onko muilla kokemuksia venäjän hintapolitiikasta silloin kun suomen tai Eu kansalainen tilaa alkoholijuomia esim. Kanadasta suomeen venäjällä sijaitsevan maahantuontiyrityksen kautta. Itse olen tilannut laatuviskejä Montreal'sta suomeen Turkin kautta ja lainsäädännön puolesta kaikki okei. EU ei ole yhtenäistänyt hintapolitiikkaa kuten esim. Norja ja Sveitsi.
Venäjän hintapolitiikka
Tertsa 77
392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yhtenäistänyt hintapolitiikkaa? Ei ymmärrä voitko selventää mitä tarkoitat.
Tietääkseni mitään maat eivät ole yhtenäistäneet hintapolitiikkaansa.
On aivan sama tilaatko tuotteet Kanadasta, Turkista vai Venäjältä - kaikki ovat ei EU maita. Sveitsillä ja Norjalla on EU:n kanssa erilaisia tullisopimuksia mutta toki verot joudut maksamaan kaikista maista tilatuille viinoille.
Alkuperämaa ratkaisee, ei se mitä kautta tuote tulee. EU:n ulkopuoletla tuleviin tuotteisiin tulee mahdollisesti myös tuontitullia valmisteveron lisäksi. Omaan käyttöön tilatusta alkoholista riittänee valmisteveron (alkoholiveron) maksaminen.
Kanada ei ole mitenkään erityisen halpa maa hankkia esim Skottiviskejä - ainakaan omasta kokemuksesta.
voi elämän kevät ja suomen kevät. . Vai on kanada/turkki/venäjä jo Eu-maita ?
Hörppä lisää, jos vaikka lukutaito paranisi....