matti Wendelin

wendeliiin

olen seurannut Piispa Matti Wendelinin ohjelmia. Hän kertoo parannusteosita ja kruunuhyllyistä Jumalan luona (oli varattu hänelle kruunu). Matilla on netissä 2 vaimoakuvaa Marja ja outi.

7

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauhistuttaa moinen

      MITÄ, onko hermostunut "lihasäkki" Wendelin vielä piispakin? Kukahan hänet on piispaksi vihkinyt ja mihin uskontoon?

      Wendelinillä taitaa olla se toinen jeesus ja toinen evankeliumi, sillä ainakaan Pyhässä Hengessä hän ei saarnaa, vain omassa lihassaan.

      • >Matilla on netissä 2 vaimoakuvaa Marja ja outi.

        Kaksi vaimoakaan ei ole aivan Suomen lain mukaista, ei edes omatekoisille piispoille.


    • Meikis.

      Ja kahden vaimon lisäksi, Matti on Jumalan mies, kenties.

    • Jereut

      Hölmöläiset, Matin ensimmäinen vaimo Marja on kuollut.

    • isännäpöydässä

      Matti Wendelinin haastattelu Isännän pöydässä viime viikolla oli erittäin mielenkiintoinen.
      Katsottavissa TV7 ohjelma-arkistossa (www.tv7.fi)

    • Kirjakääröt

      1Tim.3:2 Biblia (1776) Niin pitää siis piispan oleman nuhteettoman, yhden emännän miehen, valppaan, raittiin, siviän, vierasten holhojan, opettavaisen.

      • Anonyymi

        Ei ole raitis, todellakaan! Kaksi kertaa eronnut. Vika on tietenkin aina muissa. Ei voi sietää arvostelua eikä auktoriteettejä. Jatkuvaa itsensä korottamista, lähetyssaarnaaja, missä maassa hän on asunut lähetystyöntekijänä ja kenen lähettämänä?? Piispa?? Hölmöjä riittää ketkä uskoo kaiken mitä hän puhuu esim. sosiaalisessa mediassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      78
      4399
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      114
      4117
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      167
      3045
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2547
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2397
    6. 142
      2276
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2107
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      55
      2092
    9. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2022
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      56
      1762
    Aihe