Vem vet?
Har Tala tänder?
2
<50
Vastaukset
- ingenting kvar
Nej!
Arkistosta löysin CD-levyn, jossa on lähes 30.000 viestiä Jippiin kielipoliittisesta keskustelusta. Sieltä löytyi tämäkin:
R=suomalainen kirjoitti 15.5.2003 23:45 Jippiin kielipoliittinen keskustelu:
Nyt keskustelu alkaa olla tasolla, joka ansaitsee nimimerkin "Suomalainen" paljastamisen muillekin kuin "Rämepepulle" (Träskända) ja Hans Åströmille.
Nimeni on Heikki Tala. Olen todellakin eläkkeellä oleva hammaslääkäri, ja sen lisäksi lääkintöhallituksen pitkäaikainen ylilääkäri ja apulaisosastopäällikkö, terveydenhuollon hallinnon dosentti Tampereen yliopistossa (edelleen), vieraileva professori Thammasat-yliopistossa Thaimaassa (edelleen), pitkäaikainen Maailman terveysjärjestön WHO:n asiantuntija (myös UNICEFin). Olen Suomalaisuuden liiton jäsen (aiemmin sen hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja). Ennen kaikkea olen suomalainen ja aion jatkossakin esiintyä sillä nimimerkillä. Tavoitteeni on virallisesti yksikielinen Suomi, jossa pohjoismaisen mallin mukaisesti enemmistön kieli on ainoa virallinen kieli. Se on elintärkeää Suomen tulevaisuudelle, ja sen eteen uhraan työni ja tarmoni elämäni loppuun asti.
Tuon kirjoitin siis sen jälkeen, kun RKP oli poistattanut pienen valtionavun Suomalaisuuden Liitolta. Puoli vuotta myöhemmin minut pyydettiin Suomalaisuuden Liiton puheenjohtajaksi, jota tehtävää hoidin 6 vuotta. Nimimerkillä "Suomalainen" olin kirjoittanut jo jonkin aikaa ennen tuota viestiä. Yli 10 vuotta sitkeää työtä on tuottanut erinomaisia tuloksia ja todellinen läpimurto oli 16.3.2004, kun yli 40.000 suomenkielistä lukiolaista poistatti "toisen kotimaisen kielen" pakollisuuden ylioppilastutkinnosta. Se työ tuottaa jatkuvasti hyvää hedelmää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712601
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454710Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493679Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201935Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471