Porkkanan näköinen mukula, mikä kasvi?

huipsos

Sain kaksi mustaa (ruskeaa) porkkanan näköistä, 15cm pitkää mukulaa ja nimestä ei tietoakaan...Ovat jo multaa päässeet pari viikkoa sitten ja kovasti ovatkin kasvaneet, paksua vaalenavihreää vartta (istutin ne kyljelleen ja molemmista mukuloista on tullut nyt jo 3 vartta) jossa paljon vaaleanvihreitä suippokärkisiä lehtiä. Kaksi ja jopa kolme haaraisia jokainen varsi. Osaisikohan kukaan kertoa mikä on?

9

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jospa olisi....
    • huipsos

      Eivät kyllä daaliaa ole, niitä minulla on joskus ollut :)
      Näissä on todella kovat ja paksut, melkein vahamaiset lehdet.

    • kuvia kehiin

      Saatko niistä tänne kuvia, on helpompi arvailla. Eikö antaja tiennyt nimeä ?

    • Saviruoho

      Mustajuurella on porkkanan muotoinen juuri. Eipä kuitenkaan mikään kukka.

    • jospa olisi..

      Vielä arvuuttelen , mites olis Japanin ihmekukka, Mirabilis jalapa ?

      katso linkki :

      http://www.pictokon.net/bilder/01-bilder-2011/mirabilis-jalapa-japanische-wunderblume-10-knollen-der-zierpflanze.html

    • huipsos

      Antaja oli mies joka oli saanut ne töissä joltain ns kylkiäisinä ja sitä rataa, nimi ei ollut jäänyt sitten mieleen, likö sitä edes sanottu hänelle...
      Mutta toi Japanin ihmekukka on itselläkin käynyt mielessä ja mukula nyt ainakin on saman näköinen. Kuvia en nyt tähän hätään saa.

    • Voispa ollakin

      Se kuulostaa Incarvillealta (lähetyssaarnaajankukka), googlaa kuvia. Tosi kaunis kasvi, perennana myydään, mut talvenkesto vähän niin ja näin. Kukkii komeasti ja lakastuu kukinnan jälkeen, ei pidä luulla et ois henki lähteny.

    • siitä kuva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      134
      1889
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1629
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      80
      1472
    5. 78
      1461
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1176
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      71
      1041
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1007
    Aihe