Eli olen 12 v tyttö. Olen harrastanut ratsastusta n. 7kk perusasiat kyllä kunnossa. Olen 155cm pitkä ja etsin maastovarmaa ponia/hevosta. En kuitenkaan haluaisi rodultaan puoliverisiä jne..... Kuitenkin haluaisin hyväkäytöksisen ja suht kiltin liikutettavan. En kovin vanhaa haluaisi liikutettavaksi. Ja alue jolla haen on mieluiten Kemi-Keminmaa. Asun kemissä mutta Maksniemestäkin saa olla. Toivon että joku löytyisi. Saa ilmottaa tänne ja sähköpostiini
s-posti: [email protected]
Ja huom: EI SAA olla Ori. Tammat ja ruunat käy.
Etsin liikutusponia/hevosta
4
121
Vastaukset
- höpöhöpö!
aikamoista tuo että millanen saa olla ja miillanen ei, veikkaampa että et pärjäisi edes minun 21 v. tammalle vaikka se on ns. vanha:D mene takas tunneille oikea joka haluaa liikuttaa liikuttaa vaikka 5 vuotiasta taikka 30 vuotiasta tammaa oria ja pärjää sinä et.
rodultaan puoliverisiä jne.?
ratsastanu 7 kk?
joo eli tuu tänne vaikka 5 vuoden päästä niin katotan jos pääset sitten mun varsalla ratsastaaXDDD sä pilaisit vaan oman kehityksen noilla liikutus poneilla koska kukaan ei sua neuvois silloin tai auttis, ja tuskimpa olisit tarpeeksi kokenut mennäksesi yksin maastoon, joten takas sinne ratsu tallille!
Ps. tiiän ihan oikeesti että et pärjää - Liikutusponia etsivä
Oon mää kyllä yksin maastossa käynyt ja minä käyn säännöllisesti tunneilla ja oreja en halua... Turha tulla tänne pätemään... ja mulla on omat vaatimukset.
- you-are-pelle
no sä et todellakaan pärjää..7kk ratsastanut on aloittelija..hei jotain rajaa oot nolo ja et ees pärjäis mun 17vuotiaalle suokille...lollol
- cho-
Vaatimukset saa toki olla ja turha mollaaminenkin on turhaa. Mielestäni et kuitenkaan ole "valmis" liikuttamaan itsenäisesti hevosta/ponia. Ja veikkaampa ettei kukaan ilman valvontaa haluakkaan sinua päästää omalla hevosellaan ratsastamaan.
Jos olet tunneilla käynyt 7kk kerran viikossa se tekee n. 28 kertaa eikä sillä määrällä vielä opi tarpeeksi ratsastuksesta että voisi yksikseen liikuttaa mitään kentällä saati sitten yksin maastoon. Ratsastuskoulun hevoset ovat lempeitä ja kilttejä eikä "hurjimpia" hevosia edes laiteta aloittelijoille, mutta yksityisten hevoset ovat laidasta laitaan ja useimmiten paljon vireämpiä ja säikympiä kuin r.koulun pollet.
Harjottele vielä ainakin vuosi ja kysy vaikka r.opettajaltasi olisitko valmis itsenäiseen ratsastukseen. Aloittelijat useimmiten kuitenkin vain "pilaavat" hevosen ja oppivat itse huomoja tapoja/vääriä asentoja yksikseen ratsastaessaan. nimim. kokemusta on kesti lähes puoli vuotta oppia uudestaan ratsastamaan oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698