Jatkosodan aikaisten partisaani-iskujen taustaa ei ole valaistu riittävästi. Ei ole kerrottu esim. nuoremmalle polvelle miten suomalaiset Itä-Karjalan vallattuaan perustivat ns. epäkansalliselle väestölle kuolemanleirejä. Leireille raahattiin yli 20 000 siviiiiä, naisia, lapsia, vanhuksia. Näistä kuoli leireille suoranaiseen nälkään ja kurjuuteen lähes 5 000 henkeä. Eli taso ja tappamisen meininki ei jäänyt yhtään jälkeen Stalinin tai natsien kuolemanleireistä.
Onkin sanottu, että kaikkein pahimmat partisaanit saatiin näiden menehtyneitten sukulaisista. Heillä oli halu ja motiivi kostaa suomalaisten tekemiset. Ehkä ilman näitä kuolemanleirejä mitään partisaanihyökkäyksiä ei olisi tapahtunutkaan, kuka tietää.
Kuten sanotaan niin mitalilla on aina se toinenkin puoli mutta kansalle halutaan yleensä näyttää vain se toinen puoli, toista piilotellaan.
Onkin sanottu, että kaikkein pahimmat partisaanit saatiin näiden menehtyneitten sukulaisista. Heillä oli halu ja motiivi kostaa suomalaisten tekemiset. Ehkä ilman näitä kuolemanleirejä mitään partisaanihyökkäyksiä ei olisi tapahtunutkaan, kuka tietää.
Kuten sanotaan niin mitalilla on aina se toinenkin puoli mutta kansalle halutaan yleensä näyttää vain se toinen puoli, toista piilotellaan.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Eikös sun pitäny laittaa viestisi Historia osastolle?
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3642
cock - Jooseppi. Kuten on aiemminkin julkitullut, ohjeiden noudattaminen ei kuulu joidenkin tapakulttuuriin. Mainostettaan kehutaan ja retostellaan joutavaa pas kaa näillä palstoilla.
Autappa armias sitten jos omaan nilkkaan ivan kirves kalahtaa. Siinä letti lepattaa ja pulina käy pitkin toria ja torin reunaa.
Niin.. meitä on moneksi, moneen junaan ja osa jää väistämättä myös rannalle ruikuttamaan!
Onneksi torin reunan 'jätekeräyspiste' on alkanut rajoittaa paperinivaskoiden/nettimonisteiden kiikuttamista pakeille!
Eihän urheilukatu, 'minä minä miehille' ole mikään paperinkeräyspiste suinkaan!
Meinaatko että Lieksan partisaanituhot eivät kosketa Lieksaa millään lailla. Kyllä paikkakunnan historiasta kuuluu keskustella paikkakunnan omalla sivulla. Joten älä sinä siinä vollota.
http://www.youtube.com/watch?v=Qko3SzoqsnQ
Kuules cock. Tuliskohan kutsua hyvät ystäväni Martti ja James Lieksaan, tutkimaa torinlaidan tapahtumia ja lieksalaisen elämänkulttuuria.
Suattas olla paikallaan tuokin ...ainakin jos veikko kutsuttaisiin samalla kertaa käväsemään täälläkin:
http://www.youtube.com/watch?v=Xd9QsWw2Ofg
Piikkiin piikkiin, niinhän se on. Mutta varsinaiseen aiheeseen, tuohon partisaaneihin, sopii seuraava kappale
Ps. . Veikko on toiminnan mies. Ollut ja on aina.
http://www.youtube.com/watch?v=AMsBDZF9dyM
Tästä yuotuben aiheesta ei koskaan ole täällä kirjoitettu syvällisesti. On katsojan korvista ymmärtää kummasta on kyse.
Ja kun vauhtiin pääse niin laitetaan Lieksan torielämää vuodelta 2014. Osa on kielletty alle 18 v ja heikkosytämmisiltä. Sisältää myös mainoksia joten pikkusielut älkää katsoko.
http://www.youtube.com/watch?v=J5_QV7u8GiM
Koska venäläinen sotilas oli pelkuri? Ei uskaltanut tappa kuin puolustuskyvyttömiä naisia ja lapsia? Omalle puolelleen palattuaan valehtelivat tuhonneensa Suomenpuolella varuskuntia, vaikka totuus oli toinen? Siksi venäläiset ovat kieroja ja aina vilppi mielessä, niihin ei pidä luottaa missään tilanteessa!
,,,,Ei uskaltanut tappa kuin puolustuskyvyttömiä naisia ja lapsia? ,,,,
Niin, no, vaatiihan se tietynlaista luonteen lujuutta tappaa nälkään lähes 5000 ihmistä, suurin osa lapsia. Että kai meidän Ylipäällikkömme sitten oli kovastikin urhoollinen. Tapettiinhan Hänen hyväksynnällään Lieksassakin aseetonta työväkeä, aika paljonkin jopa.
Stalin tapatti miljoonia Venäläisiä? Suomalaisista tapetuista Venäläisleireissä ei ole kait mitään lukuja? Kyllä ne on osanneet tuon tappohomman molemminpuolin, niin Suomalaiset kuin Venäläisetkin! Suomalaisten kaukopartiomiesten eli "partisaanien" veriteoista ei taida olla paljon tietoja kun ne ei sellaista harrastaneet!
,,,,Stalin tapatti miljoonia Venäläisiä?,,,,
So what, tollo? Ei se oikeuta meitä tappamaan ketään vaikka siellä kuinka kansaa tapettaisiin.
No piruakos sitten syyllistät Suomalaisia keskityleireistä? Samanlaisia paskoja tappajia ne oli kaikki osapuolet? Kellään ei ole oikeutta tappaa ketään mutta niin vaan tapahtuu!
Sama tuokin nykyinen Syyrian tilanne? Antaa vaan tappaa minkä kerkiävät toisiaan?
Rokkahan sanoi aikoinaan " Soat loppuu sotimal" Kyllä se sielläkin Syyriassa sota aikanaan loppuu, tai sitten viimeistään kun alkaa ihmiset loppumaan!
So what sullekkin!
Suurin tappaja on politiikka ja uskonto näin on aina ollut.
... puhut vähän, mutta asiaa!
Hyvää päivänjatkoa!
.
Olen nuori eikä kiinnosta hevon paskaakaan mitä on tapahtunut sodassa. Paska vain haissu sotilaitten housuissa.
Oli hyvä tuo video lentävä puliukko nimeksi olisi kyllä sopinut
Lentävä politikko ukko
Kostoiskuja ne olivat, ei siitä ole epäilystäkään. Itärajan kansa maksoi mannerheimiläisten rikoksista kovan hinnan.
Partisaanit tappoivat siviilejä ja tuhosivat siviilikohteita, koska ne raportoitiin sotilaskohteina. Suorite mikä suorite. Esimerkiksi Lieksassa tehtiin useita iskuja siviililinja-autoihin, jotka raportoitiin Venäjällä iskuiksi sotilaskolonnoihin. Sama koskee iskuja taloihin kuten Piilon taloon Lieksassa. Sen isku raportoitiin iskuksi sotilastukikohtaan.
[Partisaanit tappoivat siviilejä ja tuhosivat siviilikohteita, koska ne raportoitiin sotilaskohteina. Suorite mikä suorite. Esimerkiksi Lieksassa tehtiin useita iskuja siviililinja-autoihin, jotka raportoitiin Venäjällä iskuiksi sotilaskolonnoihin. Sama koskee iskuja taloihin kuten Piilon taloon Lieksassa. Sen isku raportoitiin iskuksi sotilastukikohtaan. ]
Noinhan se meni ja venäjällä naisten ja lasten tappajat palkittiin kunniamerkein ja heitä arvostettiin suurina sotasankareina vielä 2009!
Kattokaas kun on venäjän totuus ja suomalaisten totuus hieman erilaista!
Aloittajan puoluekanta näkyy...
Entä sitten nimimerkille. Kannatan hammas hampaasta lakia = Islam
Eikös tää Suomenkin suurin sotasankari ole.........................
No nythän Suomesta tulee mahtava ja voimakas mamujen myötä se kai on
eliitin tarkoitus kun uudet lait laaditaan massoja suvaitsemaan ?
Olisko kaikille, tai joillekkin osapuolille sopiava sanonta jos parisaanit iskivätkin rakkaudesta!