Olen ostanut Oulussa valmisteilla olevasta kerrostalosta osakehuoneiston. Olen keskustellut muutaman muun tulevan asukkaan kanssa talon tulevasta isännöinnistä. Hallinnonluovutuskokous, jossa uusi hallitus valitaan, on kohtapuoleen. Minua tullaan esittämään uuteen hallitukseen, johon uskon pääseväni.
Aikomukseni on, että hallitus valitsisi yhtiölle hyvän ja puolueettoman isännöitsijän, joka todella toimisi yhtiön eduksi. Pulma on siinä, että minulla ei ole kokemuksia yhdestäkään oululaisesta isännöitsijäyhtiöstä tai isännöitsijöistä.
Toivoisinkin, että kertoisitte kokemuksia isännöitsijöistä ja antaisitte hyviä vinkkejä hyviä uuden isännöitsijän valitsemiseen. Toki kaipaan muitakin neuvoja, joita voisin uutena osakkaana ja ehkä tulevana hallituksen jäsenenä käyttää omaksi ja muiden osakkaiden hyväksi.
Mistä hyvä isännöitsijä uudelle taloyhtiölle?
20
4408
Vastaukset
- Saanut tapreeksi
oootko L vai ei L niin tietää neuvoa.
- Uusi osakas
En ole lestadiolainen, jos sitä tarkoitat.
En ymmärrä mitä uskonto tähän asiaan kuuluu. Kertoisitko sinä? - Saanut tapeeksi2
Uusi osakas kirjoitti:
En ole lestadiolainen, jos sitä tarkoitat.
En ymmärrä mitä uskonto tähän asiaan kuuluu. Kertoisitko sinä?Suuri osa isännöitsijöistä on lestoja ja haluako kiertää niitä vaan ottaa "tavallisen" isännöitsijän ja päästä halvemilla kustannuksilla.
- Älä ainakaan
ala puheenjohtajaksi! Se on pahin koiranvirka mihin ihminen voi hölmöyttään päänsä panna.
- Ville-Petteri
Luultavasti edellinen, rakennusaikainen hallitus on valinnut isännöitsijän. Koska tämä hallitus muodostuu rakennusfirman (grynderin) edustajista, valinta on osunut heidän kannaltaan parhaaseen mahdolliseen isännöitsijään. Yleensä valinta kohdistuu tiettyyn oululaiseen isännöintiyhtiöön.
Grynderin kannalta paras isännöitsijä on sellainen, joka ei ymmärrä rakentamisen päälle mitään, eikä ole muutenkaan kovin tarkka. Silloin vastaanotto- ja takuutarkastukset sujuvat ongelmitta ja grynderi säästää rahaa, kun korjauksia ei tarvitse tehdä.
Uuden hallituksen ensimmäisenä tehtävänä, jopa velvollisuutena on vaihtaa isännöitsijää. Valinnassa kannattaa olla tarkkana, eikä hintaa kannata liikaa tuijottaa. Oulusta löytyy suuri joukko päteviä isännöitsijöitä. - Omakotiasukas
Ville-Petteri kirjoitti:
Luultavasti edellinen, rakennusaikainen hallitus on valinnut isännöitsijän. Koska tämä hallitus muodostuu rakennusfirman (grynderin) edustajista, valinta on osunut heidän kannaltaan parhaaseen mahdolliseen isännöitsijään. Yleensä valinta kohdistuu tiettyyn oululaiseen isännöintiyhtiöön.
Grynderin kannalta paras isännöitsijä on sellainen, joka ei ymmärrä rakentamisen päälle mitään, eikä ole muutenkaan kovin tarkka. Silloin vastaanotto- ja takuutarkastukset sujuvat ongelmitta ja grynderi säästää rahaa, kun korjauksia ei tarvitse tehdä.
Uuden hallituksen ensimmäisenä tehtävänä, jopa velvollisuutena on vaihtaa isännöitsijää. Valinnassa kannattaa olla tarkkana, eikä hintaa kannata liikaa tuijottaa. Oulusta löytyy suuri joukko päteviä isännöitsijöitä.Olen kuullut, että Tahkola olisi hyvä.
Mitä mieltä olette? - Vaihtoon menee
Omakotiasukas kirjoitti:
Olen kuullut, että Tahkola olisi hyvä.
Mitä mieltä olette?Meille Tahkola ei sopinut lainkaan. Olemme vaihtamassa isännöitsijää
- Anonyymi
Ville-Petteri kirjoitti:
Luultavasti edellinen, rakennusaikainen hallitus on valinnut isännöitsijän. Koska tämä hallitus muodostuu rakennusfirman (grynderin) edustajista, valinta on osunut heidän kannaltaan parhaaseen mahdolliseen isännöitsijään. Yleensä valinta kohdistuu tiettyyn oululaiseen isännöintiyhtiöön.
Grynderin kannalta paras isännöitsijä on sellainen, joka ei ymmärrä rakentamisen päälle mitään, eikä ole muutenkaan kovin tarkka. Silloin vastaanotto- ja takuutarkastukset sujuvat ongelmitta ja grynderi säästää rahaa, kun korjauksia ei tarvitse tehdä.
Uuden hallituksen ensimmäisenä tehtävänä, jopa velvollisuutena on vaihtaa isännöitsijää. Valinnassa kannattaa olla tarkkana, eikä hintaa kannata liikaa tuijottaa. Oulusta löytyy suuri joukko päteviä isännöitsijöitä.Ville Petteri, voitko antaa vinkkiä hyvistä isännöinti firmoista
- Anonyymi
Omakotiasukas kirjoitti:
Olen kuullut, että Tahkola olisi hyvä.
Mitä mieltä olette?Ei ikinä Tahkolaa, lestafirma
- Anonyymi
Jos sinulla tai jollakulla talon osakkaalla on talouspuolen koulutusta, niin valitkaa sellainen - jos vielä on tervettä järkeä! Ei se isännöinti muuta vaadi. Taloyhtiön asioistahan päättää hallitus ja isännöitsijä on hienosta tittelistään huolimatta vain hallituksen juoksupoika.
Olin minäkin kauan sitten pienen taloyhtiön isännöitsijä pari vuotta ennen muuttoani omakotitaloon. Jos siitä vielä maksetaan, niin onpa totisesti halpaa rahantuloa!
- Pyydä tarjoukset
Realia on heikko valinta, kallis ja huono.
Valitkaa joku pienempi firma, niillä on enemmän halua kuunnella asukkaita ja hintataso on kohtuullinen. Halpaahan Oulussa ei olekaan, kaikki kuppaavat kovan katteen.
Kannattaa kilpailuttaa ja verrata hintoja. - Olli Osakas
Pieni toimisto ilman muuta! Isoissa toimistoissa (Realia, Tahkola...) isoa on vain laskutus, kaikki muu pientä ja olematonta.
- Tarjontaa kyllä on
Kokemusta on Realiasta ja se on ihan onnetonta kun isännöitsijää ei saa kiinni eikä vastaa soittopyyntöihin on niin iso ja kiireinen herra. Hinnat on tosi suolasia. Tahkolasta en ole kuullut koskaan mitään kehuja.
On kokemusta pienistäkin yhtiöistä ja ne ovat paljon palvelu halusempia. Isännöitsijöitä löytyy googlettamalla Oulun seudulta pitkä rivi ja siitä vaan kilpailttamaan nyt yhtiökokousten aikaan. Kempeleessäkin on pari jotka hoitaa Oulussa yhtiöitä. Reimiä, Maunua ja Hornemania kannattaa kysästä. - tiedoksi vaan
Edelliselle tiedoksi että REIM on iso suomalaisvenäläinen yhtiö.
- pienionparempi
Isännöintipalvelu Heikki Lahti tätä gryndereiden suosimaa firmaa ei voi suositella. Takuu asioissa rakennusliike ja tämä firma on niin samaa pataa että mitään ei saa kohtuudella hoidettua. Seuraava isännöintitoimisto uskoo evoluutioon.
- VL-veljien-dynastiaa
On syytä varoa, jos selviää, että isännöintitoimisto on lestataustainen, niin kannattaa kiertää kaukaa. Harrstavat hyvä-VL-veli-järjestelmää, veli veljelle keikkaa antaa. Vetävät aina kotiin päin.
- Melkein.kaiken.kokenut
Kaikki ne huijaa sen minkä kerkiää. Kaikista hulluin kohdalle osunut on Hanhisalo. Mies käyttäytyy kuin psykopaatti, en tiedä onko diagnoosia vai ei. Myy kaikenlaisia huijauslaitteita: suihkusuuttimia, WC-viritintä jolla et saa pientä huuhtelua, ikiliikkujaperiaatteella kaupattavaa lämmitysjärjestelmää (kahtakin), huijaus-vesisuotimia merkkiä Bauer. Teettää tyhmille taloyhtiöille tarpeettomia ja kalliita remontteja kavereillaan. Jne.
Ei ne muutkaan kohdalle osuneet ole puhtaita olleet, kaikki huijaa. Vain tarkka ja jämäkkä hallitus voi ainakin osan huijauksista estää. - kiinnostaatietää
Alkuperäiselle kysyjälle kysymys; no millaiseen päätökseen tulitte taloyhtiössä ? ja oletteko tyytyväisiä päätökseen. Oliko yhtiökokouksessa "kiistaa" eli oliko havaittavissa "toisen puolen" puolestapuhija ?
- Anonyymi
Kaikki isommat kusettavat osakkaita. Retta, Tahkola, Reim, Vuorma, Oiva jne. Teettävät turhia remontteja ja samalla kuittaavat muhket komissiot ja valvontapalkkiot itselleen.
- Anonyymi
Ja näillä joka vuosi kuukausiveloitus ja toimenpidepalkkiot nousevat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236965Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271042- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733