Onko vanhoillislestadiolaisperheissä lemmikkieläimiä? Yleisimpiä lemmikkejä ihmisillä ovat koirat ja kissat, mutta löytyykö mistään kodista esim. hamstereita, rottia tai hiiriä? Jos teillä on eläimiä, niin miten paljon niitä on?
Mitä vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan eläimistä ja eläinten asemasta? Kerran eräs vanhoillislestadiolainen kertoi, ettei heidän koiransa ole ollut ikinä sisällä, vaan koiran paikka on ulkona (oli metsästyskoira).
Vanhoillisestadiolaisperheet ja eläimet?
6
799
Vastaukset
- puhveliiii
on, käärmeitä, sisiliskoja ja konnia. Kilpikonnia kai ?
- sdagagasd32
Vanhoillislestadiolaisilla on ihan samoja eläimiä kuin ihmisilläkin.
- Kyllä nyt..
..kysyväinen on pahasti eksyksissä. Kannattaa ahkeroida koulunläksyt kunnolla, jospa se sivistyksentaso siitä nousee. Ps. Ihan samoja eläimiä on kuin yleensä, ei ole rajoitteita.
- lapsi ensin
Vanhoillislestadiolaisilla on vähemmän eläimiä kuin muilla ymmärrettävästä syystä, koska heillä on enemmän lapsia.
Eläimet tarvitsevat myös huolta ja hoitoa, jota ei vl-vanhemmilla enää riitä heille, koska kaikki aika menee lasten hoitoon.
Minusta eläimiä palvotaankin nykyään liikaa, mieluummin lapsi kuin koira, jos saan valita. - faktatietoa
VL:llät kun ottaa lemmikkieläimiä, kohtelu voi olla usein huonompaa kuin yleensä, myös lyhyempi-ikäisiä, poikkeuksiakin heissä on, eli kohtekevat esim. koiraa ihan hyvin.
- Hot Dog
Kun kuka tahansa ottaa lemmikkieläimiä, kohtelu voi olla usein huonompaa kuin yleensä, myös lyhyempi-ikäisiä. Eli et todellakaan voi sanoa, että lemmikeistä huolehtiminen olisi sen huonompaa kuin muillakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637