Kävin eilen katsomassa Titanic-elokuvan 3D-version. Näin aikoinaan myös alkuperäisen elokuvan.
Kiinnittäkääpä elokuvassa huomiota seuraavaan:
Kun jäävuori lähestyy perämies komentaa kaikki styrpuuriin. Sitten käytetään konevoimaa taaksepäin, mutta laiva lähestyy edelleen jäävuorta. Kohta laivan keula alkaa kääntyä, mutta kääntyykin PAARPUURIIN. Lopuksi jäävuori osuu styrpuurin puolelle laivaa.
Toinen erikoisuus oli, että kun tämä Caprioletti ja Winslet joutuvat veden varaan heillä molemmilla on pelastusliivit päällä. Jossain vaiheessa Caprioletti on kuitenkin riisunut ne pois, koska hän hypotermiaan kuoltuaan vajoaa veden alle.
Jäin myös pohtimaan kauanko Caprioletti olisi pysynyt hengissä, jos hän olisi tuntenut H.E.L.P.-asennon. Jossain vaiheessa sanottiin, että pelastava laiva on tulossa neljän tunnin päästä. Sen jälkeen kesti noin tunti ennenkuin alus upposi. Siis kolme tuntia olisi pitänyt kestää, ennen kuin nostetaan laivaan, tarjotaan ajan tavan mukaan konjakkiryyppy ja kuollaan vasta sitten laajentuniden verisuonten takia.
Titanicin törmääminen jäävuoreen
7
281
Vastaukset
- 60-luvulla junkki
Joo, se ruorikomento styyrbuuriin johtuu vanhasta tavasta komentaa peräsinpinnan mukaan. Siis jos oli meininki kääntyä BB niin komennettiin SB
- liekötotta
Asioista tietävät väittävät, että sata vuotta sitten laivojen ohjaus oli koplattu siten, että kun ruoria väännettiin oikealle, peräsin kääntyi vasemmalle ja laivan keula kääntyi vasemmalle. Olisiko syynä tuo mistä yo. kommentissa mainitaan?
- mbe320cdi2000
Vanha komento on jäänne siitä kun laivaa ohjattiin suoraan peräsintukista. Siinähän kun käännät tukkia vasemmalle laiva kääntyy oikealle.
- Vanha knoppi
Se on englantilainen vanha ruorikomento pinnaohjauksen ajalta.
- 1912
Siis se komento kuului kai : "Over right" Näin olen sen kuullut kerrottavan.
Titanicin matkustajalista 1912
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10584217 - titititanic
naapuri osiossa erään henkilön vastaus elokuvaan oli että PERSEESTÄ.
- Britannic
Titanicin naiset vs lapset
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10590573
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706