Näin kertoo meidän pressa

petetty..

"Hän sanoo ruotsalaisen uutistoimisto TT:n haastattelussa, että kaksikielisyys edistää sekä pohjoismaista että kansainvälistä yhteistyötä.

Pieni ryhmä ei käännä koko yhteiskuntaa ympäri. Se voi olla kielikysymyksessä kovaääninen, mutta ei vastaa enemmistön mielipidettä.

Niinistö toivoo, että Pohjola yhdistettäisiin maailmalla korkeaan laatuun, kuten Sveitsi ja Japani. Näin siitä tulisi vahva tavaramerkki.

Presidentti sanoo, ettei hän ole ottanut ruotsintunteja ensi viikon valtiovierailun takia. Niinistö vierailee puolisonsa Jenni Haukion kanssa Ruotsissa tiistaina ja keskiviikkona.

–Vaimoni ottaa tunteja ja välittää oppia edelleen minulle."

Niinistö on väärässä. Ei ole pieni ryhmä kun 75-80% vastustaa pakkoruotsia

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huusianna

      Tuo oli tiedossa jo ennen presidentinvaaleja. Mutta kampajoimalla seuraavissa vaaleissa Niinistöä vastaan voi olla että Niinistö jää yhden kauden pressaksi. Pitää muistaa Niinistön puheet ja arkistoida ne tulevia pressanvaaleja varten.

      Niinistö toimi paljon halveksittavammin kuin monet muut pressaehdokkaat jotka olivat avoimesti pakkoruotsituksen ja kaksikielisyyden kannalla. Niinistö ei kertaakaan kertonut oikeata kantaansa vaan pyöritteli asiaa ilman mielipidettä.

      Hjallis harkimo oli laitettu keräämään Niinistölle rahaa ja hyvin hän onnistuikin hommassaan. Paljon saatiinkin kasaan ruotsinkielisitä rahaa joten Niinistö maksaa velkaansa.

      Siispä toivon mukaan Sauli jää yhden kauden pressaksi.

      Tämä on hyvä pitää mielessä. Kansa ei unohda harhaanjohtajiaan vaan joidenkin poliitikkojen romahdus tulee yllättäen.

      Kun pakkoruotsi muutaman vuoden jälkeen poistuu, joutuvat ne poliitikot jotka ovat tähän asti olleet pakkoruotsin takuumiehiä suuren halveksunnan kohteiksi. Kansa ei unohda vaikka suuri osa kansasta ei vielä välitä tai ole tietoisia pakkoruotsin haitoista.

      Sauli Niinistön, Lipposten, Urpilaisen, Tuomiojan, Jyrki Kataisen, Folktingeting puheenjohtajan Kimmo Sasin, Jan Vapaavuoren, Alex Stubbin, Heidi Hautalan ym. tapaiset pakkoruotsin takuumiehet unohdetaan poliitikkojen hautausmaalle aivan kuten Lipposelle kävi.

      Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne.

      http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=76796:presidentti-niinistoe-puolustaa-kaksikielisyyttae&catid=26:politiikka&Itemid=30

    • huusianna

      Niinistö: –Pieni ryhmä ei käännä koko yhteiskuntaa ympäri. Se voi olla kielikysymyksessä kovaääninen, mutta ei vastaa enemmistön mielipidettä.

      Asia on aivan päinvastoin. Pieni ruotsinkielinen eliitti ja heidän suuret fondirahat pakottavat enemmistön pakkoruotsin tunneille ja koko Suomen kaksikieliseksi. Se on monissa tutkimuksissa todettu. Sauli väittää päinvastaista tarkoituksellisesti.
      Niinistö sortuu tietoiseen vääristelyyn. Niinistö on suuri pettymys demokratialle.

      • huusianna

        Ensimmäisen ulkomaanvierailun Ruotsin alamainen, Suomen Presidentti, Sauli Niinistö tekee perinteisesti Ruotsiin, kuten kaikki persidentit ovat tähän asti tehneet.

        Pohjoismaat ovat pieniä maita ja ovat ne huomanneet että voivat vaikuttaa EUssa ja muuallakin ainoastaan liittoutumalla ja toimimalla yhden asian hyväksi. Niinistö toivoo pääsevänsä pohjoismaiden yhteiseksi ehdokkaaksi johonkin kansainväliseen virkaan presidenttikauden jälkeen. Aivan kuten Halonen teki.

        Kansainväliseen virkaan suomalainen poliitikko on arvioinut pääsevänsä lupaamalla ruotsalaisille tahoille niin Suomessa kuin Ruotsissa toimia ruotsalaisuuden hyväksi.

        Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe