Liperin tapahtumat

Pthui

Ajankohtaisen kakkosen raportin katottuani voin vain ihmetellä miksi Liperin kunnanjohto ei halua selvittää asioita avoimesti. Eikö Liperin kuntajohdossa luoteta TV2 kykyyn tuoda esille asioita tasapuolisesti? Kuntajohto juoksee selvityksiä karkuun kuin pahaiset rakkikoirat. Uskovaiset ihmiset tekevät tällaista kiusaa ja työntävät päänsä pensaaseen. Liperin tilanne muistuttaa täydellisesti AKT:n vastaavaa.

Julkisuutta voi käyttää lyömäaseeena, mutta Liperin kunnanjohdon ase vaikuttaa olevan asioiden täydellinen salailu, puolitotuudet ja jopa väärän totuuden kertominen lähimmäisestä. Eikö sellainen ole syntiä seurakunnassa?

Veikkaanpa että Liperin kuntajohto tulee vielä yrittämään nahkojensa pelastamista rahalla vaitioloa vastaan. Siten vallanväärinkäytöksistä kiinnijääneet ovat aikojen alusta lähtien pyrkineet toimimaan. Kun johtajuuskyvyt loppuvat alkaa väärinkäytösten ja salailun tie.

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3131313

      Kiistatonta on se että Liperin kuntajohdossa on vaikeita ristiriitoja. Se mitä nyt voitaisiin tehdä olisi nostaa kissa pöydälle ja ottaa asiat avoimeen käsittelyyn kunnanhallituksen/valtuuston erityistyöryhmän kokouksessa. Pitäisi listata riitaisat asiakysymykset ja ja käsitellä ongelmat pois päiväjärjestyksestä muutamassa kokouksessa, jossa kaikki kunnan luottamushenkilöt saisivat sanoa sanottavansa. Salailtuja päätöksiä tehneiden olisi kerrottava perustelut päätöksilleen. Olisi käsiteltävä luottamushenkilöiden ja kuntajohdon välillä avoimesti mikä on Liperin kunnan alholipolitiikka. Olnko se 50 pulloa viiniä per tilaisuss, enemmän tai vähemmän. Mikä on talousarvion merkitys jos talousarviosta ei edes yritetä pitää kiinni. Arvostelijoiden pitäisi kyetä esittämään toimivia vaihtoehtoja. Liperin kuntajohdon vastuut pitäisi määrittää ja kirjata ylös. Osapuolten pitäisi sitoutua selvitystyöryhmän tuloksiin.

    • Kommareita riittää.

      Siellä on kunnantalolla ns. SDP virus ja pahemmasta päästä.

    • klklkklk

      Liperi, Rääkkylä yms kunnat ovat kuntia joissa eivät resurssit ja järki riitä hoitamaan kuntien nykyisiä velvotteita. Turha niitä yhdistymisiä on vastustaa, Nämä kunnat ovat vuosikymmenten ajan tehneet asiat tavalla joka ei enää nykyaikana toimi. Luottamusmiehiksi kertyy enemmän innokkaita kuin kyvykkäitä. Virkoihin ei paras aines hakeudu kun tietää mihin joutuu. Ei tietysti suurikaan äänestysalue takaa parasta ainesta päätöksentekoon,( Kärnä, Hakkarainen yms.) mutta vahingot ovat paremmin torjuttavissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe