Yllämaittu sähkösaha lopetti kerralla yhteistyön. En tiedä, mitä tapahtui, mutta ohjekirjan mukaan syynä voisi olla palanut sulake tai maadoituskytkimen laukeaminen. Korjausohje on: vaihda sulake / nollaa maadoituskytkin. Mutta mistään ei löydy tietoa, missä ne olisivat. Osaatko neuvoa.
Ja jos vikaa ei ole näissä, niin missä muussa se voisi olla. Vanhaa sahaa ei taida kannattaa viedä korjaajalle. Uusi taitaa tulla halvemmaksi.
Black&Decker GK 1430
17
1771
Vastaukset
- kari789
Tuo käyttöohjeen suomennos taitaa olla aika huonolaatuinen.
Sulake ja maadoituskytkin ovat talossa eikä sahassa. Maadoituskykin taitaa olla ihan virheellinen käännös, ehkä tarkoittaa vikavirtasuojaa. - 15+13=?
Kokeile siihen jatkojohtoon jotain toista sähkölaitetta. Jos ei toimi on taulussa sulake palanut tai jatkojohdossa katkos. Jos toimii on vika sahan puolella. Sahan liitosjohdossa katkos, käyttökytkin tai takapotkun suojakytkin rikki, löystynyt liitos, loppuunkuluneet hiilet jne...
- B&D
Ei jatkojohdossa ole vikaa, kun toinen sähkösaha pelittää normaalisti.
Hiilet minullakin tuli mieleen. Liitosjohtoa yritin väännellä, mutta ei se kone henkiin herännyt. Jokatapauksessa se loppu tuli laakista. Ei mitään ennakko-oiretta ollut.
Jos katson ruotsinkieliseltä sivulta ohjetta, niin ohjekirjassa sanotaan, byt ut säkringen, återställ jordfelsbrytaren ja englanninkieliseltä, replace fuse, check RCD.
- 15+13=?
Saattais olla hiilissä jouset jotka elinkaaren lopussa pompahtavat irti kommutaattorista. Eikun ruuvari käteen ja tutkimaan.
- 6+16
Mulla on samanlainen saha. Käynnistyy oikein hyvin, mutta ketju ei lähde pyörimään. Täytyy minun ottaa korjausprojekti hoitoon.
- 6+16
Onko kellään käsitystä, millaisesta viasta on kyse, jos saha käynnistyy, mutta ketku ei lähde liikkeelle.
- fsadf
6+16 kirjoitti:
Onko kellään käsitystä, millaisesta viasta on kyse, jos saha käynnistyy, mutta ketku ei lähde liikkeelle.
ketjujarru päällä
- 6+16
fsadf kirjoitti:
ketjujarru päällä
Ei ole.
- entäs???
6+16 kirjoitti:
Ei ole.
vetorattaasta hampaat sökönä?
- hammaslääkäriin?
entäs??? kirjoitti:
vetorattaasta hampaat sökönä?
Yleisin vika ko. sahassa, rattaat sileenä. Mulla on useampia " hampaattomia" tuolla romukontissa, on nääs pienkonehuolto.
- 6+16
entäs??? kirjoitti:
vetorattaasta hampaat sökönä?
Eli se, joka pyörittää ketjua?
- ...tai...
voi toki sileänä olla se metallinen ketjun rataskin, mutta useammin varmaankin se muovinen isompi ratas.
- festo
Niin,miks ostit tuollasen paskan.....vähän kuin olis satsannut voisit olla hommissa etkä täällä itkemässä....paska ei ole hintansa väärti ::)
- 6+16
Se metallinen ei ole sileenä, mutta on kuitenkin melko kulunut. Se muovinen on sitten siellä koneen sisäälä. täytyy purkaa niitä koneen kuoria?
- 6+16
6+16 kirjoitti:
Se metallinen ei ole sileenä, mutta on kuitenkin melko kulunut. Se muovinen on sitten siellä koneen sisäälä. täytyy purkaa niitä koneen kuoria?
"Niin,miks ostit tuollasen paskan.....vähän kuin olis satsannut voisit olla hommissa etkä täällä itkemässä."
Harrastehommiin sen hankin. Ja hajoaa ne "paremmat" ja kalliimmatkin. Kokemuksesta.
En itke. Jos jotain osaa vaihtamalla selviää, niin eihän se kummonen asia ole. ja jos ei onnistu, niin menen ostamaan honkkarista uuden. Taisi maksaa alle 70 e.
- zzzzhop
vika voi olla myös hiilissä tai jos sahaa nosteltu sähköjohdosta se voi olla poikki tai irti
- jkhvfhbvuf
Minulla meni saman merkkisestä sahasta aika pienillä käyttötunneilla virtakytkin rikki, osti uuden kytkimen ja laitoin paikoilleen. Uusi kytkin hajosi taas muutaman käyttötunnin jälkeen, nyt vai saha käy aina kun töpseli on seinässä. Sahaa käytetty yhteensä noin 50 tuntia. Viimeinen BLACK & DECKER merkkinen työkalu meidän talossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575765Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752952Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222198No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401955- 191838
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah741018