Oletteko te toiset olleet tyytyväisiä Enbrel-kynän toimintaan? Minulla
on kynä ollut vajaan vuoden käytössä ja pistän kerran viikossa.
Neljä kertaa on ollut sellainen kynä, joka ei toimi. Reikä tulee ihoon ja sattuu,
mutta pisaraakaan lääkettä ei tule putkesta. Lääkkeen toimittajalta olen
saanut korvaukset. Aluksi Enbrel tuntui tehokkaalta lääkkeeltä, mutta sen vaikutus alkaa jo hiipua. Mitään sivuvaikutuksia minulla ei ole ollut.
Enbrel-kynä
6
470
Vastaukset
- kynäpiikki
Olen käyttänyt kynä enbreliä jo parisen vuotta ilman mitään ongelmia. Jokainen kynä on toiminut hyvin. Piikitän aina vatsanahkaan eli rasvakudokseen, puolta vaihtaen.
- miiru
Ehkä pistos vatsanahkaan onnistuu paremmin, mutta jäykän niskani
takia joudun pistämään reiteen. - Toimii kyllä
miiru kirjoitti:
Ehkä pistos vatsanahkaan onnistuu paremmin, mutta jäykän niskani
takia joudun pistämään reiteen.Ei minullakaan ole ollut ongelmia kynänkäytössä. Aloitin marraskuussa ja piikitän kerran viikossa, jokainen kynä on toiminut. Aluksi piikitin reisiin, mutta sain siitä kauheita paukamia. Täällä neuvottiin piikittämään vatsaan, ja sen jälkeen ei ole ongelmia ollut.
Teho on minustakin jo hiipunut jonkunverran, aluksi olin hetken aikaa täysin oireeton, mutta nyt selkäkivut ovat palanneet. Jäykkyys on edelleen poissa.
- MmmmMmk
Minulla sattui sairaalassa toimimaton enbrel kynä, jouduin odottamaan aloitusta seuraavaan viikkoon kun ei tiedetty menikö lääkettä perille asti ja jos meni niin minkä verran.
- Miiru
Nyt olen saanut Enbrel-kynän toimimaan hyvin, kun olen pitänyt sitä
huoneenlämmössä 40 min ennen pistämistä. Käytin Enbreliä reilun
vuoden ajan ja sitten jätin sen tauolle nähdäkseni, onko lääkkeestä hyötyä.
Vaikka kipuja ja jäykkyyttä alkoikin ilmaantua käytön aikana, niin kuukauden
piikittömän kauden jälkeen kivut lisääntyivät huomattavasti ja aamujäykkyys
kesti 3-4 tuntia. Aloitin pistämisen uudelleen viime viikolla.
- Ärsyttävää
Ihmettelen myös Enbrelin kyniä. Aikaisemmin oli Humira ja toimi ihan ok. Viime viikolla en saanut pistettyä lainkaan - ei laukaissut neulaa. Ja nyt näyttää olevan sama homma. Edelliset kaksi samasta erästä toimi oikein. Olen tottunut piikittäjä, joten en tosiaan ole ensimmäistä kertaa pistämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2284917Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233600Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2712075Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,122013Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast411299Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611229Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1111025- 32833
- 61777
Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.98776