VIIMEINKIN!

Nytkö ne alko purkaa sitä rumaa rotteloo kauppahallia ja rakentavat uuden tilalle ja entiselle paikalleen vanhalla mallilla! Kiitos joensuun päättäjät kiitos, että kuuntelitte meitä asukkaita! Näin juuri Joensuu vahvistuu karjalaisena ilon kaupunkina!
7305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oikeestiko, voi vitsi jo on aikakin!

Äänestä

Kukas siellä sekoilee. Kauppahalli on suojeltu ja sitä ei pureta.

Äänestä

Joensuun keskustaan ei kyllä kaivata toriparkkia, mutta sen kauppahallin joutuisi purkaa, sillä kyseistä rakennusta ei voi parhaallakaan taholla pitää kauniina tai edes käytännöllisenä. Tuskinpa sillä on mitään mainittavaa rakennustaiteellista arvoa. Sitä vastoin kunnollinen kauppahalli voisi piristä torielämää.

Joensuun nykyiset kävelykadut ja Iso Myy ovat olleet ihan hyviä ideoita kaupungin keskustan kannalta.

Äänestä

Ei sitä oo suojeltu, missä niin sanotaan? Atomeiksi vaan ja uutta kommeeta hallia tilalle! Näivettyy koko torinseutu ilman uudistuksia. JA me keskustan ihmiset ja varmaan kauempaakin tulevat -halutaan keskusta pitää elävänä, niin!

Äänestä

http://www.iltasanomat.fi/asuminen/is-lukijat-nama-ovat-suomen-rumimmat-rakennukset/art-1288464961074.html?pos=1288345044485
IS-lukijat: Nämä ovat Suomen rumimmat rakennukset

"Useat lukijat ehdottivat kauppakeskuksia rumimmiksi koko maassa rakennetuista komplekseista. Esillä olivat muun muassa Kokkolan halpahallin kauppakeskus, Joensuun kauppahalli, Helsingin Makkaratalo sekä Itäkeskus.

Kirkoista mainintoja saivat Alavan kirkko Kuopiossa, Kouvolan kirkko ja
Järvenpään kirkko.

Myös virastotalot ja koulut saivat osansa. Mainintoja keräsivät Kouvolan virastotalo, Oulun kaupungin ympäristötalo, Tornion kaupungintalo, Joensuun Lyseon peruskoulu ja Oulun yliopisto.

Kulttuurin keskuksista mainittiin moni. Ehdolla olivat esimerkiksi Kiasma, Oulun kaupunginteatteri, Helsingin uusi oopperatalo, Lahden Kaupunginteatteri, Helsingin musiikkitalo ja Turun kaupunginteatteri."

Äänestä

Kuhan tänne junttilaan ei tehtäisi lisää noita hirsimökkejä keskelle kaupunkikuvaa kuten ne marttakahviot ja taksikoppi.Ottaisitte mallia hesan kauppahallista siinä on sentään tyyyliä.Taidemuseo on kaunis miksi uutta rakennuskantaa ei tehdä sillä mallilla?Tilaakin on eivät ole huoneetkaan rusinan kokoisia pönttöjä.

Muutenkin kamalan näköistä kun on montaa eri rakennustyyliä sen pahimmman edustaessa suurimpana kaupunkikuvaa.Laatikot eivät ole kauniita katsella.Muuttaisin pietariiin ilomielin jos se olisi suomea.

Äänestä

JOENSUUN KAUPUNKI HALOO KUUNTELE MEITÄ!
Tehkää uus halli kaikkien iloksi ja pian. Kohta on vanha käyttökiellossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohi-kulkija kirjoitti:

Nytkö ne alko purkaa sitä rumaa rotteloo kauppahallia ja rakentavat uuden tilalle ja entiselle paikalleen vanhalla mallilla! Kiitos joensuun päättäjät kiitos, että kuuntelitte meitä asukkaita! Näin juuri Joensuu vahvistuu karjalaisena ilon kaupunkina!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu