Jeesus kuoli syntiesi tähden

Jeesuksen oma

Pääsiäisen ydinsanoma on Jeesuksen sijaiskärsimys ihmisten puolesta. Hän kuoli, jotta häneen uskovat pelastuisivat iankaikkiseen elämään.

10 Maailmassa hän oli, ja maailma on hänen kauttaan saanut syntynsä, ja maailma ei häntä tuntenut.
11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
13 jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta.
14 Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.
Joh.1.

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihminen.

      Jos kerran jumala on tän koko maailman luonut ja antanut ihmiselle mahdollisuuden syödä väärästä puusta, on se nyt hänen itsestäänselvä tehtävänsä hoitaa homma itse kuntoon kun on koko jutun itse järjestänyt. Jos kerran niin kovasti ihmisistä välittää.

      Muistakaa myös se, että jeesus kuulemma vapaaehtoisesti halusi kärsiä ristillä - ei halunnut jättää hommaa kesken. Eli on tehnyt itse päätöksensä. Ja kaunis alku uskonnollemme on huutava, hikinen, verinen raato ristillä roikkumassa. On meillä kaunis uskonto.

      Eli olen taas herännyt miettimään onko tässä koko touhussa yhtään mitään mieltä. Viettäkää te niitä veriorgioitanne, jotka niin haluatte ja muistella kaikkea mennyttä. Itse ajattelin keskittyä rakentamaan parempaa tulevaisuutta itselleni ja lähimmäisilleni, antamatta ahdistavien uskonrakennelmien häiritä.

    • juttu haisee

      Koko juttu on niin päätön että täytyy olla vikaa päässä että siihen uskoo. Kyllä herkkäuskoisia viedään kuin pässiä narussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2779
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1054
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      908
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      204
      830
    10. Milloin olet nähnyt hänet viimeksi?

      Missä??
      Ikävä
      37
      738
    Aihe