ex-avopuolisoni asuu edelleen asunnossani ilmaiseksi. Pitäisikö hänen maksaa lahjaveroa ko. edusta? Mitään siteitä meillä ei ole. Hän ei suostu muuttamaan pois asunnosta. Lahjan saajanhan pitäisi ilmoittaa lahjasta. Mihin voisin ilmoittaa hänen saamansa lahjan, jota hän ei ilmoita verotuksessa.
Onko lahjaveron alaista tuloa?
v_karhu
268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sun pitäis ny ensteks tehdä lahjakirja, jolla sää lahjoitat jotain, eli asumisoikeuden.
Ei verottaja siihen puutu, että sää majoitat ilmaiseksi exääsi tai siis exä ei liukene.
Jos exä maksaisi sulle, niin se olisi sulle verotettavaa pääomatuloa, mutta saisit toki tehdä siitä vähennyksenä osan maksamastasi vuokrasta tai omistusasunnon vastikkeista yms.
Lahja on yksipuolinen, vapaaehtoinen ja puhtaasi lahjanantajan oma tahto eikä sisällä vastiketta. Teillä on tässä tapauksessa ennemminkin kyseessä velkasuhde, kun exäsi asuu omistamassasi asunnossa maksamatta siitä sinulle vastiketta eli vuokraa. Sinun pitäisi nyt pikimmiten sopia exäsi kanssa, miten hän korvaa asumisensa sinulle (vuokrasopimus?). Onhan sinulla kuitenkin henk.koht. kuluja tästä asunnosta, joka on exäsi hallinnassa.