Uusi romaani meneestä tai kuinkas se piti alkaa

tieto valtaa katseen

Yhteistyö alkoi laajentua ja syventyä vuodesta 1969 alkaen DDR:n 20-vuotisjuhliin lokakuussa 1969 osallistui jo SAK:n johdon delegaatio, mutta ongelmia alkoi tulla tavallisten ay-aktiivien keksittyä ilmaiset DDR:n matkat. FDGB;n osastopäälikkö Kurt Nierin kirjelmässä 23.1.1969 valittiin suoraan, että suomalaisia ay-delegaatioita oli tulossa 20-vuotisjuhlille liian kanssa. Rakennustyöläisten liitto oli lähettämässä peräti 150-henkisen delegaation, jonka hoitamiseen ei Nierin mukaan ehdittu valmistella. "kaikkia tarvittavia DDR-orgaaneja", mikä viittanne myös MfS_ään. FDGB:n valtuuskunta vieraili politbyroon ehdokasjäsenen Herbert Warnken johdolla Suomessa 28.6-5.7. 1971. SAK oli sekä uudelainen kumpani että tiedustelun kohde. Stasi onnistui soluttautua SAK;hon viimeistään 1977, jolloin itäsaksalainen IM "Pavel"

Kyllä romaaneilla on pituutta, sen kun vaan tietäs mihin sekin päättyy, tai mihin onkaan menossa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DDR-festarit

      Jos joku haluaa tutustua Ilkka Kanervan aikaisempaan toimintaan, jokainen tämän palstan lukija voisi lukea Tomi Tuomisalon erinomaisen Pro-Gradu tutkielman Kanervan toiminnasta 1970-luvulla oheisesta linkista.

      Tuomisalo sanoo Kanervasta muun muassa seuraavaa:

      “Kansainvälisillä nuorisofestivaaleilla Itä-Berliinissä 1973, Kanerva raportoi festivaaleilla SKDL:n edustajana olleen Ilkka-Christian Björklundin mukaan muiden porvaripuolueiden edustajien kanssa käymänsä keskustelut välittömästi neuvostoliittolaisille. Kanervan aktiivisuus herätti Björklundin mukaan hilpeyttä neuvostoliittolaisten keskuudessa."

    • Hattu temppu

      Paavo Lipponen leimaa Stasin operaatioiden selvittämisen "agenttitarinoiksi" mutta sentään myöntää olleensa tekemisissä DDR:n edustajien kanssa 1960-luvun lopulta 1970-luvun lopulle katsoen kuitenkin että "keskusteut¨ dödejen¨kansa olivat harvoin mielenkiintoisia" Hän antoi itselleen puhtaat paperit. DDR:n ja Suomen välisiä suhteita tutkivia historioitsjioita hän pitää "mätähattututkijoina"

      Tässä kategorissa ovat siten BStU:n ammattitutkijat siinä missä suomalaiset alan professorit ja dosentitkin. Lipposella oli kuitenkin aktiivinen rooli pääministerinä nissä yhteyksissä, kun Rosenholz-aineistot saapuivat Suomeen vuonna 2000 Länsi-Saksan turvalisuuspalvelun BND:n (Bundesnachrichtendienst) kautta cd-rom-levylle koostettuina aloittamiseen vaan entinen "korkean tason vaikuttajakontakti". Tämä rooli Lipposelle kehkeytti viimeistään siinä vaiheessa, kun hän alkoi järjestellä Ontro Virtasen toivomuksesta DDR:n tunustamiskomiteaa keväällä 1959. Hän oli myösStasin "ammentava tietolähde", josta todistavat sekä vuodelta 1968 oleva DDR:n edustoston toimintasuunnitelma että Lipponen ja diplomaattien välisitä lukuisista keskusteluista tehdyt muistiot vuodesta 1969.

    • ei ennen puhuttu

      Stasin erikoisupseri "Hans Johan" Asianomainen pääsi yhteyksiin ilmeisesti kokoomuslaisen lähteen kanssa ja on mahdollista, että tämän lähteen peitenimi on "Burger". Tämä oletus perustu siihen, että 1977 kokoomuksen asiakirjoja meni "Hans Johnin" kautta Normannenstrasselle. Vuoden 1971 alussa Helsinkiin saapui DDR:n virallisen uutistoimiston ADN:n kirjeenvaihtajaksi Kluas- Ullrich Riemann,,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe