On eletty iloista perhe-elämää. On hieno omakotitalo. Molemmilla vanhemmilla on työtä. Nyt on ruvennut tuntumaan siltä, ettei tätä hommaa enää jaksa. Ihan kuin elämä olisi jonkinlaista kilpailua. Talosta on paljon velkaa. Työ ei tunnu sellaiselta missä viihtyisi. Joka aamu pitäisi jaksaa lähteä työpaikkaan, joka tuntuu tarpeettomalta. Naapureille ja sukulaisille pitäisi kuitenkin kehua jaksavansa ja kertoa että meillä on kaikki asiat hyvin. Mitä jos jättäisin tämän koko homman ja lähtisin karkuun jonnekin. Puoliso kuitenkin näyttää onnelliselta. Hänelle en voi kertoa ongelmistani. Yritä tässä näyttää onnelliselta kun masennus painaa päälle.Lapsetkin viihtyvät kotona hyvin.
Kotona ei enää jaksa
3
436
Vastaukset
- Aikuinen 36
Tottakai kerrot puolisollesi! Kun puhut asiat ulos ja annat tunteesi tulla, niin se jo heti helpottaa ja vyyhti alkaa purkautumaan.
Jos teillä on pienet lapset, niin se on nyt rankkaa aikaa, mutta pakeneminen ei mitään korjaa. Onko sun pakko tehdä sitä työtä mitä teet? Kaikkiin tilanteisiin löytyy ratkaisu. Et vain nyt näe mitään, koska olet negatiivisten tunteiden vallassa.
Se jos nyt lähdet, niin voi todella katua myöhemmin. Sinun tilanteesi on luultavasti ohi menevä. Asiat voivat olla täysin toisin esimerkiksi puolen vuoden päästä. - eräs onnellinen
Niin kuka ja missä on kirjoitettu, että pitää kaikkien elää samalla tavalla: olla se hieno, hyvinhoidttu omakotitalo, hieno auto ja modernit puitteet. Asunto pitää olla, mutta tarvitseeko syösä ruokaa, omistaa huonekaluja, harrastuksia ym. mitä naapurit ja naistenlehdet syöltävät.
Eron jälkeen elän sinkkuna vaatimattoamssa kertostaloasunnossa, vanhssa sellasiessa, teen pätkätöitä vaanelääkseni, ostan vaatteeni kirpparilta ja syön hyvin tavallsita edullsita ruokaa.
Ei ihmistä olet luotu juoksemaan orvanpyörää. Jokaisen elämä voi olla hyvinkin yskilöllistä ja persoonallista.'
Voi olla että olet väsynyt ja masentunut ja normaali arki tuntuu raskaalta. Älä pakene, mutta puhu aloittaen varovasti puolison kassa. Voitte yhdessä miettiä, miten voitte helpottaa elämää, lisätä yhteistä ja omaa aikaanne. Mmiettimällä taloudellisempia vaihtehtoja jää enemmän rahaa velkojenkin hoitoon. - jk
ni inkö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1104334Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572478Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21833
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768