TÄLLAINEN ON SUOMEN LAKI

oikeus ja kohtuus

Viime vuoden kesäkuussa 18-vuotiaan kuoleman ja kahden nuoren vakavan vammautumisen kaahauksellaan aiheuttanut mies tuomittiin puoleksitoista vuodeksi ehdolliseen vankeuteen.
Ajokortin Päijät-Hämeen käräjäoikeus otti kahdeksi vuodeksi pois 19-vuotiaalta hurjastelijalta.

Nuorukainen kaahasi Opel Vectralla valo-ohjatussa risteyksessä 125-145 kilometrin vauhdilla ja törmäsi Golf-merkkiseen henkilöautoon, jonka kuljettajana ollut 18-vuotias mies menehtyi ja kyydissä olleet kaksi muuta miestä saivat mm. vakavat aivovammat. Vammautuneiden kuntoutus on edelleen kesken.

Golf lensi 36 metrin päähän törmäyspaikasta ja murskautui pahoin. Onnettomuuspaikalla on 60 km/h-nopeusrajoitus.

Kaahari tuomittiin törkeästä kuolemantuottamuksesta ja kahdesta törkeästä ruumiin vammantuottamuksesta. Hän sai maksettavakseen 1360 euron sakot.

Kuolonkolarin aiheuttaja oli päässyt pari päivää aiemmin armeijasta siviiliin, kun hän kaahasi valo-ohjatun risteyksen lävitse Helsingintien ja Ala-Okeroistentien risteyksessä Lahdessa 2. kesäkuuta viime vuonna aamulla neljän aikaan.

Liikennevalot näyttivät hänelle joko punaisia tai keltaisia valoja, kun auto törmäsi risteyksessä Golfiin. Kaahaaja myönsi oikeudessa syytteet oikeiksi. Hän ei osannut kertoa teolleen mitään erityistä syytä.

Vahingonkorvaukset ratkaistaan myöhemmin, sillä vakuutusyhtiö ei ole vielä ottanut kantaa korvauksiin. Omaiset vaativat kymmenien tuhansien eurojen korvauksia.

12

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laki on mätä

      Ja rattijuoppoja kohdellaan kanssa helläkätisesti,jos ne tappaa jonkun liikenteessä.

      • Vahinko?

        pelkästä ratista pitäisi saada kunnon tuomio,auto valtiolle jos ei omista niin vuoden ehdoton.


    • Kokemusta peliin

      Tällaisen kaverin oikea paikka olisi törmäystestiautossa. Sitten riittävän lujaa vauhtia seinään.

      • ProtoKyyppari

        Heil Hitler..Rattijuopot keskitysleirille ankariin töihin ja oloihin syömään pelkkiä potunkuoria sekä nukkumaan patjattomalla lavitsalla ilman toivoakaan poispääsystä kymmeneen vuoteen.kyllä kurjuus ja ankeus opettaa niinkuin Siperiassa..näin on.


    • --------------------

      Pienin tuomio mikä rattijuopolle annetaan pitäisi olla aina vähintään taponyritys tai murhan suunnitteli.

    • The_Rat

      Suomen laki tarjoaa 120 päiväsakon maksimia. Pienituloisella tuosta tulee 120 * 6 = 720 euroa, eli joko tässä oli useampi rikos (240 päiväsakkoa maksimi) tai sitten jopa vähän tulojakin tekijällä...

      Mutta onko oikeudenmukaista, että kaksi henkilöä voivat saada samasta rikoksesta vaikkapa 720 euroa ja 20 000 euroa sakkoja? Jälkimmäinen tulee jo vähän yli kymppitonnin nettotuloilla, ja kun menoja ei huomioida, tuo voi syödä reilusti taloudesta. Sen sijaan ensimmäisen ei tarvitse edes maksaa noita sakkoja, jos halua ei löydy.

      Onneksi on vahingonkorvaukset. Ne peritään joka tapauksessa, vaikka menisi vuosia....

    • Kerrasta poikki

      Elinikäinen ajokielto rattijuopoille.

    • jpjopjpkop

      Mitä se linnassa istuttaminen auttaa???????
      Pakkotöihin tekeen jotain oikein paskoja hommia! Vankilassa istuttamisen maksaa veronmaksajat. Vankilat on niin lepposia paikkoja, siellä on asiat paremmin niillä kuin monella köyhiin lukeutuvalla.

    • kauhee tilanne ite säilyin hengis vuos sit kolarist tuulilasii ja päälleni ojaa tien sivus olin ja taju meni vähäks aikaa nyt kävelyvaikeut tasapaino paskana heijastinliivi oli ei muka huomannu mua ja katto toistautoo ja sillo lensin muistikuvia vedettiin ojasta muistin ja heräsin sairaalas vauhtiajajal oli 50km h poliisin mukaan vauhtia olis pitäny hiljentää kun vastaa tuli auto ja kävelijä haittoja kolarista pääsärky tasapainohäiriö ja posttraumaattinen stressi jos on muita kolarin uhreja kirjotelkaaha kokemuksii [email protected] tai facebookis käytän nimeeni anneli ylinen tulkaa ihmees turisee ja jakaa kokemuksii

    • 87k

      "Hän sai maksettavakseen 1360 euron sakot."

      On muuten PIRUN hyvät tulot 19 vuotiaalla että noin isot sakot saa.

      Isot sakot kun ei ole koskaan euromääräisitä, vaan aina päiväsakkoja, en nyt tarkkaan muista mikä on suurin euromääräinen sakko (rikesakko) mutta joku alle 200€ kuitenkin

      • jou.jou.

        Jospas tässä onkin vedetty mutkat suoriksi ja ilmoitettu kokonais summa päiväsakot yhteen laskien?

        Esim. 52 päiväsakkoa 26 euroa kpl=noin 1360 euroa. Niin että se siitä hyvätuloisesta.


      • 87k
        jou.jou. kirjoitti:

        Jospas tässä onkin vedetty mutkat suoriksi ja ilmoitettu kokonais summa päiväsakot yhteen laskien?

        Esim. 52 päiväsakkoa 26 euroa kpl=noin 1360 euroa. Niin että se siitä hyvätuloisesta.

        Itse olen hieman parempituloinen ja päiväsakon määrä on 22€

        Ja ei oikeasti noita yli 40 päiväsakon rangaistuksia juuri koskaan määrätä.

        Ja jos hänellä on ollut jotkut superhyvät tulot, tulisi kertoa päiväsakkojen määrä, ei euromäärää, eli hieman harhaan on johdettu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe