAAN JUMALALLE!!!

        HUOM! OLEN SUORASSA YHTEYDESSÄ LUOJAAN!!!!"


      • Plöörmi

      • Paykos

        Osaatko arvioida kuinka paljon se sun nyrkit pystyssä riehuminen kännissä vaikutti aikoinaan poikasi mielenterveysongelmien syntymiseen, sen LSD:n käytön lisäksi?


      • 9090
        Paykos kirjoitti:

        Osaatko arvioida kuinka paljon se sun nyrkit pystyssä riehuminen kännissä vaikutti aikoinaan poikasi mielenterveysongelmien syntymiseen, sen LSD:n käytön lisäksi?

        Tämä lienee sen pojan tekstiä:

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/5619076


      • Aimo Vati
        Paykos kirjoitti:

        Osaatko arvioida kuinka paljon se sun nyrkit pystyssä riehuminen kännissä vaikutti aikoinaan poikasi mielenterveysongelmien syntymiseen, sen LSD:n käytön lisäksi?

        Skitsofrenian puhkeamista edistää erityisesti ne "ympäristön stressitekijät", joista tämä huumevalistaja itse lienee aina ollut perheessä se suurin yksittäinen. Hän ja hänen rakas alkoholinsa.


    • HangonKeksijä

      Oletko koskaan laskenut, kuinka monta vastaavaa keksittyä juttua olet keksinyt säälittävyydessäsi? Ja Joukohan tarttui heti koukkuun, kun on samanlainen kannabissekopää kuin sinäkin.

      • 4+4

        Samalta tarinoitsijalta ovat tulleet aikoinaan myös ne "mies polttaa hasista mökin ulkohuusissa"-jututkin. Huumevalistus on pääasiassa Suomessa ollut vain valehtelua, josta tuokin tarina on hyvä esimerkki. Että ihan psykologilla käy kun "poikaystävä" polttaa "kannabista"?

        Entä jos puhuisit sille psykologille seuraavalla kerralla vuosia jatkuneesta sairaudestasi kirjoitella nettiin keksittyjä kannabisjuttuja huumevalistuksena?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      316
      6161
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3646
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      148
      2827
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2167
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      101
      1742
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1212
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1065
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      973
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      948
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      894
    Aihe