vaikea ihminen elämässä

avun tarpeessa

Aihe taitaa olla melko yleinen - kiusaaminen (tai oikeastaan sellainen ahdistelu ja alistaminen kiusaamiseen liittyen).
Kaipaisin apua tilanteessa jossa mieheni veli käyttää paljon päihteitä (alkoholia ja oman kertomansa mukaan pilveäkin kokeillut, jatkokäytöstä ei ole tarkempaa tietoa). Kuitenkaan alkoholi ei ole tämän "tarinan" tärkein asia, vaikkakin isossa roolissa.

Mieheni veli on alkanut käyttäytyä erittäin itsekkäästi. Hän on aloittanut uudella tavalla kiusata minua ja miestäni eli sotkee nyt minun ystävät ja kaverit meidän (minun, mieheni ja hänen veljensä) ongelmiin. Hän on alkanut puhua minusta pahaa selkäni takana ystävilleni ja yrittää saada heidät minua vastaan tai ainakin asian näin näen.
Asia ei sinänsä minua haittaa, mutta haluaisin hänen jättävän kaverini pois tästä asiasta, joka ei heille kuulu ja heidän ei tarvitse olla osana tätä ongelmaa millään tavalla.

Kaikki on siis alkanut siitä, että mieheni veljellä paljon rahaa, mutta hän on katkera miehelleni siitä, että tällä on vaimo ja oma talo ja työpaikka. Veljellä ei ole muuta kehuttavaa kuin raha ja sitä hän yrittää käyttää valttikorttina. Ja koska veljeä on kiusattu (ei pahalla, mutta ketäpä ei olisi kiusattu ala- ja yläasteella) heidän vanhempansakkin puolustavat enemmän tätä "sorrettua" veljeä. Emme ole aikasemmi sanoneet veljen käyttäytymisestä heidän vanhemmilleen, koska kyseessä on iäkkäät ihmiset ja emme halua stressata heitä..
Tosin vasta vähän aikaa sitten oli pakko.. Veli on tehnyt meidän elämästä hankalaa (sosiaalisesta elämästä) ja viimeksi sanoikin minulle, että parempi kun olisit kuollut. Tästä otin tietysti herneet nenään, koska minulle on kotona opetettu ettei noin saa sanoa kenellekkään ja kuka tuollaista nyt haluaakaan keneltäkään kuulla?!

En nyt tiedä sainko kaiken "tiivistettyä" tähän tekstiin, mutta kerron toki lisää. Kaipaisin vain hieman kannustusta asian suhteen ja olisi mukava kuulla, jos jollakin olisi samanlaista kokemusta ja ehkä jopa neuvoa, miten näistä tilanteista pääsisi helpommalla (ilman, että kenenkään tarvitsee loukkaantua henkisesti enempää) Olisi mukava saada asiat vanhalle mallille eli että me kaikki kolme tultaisiin taas toimeen.
Ja toivottavasti en antanut itsestäni tai kenestäkään kauhean väärää kuvaa, kirjoittamalla itsensä ilmaisu ei ole minulla vahvin puoli.

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mennyttä

      Hei!
      Minulla on hieman samantyyppinen ongelma. Paitsi kiusaaja/välinen sotkija on mieheni serkku. Olin todella mukava hänelle ja olisin halunnut olla hänen kanssa hyvissä väleissä. Mutta jatkuva pahan puhuminen selän takana, naljailu yhteisissä illan istujaisissa ja asioiden keksiminen sai minut lopettamaan suhteen tähän ihmiseen. En todellakaan hyväksy, että minua haukutaa tai meidän suhdetta yritetään sabotoida! Minusta tälläiset ihmiset ovat sairaita, eivätkä he siitä muutu. Kateus on pahinta..

    • Vanhempi ihminen

      No sitten pitää pysyä erossa ko. henkilöstä. Ei siinä todennäköisesti muu auta. Ja turha ajatella etttä joku "loukkaantuu". Jos joku käyttäytyy törkeästi sille pitää panna stoppi.

      Mitä miehesi sanoo?

      Ei sukulaisten kanssa ole pakko hengata.

    • saararauha

      joo aivan,pois siat elämästä ja sioille ei helmiä sovi antaa kun ne ei niitä arvosta.Ihan hankkii uusia ystäviä ja jättää sellaiset kiusankappaleet omaan arvoonsa.ja todellakin kaikkia ei tarvitse miellyttää..ehdotan että välit poikki vaan..niin se pitää tehdä,turha roikkua tuhoisissa ihmis suhteissa missä voi pahon..minulla ongelmana ollut lapseni isovanhempien alkoholismi.Ihmiset ovat kultaisia ja rakkaita mutta juoppoja..en voi enää esim käydä heillä kylässä itse paljon koska se häiritsee niin kovin paljon.huomasin että kun otin heihin etäisyyttä,ongelmani ratkesi.
      Yässä tämmöinen kanava,toisvon että siitä ehkä olisi jollekkin apua,ja suosittelen tekemään oman blogin ja sellaista kanavan tai jonkun jos tuntuu että haluaa-s sutinen http://www.youtube.com/user/KAUPUNKISHAMAANI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      605
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe