Venäjän hintapolitiikka

Tertsa 77

onko muilla kokemuksia venäjän hintapolitiikasta silloin kun suomen tai Eu kansalainen tilaa alkoholijuomia esim. Kanadasta suomeen venäjällä sijaitsevan maahantuontiyrityksen kautta. Itse olen tilannut laatuviskejä Montreal'sta suomeen Turkin kautta ja lainsäädännön puolesta kaikki okei. EU ei ole yhtenäistänyt hintapolitiikkaa kuten esim. Norja ja Sveitsi.

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juoppoko?

      Yhtenäistänyt hintapolitiikkaa? Ei ymmärrä voitko selventää mitä tarkoitat.
      Tietääkseni mitään maat eivät ole yhtenäistäneet hintapolitiikkaansa.

      On aivan sama tilaatko tuotteet Kanadasta, Turkista vai Venäjältä - kaikki ovat ei EU maita. Sveitsillä ja Norjalla on EU:n kanssa erilaisia tullisopimuksia mutta toki verot joudut maksamaan kaikista maista tilatuille viinoille.

      Alkuperämaa ratkaisee, ei se mitä kautta tuote tulee. EU:n ulkopuoletla tuleviin tuotteisiin tulee mahdollisesti myös tuontitullia valmisteveron lisäksi. Omaan käyttöön tilatusta alkoholista riittänee valmisteveron (alkoholiveron) maksaminen.

      Kanada ei ole mitenkään erityisen halpa maa hankkia esim Skottiviskejä - ainakaan omasta kokemuksesta.

      • viskiä koneeseen

        voi elämän kevät ja suomen kevät. . Vai on kanada/turkki/venäjä jo Eu-maita ?


      • cr nn
        viskiä koneeseen kirjoitti:

        voi elämän kevät ja suomen kevät. . Vai on kanada/turkki/venäjä jo Eu-maita ?

        Hörppä lisää, jos vaikka lukutaito paranisi....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2160
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      182
      1948
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      855
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe