Nämä 16 arvotaloa halutaan konkurssiin

Luki.

Katso toimiiko sinun työpaikkasi juuri täällä. Meneillään on islantilaisten uhon viimeiset korahdukset.



Helsingin käräjäoikeuteen tuli tällä viikolla ennennäkemätön konkurssihakemusten rypäs: Koffin vanha panimorakennus, Koffin vanha viinatehdas, Fordin vanha pääkonttori, Kemiran pääkonttori sekä Rymy-Eetun ja Erottaja Barin talo ja niin edelleen.

Kaikkia näitä kohteita hakee konkurssiin brittipankki The Royal Bank of Scotland (RBS). Päivää konkurssihakemusten jättämisen jälkeen kyseisten kiinteistöyhtiöiden hallituksista jättäytyivät pois ruotsalainen Stig Carlberg ja islantilainen Sveinn Björnsson. Hallituksiin jäi vain yksi suomalaisjäsen.

Sveinn Björnsson tuli julkisuuteen Suomessa vuonna 2006, kun hänen toimitusjohtamansa sijoitusyhtiö Samson Properties yritti ostaa valtion kiinteistösijoitusyhtiö Kapiteelin. Valtio myi sen 950 miljoonalla eurolla kiinteistösijoitusyhtiö Spondalle. Björnssonin mukaan islantilaiset tarjosivat Kapiteelista 53 miljoonaa euroa enemmän.

Nyt konkurssiin haettavia kohteita yhdistää se, että ne myi vuoden 2007 alussa sijoitusyhtiö CapMan Real Estate Oy. Kaupassa vaihtoi silloin omistajaa yhteensä 22 kohdetta.
Taloustiedot

Ajanta Oy
Ovenia Group Oy
CapMan Oyj
Asianajotoimisto Castrén & Snellman Oy

Ostajana oli islantilaisten Thor Bjorgolfssonin ja Bjorgolfur Gudmundssonin Samson Properties Ltd:n, RBS:n ja Belgiassa asuvan suursijoittaja Ari Salmivuoren Ajanta Oy:n muodostama konsortio.

Koko kaupan hinta oli 377,5 miljoonaa euroa. CapMan Oyj ilmoitti tehneensä kaupalla 13,5 miljoonan voiton, ja muut miljoonia käärinet sijoittajat olivat Etera, Lähivakuutus, Kaleva, Sampo, Suomi-Yhtiö, Valtion eläkerahasto, Varma ja Veritas.

16 kohteen konkurssia hakevan RBS:n saatavat ovat ennen viivästyskorkoja yli 240 miljoonaa euroa. Pankki hakee rahojaan hollantilaiselta kumppaniltaan Bronda Properties B.V.:ltä.

– Kyse on kokonaisuudesta. Takaus on pankilla, hakemukset jättänyt asianajaja, toimitusjohtaja Pauliina Tenhunen asianajotoimisto Castrén & Snellmanilta sanoo.

Kysymykseen, ovatko kiinteistöt lainan vakuutena, hän toteaa, että tavallaan.

Kiinteistöyhtiöillä ei ole muita maksuhäiriöitä, mutta ne ovat hyvin velkaantuneita. Suurta tappiota teki tuoreimman tilinpäätöksen mukaan mm. Kiinteistö Oy Stella Luna.

Tenhunen ei muista, että näin laajaa kiinteistöyhtiöiden konkurssihakemusta olisi jätetty koskaan aiemmin.

Kiinteistöjä isännöivästä Oveniasta ei kommentoitu torstaina, jatkuvatko vuokrasuhteet toistaiseksi ennallaan.

Näitä haetaan
konkurssiin:

Helsinki:
Bulevardin Keittohuone (ent. Koffin panimo)
Bulevardin Wiinanpolttimo (ent. Koffin viinatehdas)
Erottajankatu 15-17
Eliel Saarisen tie 2
Henry Fordin katu 6
Korkeavuorenkatu 32
Korkeavuorenkatu 34
Paciuksenkatu 27
Porkkalankatu 3
Strömbergintie 1

Espoo:
Keilaranta 5
Keilaranta 7
Luoteisrinne 4
Stella Luna
Tietäjäntie 2

Vantaa:
Sampotalo

7

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luki.

      Lama alkaa painamaan koskaan ei ole tälläistä ollut.

      Tenhunen ei muista, että näin laajaa kiinteistöyhtiöiden konkurssihakemusta olisi jätetty koskaan aiemmin.

    • Toiveikas cityboy

      Huomasin jo pari vuotta sitten, että meno Hgin ytimessä oli hiljentynyt. Yökerhot tappiollisia ja putiikit hätää kärsimässä. Monen hyväpalkkaisen tulot eivät riittäneet enää muuhun kuin asumiseen.

      Nyt kun noin massiivinen rakennusmassa menee konkkaan, niin se on varmaan alku ketjureaktiolle.

      Toivottavasti kaupunki halpenee pysyvästi ja elämä palaa iloisena takaisin. Järjettömät kulut asunnoista ja liiketiloista tappaa tehokkaasti kaiken toiminnan.

    • Luki.

      Sedu Koskinen sulki monta ravintolaa ilmeisesti kaikki.Ei mee hyvin mutta jos se auttaisi ja lämmittäisi kun laittaa grillinpäälle ja pään pensaaseen.

      Jotkut kuulema tälläkin palstalla tekee noin.En kuulu heihin.

    • Oi ihanuus ja autuus

      Luki, tunnut omaavan talousalan tietoja ja olet ajan hermolla. Miksi siis et tee rahaa, vaan notkut täällä heittelemässä arvioitasi? Onko rahanteossa jotain hävettävää vai tulevat kompetenssin rajat kuitenkin vastaan? Hieman niin kuin vuokra-asujalla: Ollaan tietävinään ja uskotellaan itselleen, että vuokra-asuminen on edullista ja kuitenkin samaan aikaan halutaan omaan, mutta ei uskalleta tehdä sitä viimeistä liikettä eli painaa Suorita-nappulaa.

      • Ootko koskaa

        saanu iha ilmasta pilluva ?


      • Luki.

        Omassa kannattaa asua jos sen saa järkihintaan,vuokralla asuminen on yleensä liian kallista.

        Rahantekeminen ei ole niin helppoa kun sen moni kuvittelee.

        No yhdet kaupat tein eilen en tosin ok-talosta,vaan asunto autosta,arvion sen maksavan markkina hinnalla 3-4 kertaisesti.

        No mennä päryyttelee muulin lailla kori ja alusta tietysti saksalainen.

        ok-talojen kohdalla jäitä hattuun,matkailuautojen hinnat nousi verotusten myötä jopa 20000e,että sikäli käytetytkin nostavat hintaa jonkin verran.

        Olihan se ostettava kun oli uudet kesä ja talvirenkaat.

        Vaunun vetoon en suostu jos ei ole pakko. Tapansa kullakin.

        Onhan se vähän hävettävääkin se rahan teko,vaimo aina mainitsee siitä että annetaan se halvemmalla,yleensä autotkin myyn melkoedullisesti tosin en ole aikoihin enään myynyt autoja,kun ihmisillä ei ole rahaa ostaa käteisellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4842
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3870
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1344
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1333
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1259
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe