Mitä mieltä olette stilojen omistajat autostanne?
Kulutus,ajettavuus,kestävyys,viat ym.Minusta 5ovinen stilo on hyvän näköinen muotoilultaan.Ehkäpä vaihdan sellaiseen .
Kulutus,ajettavuus,kestävyys,viat ym.Minusta 5ovinen stilo on hyvän näköinen muotoilultaan.Ehkäpä vaihdan sellaiseen .
Vastaukset 12
Vanhimmat
Auto ihan jees, mutta jos tulee pikkuvikaa, niin korjaamotoiminta aivan luokatonta Delta-autoissa. Luehan aiempia viestejä missä mainintoja.
Tässä sulle pari totuutta jo Fiatin laadusta, suosittelen ostamaan muun merkkisen auton.
Varmaahan tulee olemaan, että tähänkin viestiin fiatistit vastaa väittämääni vastaan, mutta omaia kokemuksia on Puntosta ja Stilosta. Ne ei toimi kunnolla niinkuin auton kuuluisi toimia, ja huollot kalliita.
Itsellä on vähän vajaa vuoden vanha 20tkm ajettu Stilo 80 3d ja oon ollut kärryyn todella tyytyväinen. Auto on kiva ajaa ja todella hyvin varusteltu. Mitään vikoja edes pieniä ei ole toistaiseksi ollut, vaan auto toimii kuin sveitsiläinen kello. Kulutus on mielestäni todella pieni, etenkin kun kaasujalka on aika raskas. Maantiellä pääsen hyvin helposti 6.1L/100km ilmastointi päällä ja kaikki hitaammat ohitellen.
Edellinen auto oli uusikoppanen Punto, joka palveli myös erinomaisesti 2 vuotta ja 40tkm jonka autoa pidin. Vähän ihmetyttää edelliset kommentit Fiatien huonoudesta, koska ainakin itselleni sattuneet Fiatit ovat ainakin toimineet aivan käsittämättömän hyvin, mutta ehkä niitä maanantaikappaleita on sitten liikkeellä jonkin verran.
Hei,
Ostin keväällä Stilo 80 Actual 3d:n, ja olen ihmetellyt sen ilmastoinnin pitämään kimeää ääntä aina kun ulkolämpötila nousee n 12 asteeseen tai siitä yli. Onko sinun Stilossasi tälläistä ominaisuutta? Ominaisuudeksi sanovat sitä Delta-Autossa. Olen vähän ihmeissäni tälläisen ominaisuuden kanssa.
On normaalia, että ilmastoinnista kuuluu kiihdytyksessä selkeästi sisälle kuuluvaa "sihinää", mutta mitään kimeää ääntä ei kyllä pitäis kuulua. Jos asia häiritsee, niin pyydä Deltaa vilkaisemaan sitä uudelleen ja jos ei auta, niin kannattaa ehkä koeajaa vastaavaa toista autoa ja kuunnella kuuluuko samainen ääni siinäkin.
Olen koeajanut toisenkin Stilon juuri sen vuoksi ja siitä kuuului samanlainen ääni. Kimeä viheltävä ääni johon ei vaikuta kiihtyttääkö autolla vai ei.Delta-autossa eivät osaa tehdä sille mitään ja päätyivätkin siihen ratkaisuun että kyseessä on auton ominaisuus, ei vika. Haluaisin vaan tietää, olenko ensimmäinen joka olen ääneen kiinnittänyt huomiota.
Erilaisista äänistä on paha mennä sanomaan mitään, kun eri ihmiset kokevat ja kuvailevat ne erilaisina... Omassa Stilossa (80) ilmastointi ei pidä mitään muita ääniä, kuin kiihdytettäessä "sihinää", jota ei kyllä voi oikeen mitenkään kuvata kimeäksi viheltäväksi ääneksi, vaan ääni muistuttaa enemmänkin esimerkiksi veden keittämistä kattilassa. Kuuluuko sun autossa mainitsemasi ääni autoon sisälle, vai kuulosteletko sitä ulkopuolella? Tuli vaan mieleen, että jäähdyttimen flektihän pitää sellasta kimeää ulinaa käydessään, ja ilmastointilaite päällähän se käy melkein koko ajan auton ollessa paikallaan ja hiljaisissa nopeuksissa.
Se ääni kuuluu vain autoon sisälle. Olen yrittänyt kuunnella sitä auton ikkuna auki,mutta ei sitä ulkoa kuulu. Ja ääni kuuluu vain kun autolla ajaa, ei jos se on paikoillaan. Ja tosiaan, se on sellainen kimeä, kuin sirkan siritys, ei voi sanoa sihihäksi.
Ittellä 130 MW, olen ollut tyytyväinen ja ei vielä suurempia ollut. Ei edes polttimoita palanut. Varustelultaan monipuolinen ja ajo-ominaisuudet miellyttävät minua. Ulkonäköä ja tilaa on riittänyt. Talvella 130 lämpeni aivan normaalisti eikä pakkasillakaan kuulunut ylimääräistä. Onhan se D huolto ollut pa*kaa, mutta vissiin hekin ovat parantaneet tapojaan sitten vuosien takasista, saisivat vielä panostaa asiakas palveluun ja tehdä ne korjauksetkin loppuun asti. Esim auton pesu huollon yhteydessä loisi asiakkaisiin ihmeellisesti luottoa ja tyytyväisyyttä, ne pienet asiat..
Vajaa vuosi ja hiukan yli 20 tkm -03 Stilo 5D 80:llä. Ei pienintäkään murhetta koko aikana. Eka huolto takana ja hintaa 107 euroa en kauhean pahana pidä. Kulutus ollut 6.0-6.8 litraa kuormasta ja ajotavasta riippuen, kesällä ilmastointi päällä kohtuullisen paljon.
Ei edellinen Puntokaan kahden vuoden aikana tuottanut negatiivisia yllätyksiä, sille ehti tulla yksi huolto ja yksi ajovalon uusinta koko matkalla, ei muuta. Muutenkin kaikki kohdalleni sattuneet Fiatit ovat osoittautuneet erinomaisiksi ja varmoiksi kulkupeleiksi, toisin kuin niitä edeltänyt Tojo Corolla, joka oli varsinainen vikapesä. Mutta autohan se vaan sekin on. Siitä huolimatta en pidä Tojoa huonona autona, itselle vaan sattui huono yksilö. Mutta ans olla jos Fiatiin tulee jollakin vikaa, niin kaikki ovat huonoja.
Saas muuten nähdä miten meillä jatkossa käy, kun Fiatin myynti ja huolto vaihtuivat Kajaanissa pois Takuuautolta Autoputkolalle, mahdollisesti Deltaksi muuttuvalle firmalle! Huononeeko huoltotoiminta ja huoltohinnat nousevat?
Itselläni kuukauden vanha stilo 95 actual, 3 ovinen. Hinta-laatusuhde ihan kohdallaan eikä ole ollut mitään ongelmia. Näppärä kaupunkiliikenteessä ja maantiellä ehtii ihan mukavasti. Keskikulutus kaupunki - maantieajo 6,9 l/100 km.
...