Mua ihmetyttää Westerlundin toiminnasa monta asiaa.
Miksi ihmeessä hän peluuttaa Jarkko Ruutua? Ruutu on ollut joskus suht hyvä pelaaja, mutta nykyisin aivan liian jäähyherkkä. Kukaan ei ole voittanut ottelua jäähyaitiosta, saati sitten, kun on lentänyt ulos ottelusta. Tänäänkin nähtiin häneltä aivan typerä päähän kohdistunut taklaus ja siitä seurauksena oli 5 minuutin jäähy ja ulosajo, aivan aiheesta. Ei Ruutu ainakaan rehellisesti sanottuna ole enää vahvistus!
Toinen, mikä ihmetyttää, on veskarin peluttaminen! Miksi ihmeessä maalissa saa pelata tappiosta toiseen Kilpeläinen. No ei hän nyt varsinainen imuri ole, mutta nyt on jo putkeen kolme tappiopeliä! Tottahan se on, että pelit eivät vielä lopu, vaan säälimitskusta vielä on mahdollista taistella.
Yksikään joukkue ei ole tässä vaiheessa playoffeja tullut enää 3-0 tappioasemasta voittoon, ei edes NHL:ssä! Eikä niin tapahdu nytkään. Jos pronssimitali kiinnostaa, joukkueen tulisi otta tuo tosuus vakavasti ja antaa suosiolla neljäs voitto JYPille, niin a) ei väsytetä joukkuetta liikaa pronssipeliä silmällä pitäen b) vältytään turhilta loukkaantumisriskeiltä!
Iltasanomat ja Jokerien valmentajat sanoivat ennen tämän sarjan alkua, että JYP ei pärjää ilman Sami Vatasta. Häntä ei ole näkynyt kentällä, jos ei oteta huomioon palkinnon luovutusta hänelle ennen ensimmäistä peliä, mutta JYP on voittanut nyt tämän sarjan kaikki keskinäiset pelit. Siis ilman Vatasta. Nyt media voisi jo alkaa uskoa, että voittaminen JYPille on tosiaan mahdollista myös ilman superpuolustaja Vatasta.
Westerlund on sanonut, että hän ei oikein välitä, vaikka pelit menee miten menee, koska hän on siirtymässä muihin tehtäviin kiekkokauden jälkeen. No ehkä sanoma ei ihan ole yks yhteen noiden sanojen kanssa, mutta hän on tarkoittanut juuri tuota. Nyt pelien aivan ratkaisuhelkellä kannattaisi miettiä jo loppukaudeksi kakkosvalmentajan nostamista ykköseksi! Westerlundin toiminta ei ole enää vakuuttavaa.
Westerlundin toiminta ihmetyttää
Mitaleitta 2012
2
125
Vastaukset
- Jypiiiiii
Jypin kannattajana pidä Jarkon peluuttamista hyvänä asiana, kentällä tapahtuu. Ruutua menin Hippokselle tänään katsomaan, viihdettähän tämä on katsojia varten. Lisäksi ottaa niin saatanan tyhmiä jäähyjä että varmistaa vastustajan voiton.
- ahahhahhaaa
Hyvä Jarkko! Jatka samaa rataa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1033505Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1982242Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02100Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k371832Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91649- 951098
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5850- 49831
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu69827Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.
Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti129773