Hei,
toivon etten saa haukkuja, koska olo on muutenkin paha. Otsikosta huolimatta en syytä isääni, vaan itseäni. Kun täytin 18, olin ainoa jolla on meidän perheestä vielä luottotiedot jäljellä (kummallakaan vanhemmista ei ole). Äitini on opiskelija/työtön, isä vasta eläkkeen saanut peliriippuvainen ja sisko pahimmassa murrosiässä. Itse olen tällä hetkellä parikymppinen, opiskelen ja käyn töissä. Isäni peliriippuvaisuus on ajanut minut niinsanotusti pikavippikierteeseen. Alussa velkaa pyysi ottamaan niin isä, kuin äitikin joskus, mutta äiti on aina maksanut ajallaan takasin. Iskäkin maksaa yleensä,mutta aina riitojen kautta. Nytkin hänellä on monta sataa velkaa mun nimissä ja ne ressaa mua päivin ja öin. Aina kun vanhat velat on maksettu, isäni pyytää uutta. Hänellä ei kuulema ole ruokaa/tupakkaa/lääkkeitä (hän kärsii monista sairauksista) ja pyytää olla kertomatta siitä äidilleni. Koen monesti olevani isän ja äidin välissä.. Haluaisin sanoa, että en voi ottaa lainaa enää, että tämän täytyy loppua, mutta isäni on aijemmin uhannut jopa itsemurhalla ja mm. pyörtynyt kadulla ja joutunut ambulanssilla sairaalaan, koska ei käytä koskaan omia rahojaan ruokaan, vaan tuhlaa ne ja on sitten syömättä, juomatta.. En haluaisi olla vastuussa vanhemmistani, erityisesti isästäni,mutten tiedä mitä tehdä. Isälläni on velkaa monia tuhansia itsellään ja hän on luultavasti koko loppuelämänsä ulosotossa ja maksuhäiriömerkintäinen. En haluaisi samanlaista kohtaloa ja en tiedä kuinka kertoa,kuinka pahalle tuntuu ressata tätä kaikkea.
Kohtalontovereita?
Kiitos vastauksista.
Isän peliriippuvaisuus ajoi pikavippikierteeseen
2
155
Vastaukset
- kaisa
Hoida velat pois ennen kuin joudut ulosottoon (mikä varmasti tapahtuu, jos et lopeta) ja et enää koskaan ota vippejä isällesi. Googleta läheisriippuvaisuus ja tee asialle jotakin ennen kuin tuhoat oman elämäsi. Isäsi käyttää sinua hyväksi kuten riippuvaiset tekevät. Sinun täytyy pelastaa itsesi. Isäsi et voi pelastaa, vaan päin vastoin tuolla "auttamisellasi" ylläpidät ongelmaa ja estät häntä ottamasta vastuuta omasta elämästään ja riippuvaisuudestaan.
- 12+12
Älä anna rahaa, vaan jos pyyntöjä tulee, niin osta jotakin perusruokaa, kuten näkkileipää, iso juustokimpale ja puurohiutaleita, hernekeittoa ja sen sellaista. Ruoat syödään sitten yhdessä säännöllisesti, ja muista myös avata/repiä pakkaukset, jottei niitä voi kadunkulmilla vaihtaa esim. tupakkaan tai olueen.
Samoin pyydä lääkeresepti isääsi antamaan sinulle lääkeresepti ja käy hankkimassa ne. Jos ovat jotain yleisimpiä, niin repäise niistäkin vaikka kansi pois, niin niitä ei voi myydä pimeästi eteenpäin.
Olutta, tupakkaa ja makeisia pitää välttää, koska niissä on nykyään jo aika paljon haittaveroa mukana. Siis perusjuttuja ja hanasta tulee raikasta vettä. Tietysti itsenäistyminen ja pois muuttaminen katkaisisi varmaankin tämän ikävän napanuoran pidemmän päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591134Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83593Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt29480