Maanantai 9.4.2012 klo 08.42
Utasjärvellä etsittiin moottorikelkkailijoita, joilta loppui polttoaine.
Kaksi keski-ikäistä porvoolaismiestä oli sunnuntaina moottorikelkalla liikkeellä Utajärven ja Pudasjärven välisellä Olvasjärven alueella Oulun seudulla.
Iltayhdentoista aikaan miehet soittivat hätäkeskukseen, sillä he olivat eksyneet. Heidän kelkastaan oli bensa loppunut, kun he olivat etsineet reittiä tutulle alueelle.
Puolenyön aikoihin miesten puhelinten akut tyhjenivät, eikä heihin saatu enää yhteyttä.
Poliisipartio löysi epäonniset kelkkailijat Pudasjärven puolelta Piltuajoen varresta Saunamaan alueelta aamuviideltä. Miehillä ei ollut tarpeeksi vaatetta päällään, ja he olivat pahasti kylmettyneet.
Miehet vietiin ambulanssilla sairalaan.
Joo tuo nyky-yhteiskunnassa ei enää voi neuvotella asioista yhtään kenenkään kanssa kun vedotaan kaikkeen mediaan, onhan sulla TV, radio, internet, ja lenkkeilyharrastukset ja muut harrastusmahdollisuudet.
Heistä se oli kiva kun he tiesivät että pystyvät soittamaan 112 sitten kun bensiini loppuu ja voivat ainakin vähän matkaa ajaa moottorikelkalla. Tiesiväthän he että he voivat laskimella laskea minkä verran he tarvitsevat bensiiniä kyseiselle matkalle ja että he pystyvät hankimaan gps-järjestelmät jos eivät tunne reittiä entuudestaan(ei ollut rahaa).
Nyky-yhteiskunnassa on ihmiset niin korkeasti koulutettuja(peruskoulu vähintään), että osaa jo arvioida tuollaiset asiat.
Siis jos he olisivat kysyneet lainaksi kelkkaa ja bensaa ja riittäviä tarvikkeita gps-kartat , riittävä vaatetus, heille olisi vedottu noihin palveluihin ja harrastuksiin, siis ilmaisharrastuksiin.
Kehnosti pukeutunut kaksikko kylmettyi pohjoisen yössä
heistä se oli kiva
1
132
Vastaukset
- oliko oikea osasto
Oliko kelkat Alfa merkkisiä ?
Vai hä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818