Rööperi oli vielä 1970-luvulla hyvin epämääräinen paikka. Kaikenlaista pikkurikollista, juoppoa ja narkkia siellä asusteli. Nykyään se on trendipaikka, miten tämä on mahdollista, mitä tapahtui?
Milloin Punavuoresta tuli hieno asuinpaikka?
Ihme juttu
241709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Se on pääkaupungin ytimessä.
(sijainti, sijainti ja sijainti)
...muuta kysyttävää?
Alueiden imago ei ole suinkaan välttämättä mikään pysyvä olotila. Huono imago voi kehittyä hyväksi ja hyvä huonoksi.
Jos se kerran on niin hyvällä paikalla niin miksi se 40 vuotta sitten oli aika vähän arvostettu paikka, paskasakkia siellä asui?
Jossakin sen paskasakinkin piti asua. Nykyään ne asuu pääasiassa Mellunmäen suunnalla. Toki kurvin ymäristö on samanlainen mätäpaise kuin 100 vuotta sittenkin, se ei tule muuttumaan miksikään. Idästä on helppo tulla metrolla katseleen, missä esi-isät asuivat, alueella jossa nykyään asuu lääkäreitä ja asianajajia. Ajat muuttuu, mutta paskasakki pysyy paskasakkina. Helsinki voisi ostaa itärajalta jonkun kriisikunnan ja siirtää paskasakin sinne asumaan. Sen jälkeen alkaisi Mellunmäessäkin viihtymään myös asianajajia, nykyäänhän siellä on vain niiden asiakkaita.
Kallioon verrattuna, punavuori on hienosto kaupunginosa.
Kallion ja Aurinkolahden kanssa.
Hei! Harkitsetko asunnon myyntiä Punavuoressa? Saisinko auttaa?
Olen aktiivinen ja luotettava asuntomyyjä Helsingistä. Tutustu ja ota yhteyttä niin myydään kotisi reippaasti ja parhaaseen hintaan. :)
http://www.marjutuusmae.com/asunnot-kiinteistonvalitys-punavuori-2/
köyhät ovat joutuneet muuttamaan kehyskuntiin, osa joutunut savipellon velkamuuliksi.
Punavuori on vanhaa stadia, siellä heitettiin flindaa ja förättiin kamaa. kallio on nykyään maalaisten paikka, täynnä asuntoloita ja narkkeja, siellä en budjaisi, mutta punavuori on In, se on mesta, stadilaisten mesta, kallio on näitä puppelipoikien ja dorkien mestoja.
Punavuori on City-lehden kyselyn mukaan Helsingin paras kaupunginosa! Kyllä City-lehden lukijat totuuden tietävät...
Punavuori on kuninkaiden paikka, jos vertaa sörkkään ja kallioon, niin Punavuoressa asuu hienosto ja näkeehän sen neliöhinnoistakin.
Etu-Töölö on kuninkaiden paikka eikä mikään Rööperi! Töölössä asuu hienosto, Rööperissä sinkkuja jotka vielä etsivät paikkaansa yhteiskunnassa.
Kalliossa sinkut etsii paikkaansa yhteiskunnassa läpi elämänsä, ja sitten lopulta löytävät sen, Hietaniemestä tai Malmilta...
Punavuori on oikeaa stadia, pitkänsillan toisella puolella alkaa lande ja entinen maalaiskunta., näkeehän se heinähatuistakin.
Lestinheittäjä puhuu omiaan, Kallio jos mikä on oikeaa Stadia. Taidat olla joku junantuoma joka ei asioista mitään tiedä.
Landejuntti taas heittää läppää, vanhassa stadissa, stadi loppui pitkäänsiltaan ja toisella puolella tullinpuomiin. Krunikasta ja punavuoresta mentiin vetään turpaan , kallion landepaukkuja. Kallio on landesa, stadilaisen silmin, junantuomat kuten totuuden aika ovat pohjasakkaa eli landeja. kalliossa asuu deekut, asuntoloita joka toisessa kulmassa ja joku heinähattu, vääntää, että hinnat nousee heh..
No mutta Moga, vastahan sinä vahingossa paljastit olevasi savolainen!
Sinä et tiedä mistään mitään, Kallio kuuluu Stadiin, näin se vain on. Ei tarvitse minua uskoa, kysyy vanhoilta stadilaisilta. Sinä olet junantuoma juntti!
Kallio on slummialue, asuntolat, narkit, aikoinaan Stadi loppui pitkääsiltaan ja tullinpuomiin. Älä lande heitä stooria, kun sulla ei ole juuria..
Puhut paskaa, valestadilainen! Kallio jos mikä on Stadia. Sinä olet huijari, minä kolmannen polven stadilainen.
Rööperissä on paljon vankkoja jyhkeitä kivitaloja, ja laadusta halutaan maksaa. Sijainti on myös hyvä.
Toista se on lähiöissä, kuten vaikkapa Vuosaaressa. Rööperissä ja muussa kantakaupungissa arvo vain nousee sitä mukaa kun moskeijaa alkaa nousta Helsingin Rivieralle.
Kenenkään ei tarvitse käydä töissä eikä maksaa veroja.
Rööperissä on ollut moskeija jo yli 10 vuotta, Fredrikinkatu 33. Silti hinnat vain nousee. Toinen moskeija on muutama sata metriä pohjoiseen, Kampin puolella.
Tuo Freda 33 Uudenmaankadun kulman moskeija on ollut paikalla jo ainakin 55 vuotta, kun kuljin siitä ohi kouluun silloin.
Tuota pohjoisempaa en ole huomannutkaan.