en juo enää

kuinka moni teistä pystyy samaan päätökseen.
Korkkipysyy kiinni tästä lähtien, ei enää kansanterveydelle!
9162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

toissapäivänä join pari pientä lasillista punkkua eilen punkkua lasillisen ja pari olutta siinä oli mun pääsiäis viinit ja oluet niitä ennen en ottanu mitään kuukauteen miks tarvis pystyä oleen juomatta en oo sitä vielä keksiny eikä siihen oo tullu eikä ollu mitään tarvetta niin että jatkan tätä rataa.

Äänestä

Hieno homma jos juominen oli ongelma. Kaikenlainen päätöksentekohan, joka koskee omaa itseään , esim tupakoinnin lopettaminen, laihduttaminen, kuntoilu, huonosta ihmissuhteesta irtautuminen, tarvitsee itsekuria.

Onnea uudelle elämällesi.

Äänestä

no enpä ajatellu asiaa sen pidemmälle tietysti munkin mielestä se on hieno homma kun pistää korkin kiinni sillon kun juominen on ongelma.

Äänestä

Kunnostautuminen alkolittomuudella ei ainakaan minua motivoi. Mun mielestä täyskieltäytyminen alkoholista ei ole välttämätöntä tai edes tarpeellista, ellei kyse ole jostain terveysongelmasta tai väärinkäyttötaipumuksesta.

Nuorena tuli istuttua pari iltaa vikossa kapakoissa ja aina kännihakuisesti. Nykyään alkomahooli maistuu heti huonommin. Pari kolme bissee tai vähän mietoa viiniä on kiva siemaista, mutta jo 0,7 promillen humalatila tuntuu niin epämiellyttävältä olotilalta, että raja liikakäytölle tulee ihan luonnostaan vastaan. En koe tarvetta alkoholittomaan dieettiin. Terve kroppa pystyy handlaamaan alkoholin, kunhan ei erehdy käyttämään liikaa.

Äänestä

Tervetuloa porukkaan :)
22 vuotta on takana raitista elämää, että tälläinen pikkualkuhan tässä vasta :))

Äänestä

Taloudellinen motivaatio puree osittain.

Juuri ennen 60-päivääni vaihdoin rappioelämäni kuntoiluun.
Koska lunastan aina vuoden salikortin etukäteen ei sen käyttöä raaski häiritä tissuttelulla.
5 - 6 krt / viikko salilla edellyttää täysraittiutta.
Kotoa poissaolot ovat eri juttu.

Vaimoni ja molemmat lapseni ovat absolutisteja olematta kuitenkaan tiukkapipoisia fanaatikkoja.

Täysraittius on käsittääkseni terveellisempää ja ympäristöystävällisempää kuin päivittäinen dokaaminen vaikka siitä ei itselle eikä muille osoitettavia haittoja olisikaan.
Itse olen tuurijuoppo mutta maku on siirtynyt miedompaan suuntaan ja kaiken lisäksi määrät vähentyneet.

Äänestä

En ole koskaan tehnyt moista päätöstä enkä taida tehdä nytkään.

Toivotaan että päätöksesi pitää.

Äänestä

pari tai kolme kolmosolutta, ja kerran tai joskus parikin kertaa viikossa, mutta aina on parempi olo kun ei juo yhtään, ikä varmaan tekee sen et olo on hutera jos enepi jois ja tulis ilman syytä morkkiksia kaikeasta..

Äänestä

Onnea raitustumisyritykselle. Alkoholi, tupakka, huumeet ja makeiset voi huoletta jättää pois, jos siltä tuntuu. Ei siitä ainakaan ole haittaa. Jos joku on sitä mieltä niin ihmetellä täytyy. Minä nostan hattua niille ihmisille, jotka ovat tajunneet törppäiltyään tarpeeksi kännissä, että alkoholi ei sovi heille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei alko kirjoitti:

kuinka moni teistä pystyy samaan päätökseen.
Korkkipysyy kiinni tästä lähtien, ei enää kansanterveydelle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu