Hellou olen -voiko kone toimia ilman ramia kyselyn aloittaja ja sain paljon krittisyyttä mutta kerronpa teille että jos rami on rikki niin kovalevyn virtuaalimuisti tulee käyttöön pöhköt! Eihän siinä muuten sitä virtuaalimuistia olisikaan -.-
Tiedottomuus haisee täälläpäin!
RAM on vain koneen nopeuttamiseen ja kovalevyn virtuaalimuisti pyörittää käyttistä
PS. Nauroin ratketasteni kun huomasin teidän tyhmät kommentit OPPIKAA!
KONE VOI TOIMIA ILMAN RAMIA PÖHKÖT!!!
39
2601
Vastaukset
- WRqsZQq6
Kokeilitko?
- Pingviini huru
Samoin kone voi toimia ilman emolevyä, sillä jokaisessa koneessa on sitä varteen kovalevy. Jos emolevy puuttuu tai on rikki, kone toimii kovalevyllä!
- tee kuuleppas
testi. Ota ram muistit pois ja käynnistä kone. Laita ne takaisin ja ota kovalevy pois. Kerro kummalla kertaa kone käynnistyi.
- Liekki Siipilä
Eikös tuo olisi turvallisin ratkaisu esim. pankkiasiointiin kun ei olisi kiintolevyä ollenkaan, hyvä ajatus.
Ainiin mutta pitää asentaa javaa ym. että toimii, sepä siitä. Liekki Siipilä kirjoitti:
Eikös tuo olisi turvallisin ratkaisu esim. pankkiasiointiin kun ei olisi kiintolevyä ollenkaan, hyvä ajatus.
Ainiin mutta pitää asentaa javaa ym. että toimii, sepä siitä.Tarttee hommata sellainen BIOS jossa on weppiselain ja java valmiina.
- ............
Liekki Siipilä kirjoitti:
Eikös tuo olisi turvallisin ratkaisu esim. pankkiasiointiin kun ei olisi kiintolevyä ollenkaan, hyvä ajatus.
Ainiin mutta pitää asentaa javaa ym. että toimii, sepä siitä.Ainoastaan Sampo pankki taitaa tarvita javan. Muissa pankeissa voi hyvin asioida vaikka jollain liveCD:llä.
- gggggg
............ kirjoitti:
Ainoastaan Sampo pankki taitaa tarvita javan. Muissa pankeissa voi hyvin asioida vaikka jollain liveCD:llä.
Onhan esim mintissä oletuksena yhteensopiva java ja sampopankissa asiointi onnistuu livecdllä
- SippiJaakola
Porvoon it-guru lasketteleel uikuria
- 10
Täyttä sontaa.
- ====
Et etiedä sitäkään, että luulo ei ole tiedon väärti.
Nypi muistikammat koneestasi irti, ja yritä käynnistää, niin sitten tiedät.
Kovalevyn virtuaalimuistia käytetään vasta silloin, kun keskusmuisti on täysin ja kokonaan käytössä ko. tilanteessa.- no joo
ja virtuaalimuisti on käyttöjärjestelmän ominaisuus. Ei koneen.
- JaakkoSiipelä
No miten se rami irrotetaan koneesta? En ole ehkä ammattilainen mutta voisin kyllä kaataa paljon sivustoja jos haluaisin. oon aika hyvä kyl näis tietokone jutuis!
Et mul on niinku 500g westren digitalin kovalevy!
Toivottavasti tiedätte mitä se takoittaa ;) Opetelkaa nyt vähän jooko?- SiipoJaakkola
Minun tietokoneeni kovalevy painaa 550g.
- ugga pugga
SippiJaakola puhuu itse paskaa. Mun vanhassa Asuksen M3A76-CM.ssäkin on Asus express gate jolla pääsee nettiin suoraan BIOSista. Ei tarvitse kovalevyä. Express gate on joku linuks pohjainen jutska jolla voi tehdä perusjutut mikäli kone ei tule muuhun kuin esim. johonkin mihinlie- serveri-nettikäyttöön.
- MSI
Winki on myös MSI:n emoilla tuleva linux jossa on selain, skype ja mese.
- SippiJaakola
Ota urpå muistit pois, niin katsotaan sitten minne sillä pääset.
Itse kokeilin äsken irroittaa kaikki ram muistit Dell Optilex GX620 koneesta ja eipä tullut kuvaa näyttöön sen jälkeen... Kuului vaan emolevyn varoitusäänet.
- 640 kb RAM:.!1%#%?+
.
"640 kb RAM should be enough for everyone"
http://quoteinvestigator.com/2011/09/08/640k-enough/
. - kummallista, siinä
koneessa on varmaan jotain vikaa, kannattasko ehkä vielä kokeilla muutama kerta uutestaan
"They See Me Trolling, They Hating..."
- JaakkoSiipelä
Itseasiassa jos puhutaan teoriittisessä mielessä niin asiaa voidaan käsitellä eritavoila, mitäkö tarkoitan? No ihan ensiksi teillä sattuu olemaan vain niin huonot koneet että ette saa niitä käyntiin, toiseksi olette liian tyhmiä tajuamaan että kone toimii ilman random acses memorya, toivottavasti opitte jtn kuten vaikka sen että kone toimii ilman ramia
- .
Täyttä soopaa ja shittiä.
Irrota koneesi muistikammat, ja käynnistä. - Jaska Pahnukainen
. kirjoitti:
Täyttä soopaa ja shittiä.
Irrota koneesi muistikammat, ja käynnistä.Parasta jos Jaska vaan irrottais koneensa rammit kunnes selviää.
- Jaska blackoutissa
Jaska Pahnukainen kirjoitti:
Parasta jos Jaska vaan irrottais koneensa rammit kunnes selviää.
.
Jaska ei pääse tällä hetkellä internettiin koska koneensa on blackoutissa puuttuvan ramin vuoksi!
.
- rannalla rommia ryyp
Jaska on juonut koneesta ROM:mit ja siksi sekoilee.
- 17+4
Ompas harvinaisen tyhmä yksilö tää JaakkoSiipelä.
Ja omistaa oikein 500g kovalevyn :)
Tollaset puolenkilon silakat on pieniä joulukaloiksi... Virtuaalimuisti on käyttöjärjestelmän ominaisuus, ei tietokoneen laitteiston. Ja käyttöjärjestelmä tarvitsee rammia toimiakseen.
Elli jos RAM on rikki niin tietokone ei toimi. Virtuaalimuisti on vain hätäratkaisu.- Siipeilijä?
Kevät on alkanut ja mielenvikaiset heräilevät masentuneista koloistaan :D
- Oikeassa olet..
ei täälläkään mitään ramia ole konetta käyttämässä, ainoa tuntemani rami meni rikki erään tapauksen johdosta ja on katkaisu-hoidossa parasta aikaa. Muisti meni häneltäkin.
- ugga pugga
M-Kar sentään jaksoi kertoa faktat. Tosin trollihan tuo aloitus on 90% tod.näk. mutta on täällä ihmiset tymempiäkin väittänyt ja tosissaan.
Joo, järjetyshän menee näin->> BIOS "ohjeistaa" ja tunnistaa kaiken raudan ->>
RAMCPU tekee annettua tehtävää ja hakee käyttöjärjestelmää massamuistista / kovalevyltä / ohjatusta paikasta. Löydettyään massamuistia luetaan RAMmille jolta CPU tekee vaaditut tehtävät annetussa järjestyksessä.
Eli kyllä se muisti on välttämättömyys.- ei pidä ottaa..
vakavasti kaikkien teini-trollien juttuja, kaikkihan sen oikeasti tietää mutta huumori on aina paikallaan.
M-kar on tunnetusti huumorin tajuton tyyppi, ottaa kaiken aina kuoleman vakavasti.
- MulliKulli
Tämä koko jutestelu RAM tarpeettomuudesta on tarpeetonta. Joe RAMia BIOS EPROM työntää näyttöön ERROS 1867426 No memory. Piippaukset säestää vähääalystä muistinpoistajaa. Älkää vastailko aprillijuttuihin enää.
- puoliso
Totta haastaa, kaikki koneet eivät RAMia kaipaa.
- BloatWare:.!1%#?+
.
RAMi ruokkii bloatware ohjelmistoja
.
- Niin.,
Live DVD linux toimii ilman kiintolevyä mutta ei ilman muistikampoja (RAM).
- ....................
Poistakaa kaikki Java, jos ette sitä tarvitse.
Se on todella paha tietoturvariski!- silkaa roskaa tuokin
korjauspäivityksiä sillekkin julkaistaan kun tarvetta ilmenee linkkura-urpo !
- ällikäteen
Taitaa olla sun koneessa vituraalimuisti :)
- stalinin vasen sukka
Minä juttelin Ramin kanssa tänään. Ihan hyvin on koneensa toiminut...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793