pitkanmatkan ammuntaan

missa suomessa voi radalla harjoitella esim. 1000m ammuntaa,muualla,kun armeijan radoilla,jonne ei tahdo siviilit saada menna,jollei ole tuttuja kapiaisia?
9497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No itse ainakin PYSTYISIN ihan tässä naapurin pelloilla kilometriin (tai jopa ylikin) ampumaan. Toistaiseksi on kuitenkin riittänyt 300 metriäkin näillä nykyisillä vehkeillä.

Äänestä

Liity ressujen Takiltaan.

Äänestä

heikunkeikun,opettele ensin ampumaan vaikka 100 meetriin se on hyvä alku.

Äänestä

Suomen rataverkolta jota hallinnoi Suomen valtion väylävirasto, Liikennevirasto löytyy monia jopa usean kilometrin pituisia suoria joilla ammutaan ylipitkille matkoille. Harvakseltaan kulkevat junat keskeyttävät toisinaan ammunnan.
Suomen rataverkon pääasiallinen liikenneoperaattori on tällä hetkellä valtion omistama VR Group jolta saa tarkat tiedot junien aikatauluista sekä ampumaluvat.
Ratojen sähköistyksellä (25kV) on havaittu olevan pientä merkitystä osumiin johtuen rautasydänluotien käyttäytymisestä sähkökentässä.

Äänestä
  • Se ei ole tuo sähkökenttä pahin ongelma vaan ratapölkyt. Aina kun luoti menee ratapölkun yli, heilahtaa sen lentorata. Varsinaista nimismiehen kiharaa ja osumat menee sinne tänne. Onneksi raidepari pitää sivusuunan lentoradan aisoissa, joten tauluun kyllä osuu, mutta kasasta ei voi juuri puhua.

    Äänestä

Meilläpäin tuo pitkänmatkan ammunta on hyvin suosittu harrastus.
Siinä lähes päivittäin sääolosuhteiden salliessa oikein kilpaillaankin.
Tänä kesäkautena tuo Niitynperän Mansikki on ollut ylivoimainen. Sen ammuminen kuuluu hyvissä olosuhteissa jopa 4,3 kilometriä.

Äänestä

Avot, kyl mei Kirjo on ammunt yli kuuve kilometri päähän. Enne sottii mei Mustikki ammu nii et Käksalmeen asti kuulu ja rajan takan luuliit et on liikekannallepano käynnis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


long distance shooti kirjoitti:

missa suomessa voi radalla harjoitella esim. 1000m ammuntaa,muualla,kun armeijan radoilla,jonne ei tahdo siviilit saada menna,jollei ole tuttuja kapiaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu