Valtiosihteeri Raimo Sailas kertoi yhteiskunnallisista näkemyksistään vieraillessaan eilen Hjallis Harkimon Hjalliksen kanssa -ohjelmassa. Sailas sanoi olevansa sitä mieltä, että huomattava osa nuorista ja osa aikuisistakin ei ymmärrä, mitä oikea työnteko on.
- Se on suuri huolenaihe. Ei suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa voida ylläpitää, jos ei tehdä töitä, Sailas sanoi.
Minä puolestani voisin kysyä Sailakselta, että onko suun aukominen työntekoa?
Tuskinpa mitään valmista tulee pelkästään suun aukomisella kyllä jonkun täytyy ne työtkin tehdä. Nekin työt joitten tuloksilla se Sailaskin elää.
Toki Suomessa niinkuin muissakin ns. hyvinvointiyhteiskunnissa asuu ja elää aina siipiveikkojakin mutta ei pidä yleistää. Meidän poliittinen korruptoitunut järjestelmämme kasvattaa poliittisia siipiveikkoja ja näitten siipeilyyn pitäisi Sailaksen kohdistaa kritiikkinsä.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121550-suomen-todellisuus-”mika-hyvinvointivaltio-tama-on”Raimo
Raimo Sailas Harkimon ohjelmassa:
-ahaa-
1
154
Vastaukset
- That's it!
Sailas on täysverinen ARJALAINEN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945