Biologiaa, geologiaa mikä olisi oma ala/ammatti/opintosuunta?

Lukiolainen

Termit ja sen sellaiset on hukassa mutta hälläväliä:
Olen eläimistä (niin nykyisistä kuin jo sukupuuttoon kuolleista) ja luonnosta kiinnostunut henkilö joka pähkäilee mitä opiskelisi lukion jälkeen.
Paleontologia kiinnostaisi mutta huono työllisyys ja pätkätyöt ei
Eläintieteilijä olisi aivan mahtava mutta työllisyys on äärimmäisen huono (ellei sitten halua tutkimusapulaiseksi surkealla palkalla, tai ainakin näin olen ymmärtänyt)
Mikrobiologiakin kiinnostaa, mutta pelottaa onko tämä nyt kuitenkaan se "oma" ammatti/ ala
Eläinlääkäri, sama kuin mikrobiologiassa

Olen hyvä(8-9) biologiassa ja tykkäänkin siitä, sama juttu kielissä(englanti,ruotisi, saksa ja espanja), laskupää on keskiverto (7-9), kemia vähän kangertelee mutta siitä en olekkaan kerinnyt pahemmin kursseja käydä. Fysiikka tuottaa vaikeuksia, kävin yhden ainoan kurssin ja siitä tuli 8.
Keskiarvoni tällähetkellä on 8,5.

Tykkään piirrellä realistisia eläimiä, etenkin jo sukupuuttoon kuolleita nisäkkäitä ja dinosauruksia( ja olen muutenkin käsistäni hieman taitava), niiden rekonstruktio ja anatomian tutkimus olisi mukava ammatti, mutta töitä ei taida olla. Olen entinen partiolainen joten metsässä on tultu liikuttua (suuntavaisto on kuitenkin huono) ja nukuttua eikä se tuota erinäistä ongelmaa, kuten ei myöskään veri tai kuolleet eliöt. Eli uskallan "liata" käsiäni.
Sosiaalisuustaidoiltani olen keskiverto(?), tulen toimeen ihmisten kanssa, niin vanhojen kuin nuorien kunhan eivät ole vittumaisia. Suuressa ihmisryhmässä työskentely ei tuota ongelmia kuten ei myöskään yksintyöskentely.

Osaako joku vielä ehdottaa jotain alaa/ammattia jossa olisi työllisyys ja palkka kohdillaan? tai sitten voi korjata tai kertoilla vähän enemmän mainitsemistani.
Erilaisista opintosuunnistakin saa kertoilla/ehdottaa

Pahoittelut kirjoitusvirheistä ja sekavasta tekstistä, lukihäiriöinen kun vielä kaupanpäälle olen.

0

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        34
        1962
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        165
        1890
      3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        382
        1792
      4. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        216
        1248
      5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

        Ja selvitetään nämä tunteet?
        Ikävä
        92
        1123
      6. Kiantama kartelli

        Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
        Suomussalmi
        34
        970
      7. Oletko ollut *ittupää

        Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
        Ikävä
        95
        765
      8. Kiantama oy

        Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
        Suomussalmi
        15
        698
      9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

        Vielä tässä elämässä.
        Ikävä
        32
        674
      10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

        Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
        Maailman menoa
        47
        665
      Aihe