Te kokeneemmat! Auttakaa meikäläistä..

19-5

Olen nyt 19 5 ja alavatsassa menkkamaisia kipuja. Onko nämä nyt niitä harjoitussupistuksia, vai pitäisikö niiden olla täysin kivuttomia tässä vaiheessa? En tunnista mitä ne supistukset on, tai en ole aivan varma, mutta ilmeisesti niitä tässä vaiheessa pitäisi jo esiintyä. Vatsa on kyllä kova kohdun kohdalta, mutta se tuntuu kovalta tosi usein. Kuinka kauan yksi supistus kestää?
Tenavan potkut tuntuu kyllä jo välillä tosi hyvinkin, vatsa ei ole kasvanut juurikaan.

Toinen kysymys vielä. Onko normaalia, että aamulla vatsassa tuntuu aivan hillitön kipu. Pyöriminen ja asennon vaihtaminen ei auta yhtään. Luulin kerran, että minulla on vain maha sekaisin, mutta kun vessassa kävin pissalla, vatsakipu helpotti välittömästi. Tämä kipu tuntuu vain aamuisin, ei iltaisin vaikka olisi mikä hätä vessaan. Samoin vatsa on pyöreämpi ennen vessaan menoa aamulla, kuin sieltä tultaessa, samoin se tuntuu ihan kivikovalta. Heti helpottaa ku käy asialla. Onko tää normia?

6

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv20

      itsellä aivan samanlaisia kipuja ollut muutamana päivänä. kävin tänään neuvolassa tämän takia ja sielä sanottiin että kuuluu asiaan :)

    • spdnk

      Voisko sulla olla pissatulehdus? Sattuuko pissaaminen?

    • 19-5

      Ei pissaaminen satu ollenkaan. En usko että on pissatulehdus, ainakaan ei vastaa yhtään sellaista mikä mulla joskus on ollut.

    • 22+0

      Mulla oli kerran kivuton pissatulehdus, tosin en ollut silloin raskaana. Huomasin vaan että pissa oli sakeampaa kun normaalisti ja tulehdus löytyi.
      Sinuna soittaisin neuvolaan ja kysyisin asiasta.

    • hei 19-5

      SUPISTUKSISTA: Jos kivuliaita supistuksia esiintyy alku tai keskiraskaudessa kehoittavat usein neuvolasta lepäilemään ja ottamaan rauhallisesti, se kun ei ole normaalia että kivuliaita supistuksia esiintyy alle 34 viikolla. Usein kroppa yrittää noin viestittää että on otettava rauhallisemmin! Harjoitus supistuksia taas voi esiintyä toisilla jo varhaisilta viikoilta alkaen tai sitten ne voivat ilmaantua vasta loppuraskaudessa, nämä supistukset kuitenkin kuuluvat olla kivuttomia ja tuntua ainoastaan mahan kireytenä ja pingottumisena, nämä ovat myös täysin vaarattomia.... kohtu harjoittelee tulevaa H-hetkeä varten :)

      VATSAKIVUISTA: ei ole normaalia tuo kuvailemasi kipu, asiasta kannattaa puhua neuvolassa ja selittää asia siellä rautalangasta vääntäen että tajuavat tutkia.
      Raskaudessa normaaleja kipuja ovat esim. vihlaisut alavatsalla äkillisen liikeen tehdessäsi esim. kääntyessäsi sängyssä tai noustessasi tuolilta yms. toisilla myös raskauden jossain vaiheessa esiintyy symfyysikipuja jotka tunnetaan paremmin nimellä liitoskivut.... ovat siin vihlontaa "alapään" luissa ja nivusissa. Nämä johtuvat häpyluuliitoksen löystymisestä ja ovat normaaleja kipuja.

      • 19-5

        Kiitos suuresti vastauksestasi!
        Uskallankohan odottaa ensi viikkoon, perjantaina on rakenneultra, niin voisin siellä kysyä asiasta. Vai olisikohan viisainta soittaa heti aamulla neuvolaan? Tuota vatsakipua on kuitenkin esiintynyt jo monta viikkoa, eikä kuitenkaan ole ihan joka aamuista. Mutta toisinaan (2-4krt/vk) tulee noita törkeän kipeitä aamuja, jolloin kyllä vessassa käynti helpottaa välittömästi. Olen ajatellut, että virtsarakko pullistaa sitä vatsaa aamuisin, kun on niin pinken oloinen vatsa ennen vessassa käyntiä. Ja että jos se kipu johtuu siitä että se täysi virtsarakko painaisi jonnekin? Onkohan tuossa mitään järkeä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe