"On tärkeää, että kaikessa kouluopetuksessa pyritään yhteiskuntapoliittisesti määrätietoisesti rakentamaan kuvaa ruotsin kielestä ja ruotsinkielisyydestä luonnollisena ja oppilaalle läheisenä osana suomalaista yhteiskuntaa. Jo alkeisopetuksessa voidaan oppikirjoissa käyttää Turkua ja Helsinkiä tapahtumaympäristönä. Näin nämä suuret suomalaiset kaupungit koettaisiin niissä asuttaessa ja käydessä selkeästi ruotsinkielisiksi. Yleensäkin suomalaisen tapahtumaympäristön käyttö edistäisi mainittua tavoitetta. Kun asia koetaan omaksi, se motivoi ja jopa innoittaa.
On tärkeää sitoa ruotsinkielisyys suomenkielisten ja maahanmuuttajien sielunmaisemassa luonnolliseksi osaksi omaa suomalaisuuskäsitystä. On työstettävä esiintyviä ennakkoluuloja, tuoda esille esim. tavallisia ruotsinkielisiä duunarihahmoja - erityisesti esim. teollisuus- ja kunnantyöväkeä eikä ainoastaan maanviljelijöitä ja kalastajia - niin alkeisopetuksessa kuin jo pitemmälle ehdittäessä. Pitemmälle ehdittäessä on erinomaisen tähdellistä, että työväenliikkeen ruotsinkielisyys käydään läpi ja näin saadaan oikeudenmukaisempaa kuvaa ruotsinkielisyydestä Suomessa. - -.
Yst.terv. Mika Naarala "
http://www.otakantaa.fi/topics/view/miten-kehittäisit-ruotsin-kielen-opiskelua-–-kerro-ehdotuksesi/page:29#comments
Lukekaa lisää noita kommentteja. Svekojen kommentteja. He ovat mielipuolia. Heille aivopesu on luonnollinen osa elämää.
Mika Naarala sen tietää!
5
326
Vastaukset
- pakkoruotsinet
"Jo alkeisopetuksessa voidaan oppikirjoissa käyttää Turkua ja Helsinkiä tapahtumaympäristönä. Näin nämä suuret suomalaiset kaupungit koettaisiin niissä asuttaessa ja käydessä selkeästi ruotsinkielisiksi."
Aivan mielipuolista tekstiä. Turussa 5 % ruotsinkielisiä, Helsingissä 6 %. - pakkoruotsinet
"On tärkeää sitoa ruotsinkielisyys suomenkielisten ja maahanmuuttajien sielunmaisemassa luonnolliseksi osaksi omaa suomalaisuuskäsitystä."
On tärkeää "sitoa" ruotsinkielisyys lasten sieluun osaksi heidän omaa(!) suomalaisuuskäsitystä ts. poistaa kaikki lapsen oma identiteetti ja korvata se ruotsinkielisyydellä.
Aivan sairasta. Puhdasta aivopesua ja vieläpä lasten aivopesua. - zxcvvcxz
Kyseessä etuisuuksista jotka on mittavat , siis eliitti RKP-läisille.
- Siis?
Miksi Suomen viranomaisten ja suomalaisten yleeensä pitäisi edistää ja painottaa ruotsalaisuutta? Ja vielä se olisi Niiralan mielestä tärkeää?
Sehän on Ruotsin ja ruotsalaisten asia! Suomen tehtävä on ajaa suomalaisuuden asiaa.
Tämän peruskysymyksen svekot aina näppärästi ohittavat. Ja juuri siksi koko päätelyketju menee vinoon. - MATKAAN JO KÄY
Jollei svekkuli viihdy Suomessa jossa kansa puhuu suomea, on aina toinen vaihtoehto.
On tämä porttiteoria ruotsinkielisille !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725370- 704816
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234355Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest483926- 513790
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363687- 413318
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo843073Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv612920Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu222656