Laajakaistan asennus

Asentelin tuossa laaaaaaaajakaistaa. Pääsin siihen vaiheeseen kun sisällä olevasta boksista laitetaan johto tietokoneeseen. Huomasinkin että eipäs se johto mahdukkaan tietokoneen verkkokortiin. Mites tässä tällein? Onko mulla jotenkin väärä verkkokortti? Eikös sen pitäis mahtua. Siinä johdossa on puna,virhee,sini,valko,musta kohat tai jotai. Se on Dna:an laajakaista.
71090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

selvitäs hieman tuota kysymystäsi. Sisällä oleva boksi ? Onko sulla sisäinen adsl kortti vai ulkoinen adsl boksi ?

Äänestä

ADSL-modeemista menee paksuhko johto tietokoneen verkkokorttiin, ADSL-modeemissa lukee tuon liittimen kohdalla esim. LAN, Computer tms.

ADSL-modeemista menee ohuempi johto puhelinverkkoon elikkäs pistorasiaan.

Molemmissa johdoissa on samannäköiset liittimet mutta ne erottaa helposti toisistaan siten että siinä tietokoneeseen menevässä johdossa on isommat liittimet kuin siinä mikä menee ADSL-modeemista pistorasiaan.

Joten. Tulipa mieleen että oletkos lainkaan varma että koneessasi on verkkokorttia vaan ettei oliskin analoginen puhelinmodeemi, tai jos on verkkokorttikin niin ettet vaan yrittänyt tunkea sitä paksumpaa johtoa siihen puhelinmodeemiin? Nimittäin kyllä nuo liittimet on standardeja eli kaikissa verkkokorteissa ja ADSL-modeemeissa ym. verkkokojeissa on samanlaiset liittimet. Eli kyllä ne liittimet sopivat kun oikeaan johdon oikeaan paikkaan kytket.

Tarkistapa vielä oletko yrittänyt siis väärään liittimeen tunkea sitä johtoa, tai ehkä koneessasi ei tosiaan ole edes verkkokorttia vaan pelkästään puhelinmodeemi.:)

Äänestä
  • siis, antennilta joka on katolla tulee kaapeli sisällä olevaan sisäyksikköön. sisäyksiköstä lähtee virtajohto pistorasiaan, ja puhelinjohdon näköinen mutta huomattavasti isompi johto tietokoneeseen, mutta se ei mahdu sinne. joten luulen että mulla on se analoginen puhelin modeemi.

    Äänestä

  • joonas kirjoitti:

    siis, antennilta joka on katolla tulee kaapeli sisällä olevaan sisäyksikköön. sisäyksiköstä lähtee virtajohto pistorasiaan, ja puhelinjohdon näköinen mutta huomattavasti isompi johto tietokoneeseen, mutta se ei mahdu sinne. joten luulen että mulla on se analoginen puhelin modeemi.

    ...

    Äänestä

verkkokorttia koneessa,joudut ostamaan sellaisen.

Äänestä
  • no nyt mulla on. sain tänään. ja nyt toimii myös se laaaaajalaista! jipiiiiiii!!! piti kyllä soittaa dnaan asiakaspalveluun, mutta sain toimimaan

    Äänestä

  • joonas kirjoitti:

    no nyt mulla on. sain tänään. ja nyt toimii myös se laaaaajalaista! jipiiiiiii!!! piti kyllä soittaa dnaan asiakaspalveluun, mutta sain toimimaan

    Langaton laajakaistako on kyseessä? Kuinka toimii? Etäisyys lähettimeen? Yhteyden nopeus?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joonas kirjoitti:

Asentelin tuossa laaaaaaaajakaistaa. Pääsin siihen vaiheeseen kun sisällä olevasta boksista laitetaan johto tietokoneeseen. Huomasinkin että eipäs se johto mahdukkaan tietokoneen verkkokortiin. Mites tässä tällein? Onko mulla jotenkin väärä verkkokortti? Eikös sen pitäis mahtua. Siinä johdossa on puna,virhee,sini,valko,musta kohat tai jotai. Se on Dna:an laajakaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu