APUVAAAAAAAA!!!!

yrittää.........

Nyt on kiire.... Sain seuraavanlaisen tehtävän:

"Laadi apuväline päivämäärien turvalliseen tallennukseen (virheellisiä päivämääriä ei siis pitäisi pystyä tallentamaan). Peruspalveluiden lisäksi olion tulee osata a) asettaa päivämäärä samaksi kuin parametrina annetun olion päivämäärä (parametrina on siis toinen samasta luokasta luotu olio), b) palauttaa itsestään kopio uutena oliona sekä c) verrata onko parametrina annetun olion päivämäärä sama kuin tähän olioon talletettu päivämäärä!"

Kaikki nerot voitteko jeesata!!!!!!

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sun ope

      Nyt vaihtui harjoitustehtävän aihe. Käy hakemassa uusi aihe kansliasta. Etkö tullut ajatelleeksi, että myös opettajat lukevat tätä palstaa.

    • päivämäärien keveys

      Muista, että päivämäärän virheellisyyteen vaikuttaa myös se, minkä maan kalenterista puhutaan. Päivämäärää 18.2.1753 ei ole koskaan ollut Suomessa (tai siihen aikaan Ruotsissa), mutta Tanskassa on. Varaudu myös kirjoittamaan paljon ehtolauseita selvittääksesi minä vuosina 29.2. on ollut kalenterissa.

      Voit aloittaa opiskelun näistä:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Juliaaninen_kalenteri

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruotsalainen_kalenteri

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Gregoriaaninen_kalenteri

    • CAFEBABE

      Itse lähtisin liikkeelle niin että tekisin tyhjän luokan. Sitten kävisin läpi tehtävänantoa ja kirjoittaisin luokan ominaisuudet kommentteina luokan sisään. Esim. näin:

      /** Palauttaa kopion tästä luokasta.
      */

      /** Kertoo että onko parametrina annettu päivämäärä sama kuin tämä päivämäärä.
      */

      Jne.

      Sitten kirjoittaisin noiden kommenttien alle metodit tyhjinä mutta kääntyvinä, ts. skeletoneina, esim.


      /** Palauttaa kopion tästä luokasta.
      */
      public PVM clone() {
      //TODO:
      return null;
      }

      Näin olisi tehtävänanto pilkottu pieniin, helpommin ymmärrettäviin osasiin joihin voisi keskittyä yhteen kerrallaan.

      Ennen kuin alkaisin metodin toteutuksia kirjoittamaan tekisin kuitenkin vielä main-metodin johon kirjoittaisin testikoodin jolla voisin sitten varmistaa että kaikki toimii niinkuin pitääkin, esim.

      public function main(String[] args) {
      PVM pvm=new PVM("2012-12-21");

      PVM clone=pvm.clone();
      if(clone==pvm) {
      System.out.println("Ei toimi, ei.");
      }
      else {
      //....
      }
      }

      jne.

      Sitten ajaisin ohjelman jotta näkisin että kaikki testit epäonnistuvat. Sitten kun kaikki tämä olisi tehty niin kirjoittaisin itse toteutuksen metodeihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe