Hienot Audit rahoituksella?

simple guy

Miksi hienot Audit (ja toki muutkin ökyautot) hankitaan kirjaimellisesti firman piikkiin, rahoituksella? Eikö ole omaa pätäkkää taskussa?

Olen itse hyvin yksinkertainen ihminen. Tavis. Normaali palkansaaja. Olen ostanut jokaisen autoni tähän mennessä käteisellä. Eikö se ole normaalein tapa ostaa auto?

Nyt katson ikkunasta ulos ja näen kiiltävän Audi A7:n vm. 2011 alla 19-tuumaiset ökyvanteet. Auton omistaa Aktia Yritysrahoitus.

Miksi ihmeessä? Eikö auton haltijalla ole varaa ostaa Audiaan käteisellä? Lienee silti Uulatuotteen bisnekset kohdallaan, kun tuollaisen auton voi ostaa "firman piikkiin".

Harvemmin näkee lääkäreillä rahoituksella ostettuja 100 000 euron autoja.

Miksi ostaa Audi rahoituksella ja firman piikkiin?

4

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain sentään

      firma saa laittaa verotukseen erinäisiä poistoja vuosittain.tuo auto kuuluu myös sen piiriin.siitä saa esim. alv:in vähentää ja jotain muutakin,mitä en nyt muista,mutta yksityinen ei saa vähentää kuin kilometri korvaukset,jos aina niitäkään.

    • vdijsfklgdkhlfj löhk

      Vali vali, luulisi sullakin olevan parempaa tekemistä
      kuin kyttäillä omistaako rahoitusyhtiö jonkun auton.

    • trbt4n

      Viestissä on virhe: puhutaan hienoista Audeista. Sellaisia ei ole olemassa.

    • raha tuottamaan

      Yrityksen pääomia ei kannata sitoa johonkin autoon vaan tuottavaan bisnekseen. Nämä on nyt vaan semmoisia liiketalouden perusjuttuja, joita typerät duunarit ei voi ymmärtää. Miksi edes vaivaudun?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      172
      1445
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      583
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe