Asunnon välittäjillä on jo asenne että kaiken myytävän kiinteistön pitäisi olla jotain superluksusta,kai ostaja kuitenkin katsoo millaiseksi asuntonsa myöhemmin muokkaa,olet sen kunnostanut miksi hyvänsä?Välittäjä on useinkin vain välttämätön paha,jolla päämääränä välityspalkkiot mahdollisimman pian,taikka jarruttaa myyntiä jotta saisi hinnan laskemaan sentasoisille peukalo keskellä kämmentä heiluttaville.
Myydessä kunnostat uusavuuttouuksille
2
<50
Vastaukset
- Anteeksi virheestä
Edellisessä otsikko oli:myydessä kunnostat uusavuuttomuuksille.
- Yksinkertaista
Välittäjän palkkio on prosenttiosuus asunnon myyntihinnasta. Näin ollen välittäjän etu on mahdollisimman suuri myyntihinta, mikä on tietysti myös myyjän etu (ostajan haitta). Välittäjän etu olisi luultavimmin myös lyhyehkö tai kohtuullinen myyntiaika, mutta varmaan palkkio on tärkeämpi.
Remontti maksaa saman, tehtiin se sitten ennen tai jälkeen myynnin, mutta vain ennen myyntiä tehtävä remontti nostaa myyntihintaa ja siten välittäjän palkkiota.
Olisi kyllä kiva, jos kämppiä ei pilattaisi juuri ennen myyntiä halvoilla laminnaattilattioilla tai kammottavalla keittiöllä tai vetämällä seiniä harmaaksi ja ruskeaksi. Ostajalla kun voi olla ihan eri maku.
Ostajana korjaat uusmauttomien trendipellejen remonttivirheitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779