Suomessa liikkuu poliisin mukaan useampikin ulkomainen rikolliskopla, joka tyhjentelee öisin kuorma-autojen dieseltankkeja. Rikosaalto yltyi kun dieselin hinta nousi vuodenvaihteessa. Poliisi on voimaton, kirjoittaa Hämeen Sanomat.
Erityisesti Hämeenlinnan ympäristössä on alkuvuodesta koettu dieselkoplien iskuja jo riesaksi asti. Yksi latvialaiskopla on saatu jo telkien taakse, mutta Kanta-Hämeen poliisien mukaan uusia on jo tullut tilalle.
Viimeksi torstainvastaisena yönä katosi Mäkelän teollisuusalueella paikallisen autoilijan tankeista yhteensä 650 litraa naftaa. Alkuvuoden aikana polttoainevarkauksia on raportoitu useilta kuljetusliikkeiden varikoilta ympäri Hämettä ja Pirkanmaata.
Liigat vievät myös akkuja autoliikeiden pihoilta.
Vorot ovat siistejä ja tehokkaita. Heidän autoissaan on peitetyt rekisterikilvet, iskuun on varustauduttu hyvin, jopa kuormurin tankin korkki laitetaan takaisin kiinni. Lukolliset korkit eivät auta, koska silloin varkaat iskevät reiän tankkiin.
Mukaan kelpaa vain verollisen diesel, traktoreiden ja nostureiden polttoöljy ei käy.
Liikennöitsijöiden varikoilla on käyty jo vastaiskuun. Alueita aidataan, kameroita asennetaan ja kalustoa ajetaan niin jotta varastaminen kävisi vaikeammaksi.
Minne anastettu diesel menenee? Sitä ei kukaan vielä tiedä, mutta markkinat ovat olemassa, joko Suomessa tai ulkomailla.
Kanta-Hämeeen poliisi myöntää, että kyse on rikosaallosta, jonka takana ovat ulkomaiset tekeijät.
-Osa on varustautunut omilla tankeilla ja sähkökäyttöisillä pumpuilla, jotka imevät hetkessä polttoainesäiliön tyhjäksi, kertoo rikoskomisario Matti Purhonen Hämeen Sanomissa.
Yle Häme
Suomessa liikkuu poliisin mukaan useampikin ulkomainen rikollisk
RAJAT AUKI ROSVOILLE
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703