Minulla rv 7 menossa ja tämä lapsi on erittäin toivottu. 1,5-vuotta yritystä, ennenkun vihdoinkin raskauduin. Olen ollut vasta reilun kuukauden uudessa työpaikassa ja nyt äskettäin huomannut kuinka alkeelliset työtavat firmassa on ja työkavereista osa on ihan kusipäitä. Parin tyypin kanssa otin tänään aika pahasti jopa yhteen. Nyt ollut siitä riidasta asti todella paska ja ahdistava olo. Olen muutenkin tunneihminen ja otan helposti itseeni ja ahdistun muiden ihmisten teoista ja sanoista yms. Koko päivän hengeä ahdistanut ja sydän pamppaillut tuhatta ja sataa.
Pelkään ihan hirveesti, että tämä mun huono fiilikseni vaikuttaa negatiivisesti alkioon :( Voiko tällä olla vaikutusta keskenmenoon tai johonkin muuhun ikävään? Olen yrittänyt avomiehelle, äidille ja kavereille puhua ja keventää mieltä, mutta ei auta.
Alkuraskaus ja ahdistus
4
934
Vastaukset
- mamii rv37+2
omilla ajatuksillasi et pysty aiheuttamaan keskenmenoa tai muuta. koita nyt vain rauhottua, huono olo on itsellesi pahaksi ja saa stressin päälle. yritä puhua vaikka neuvolassa, onhan se huono fiilis ikävää itselle, vaikka tosiaan, et pysty sillä vaikuttamaan sikiöön. myöhemmillä viikoilla sikiö saattaa ns. tuntea samoin kuin sinä, kuten jos olet iloinen tai allapäin, mutta silloinkaan eivät omat ajatukset ja mielipaha aiheuta sikiölle vaaraa :)
onnea raskaudesta ja tsemppiä.- olisko linkkiä?
"Myöhemmillä viikoilla sikiö saattaa ns. tuntea samoin kuin sinä". Ihan mielenkiinnosta, olisiko sinulla esittää linkki johonkin uskottavaan tutkimukseen tai artikkeliin, jossa näin todetaan? Tottakai esim. stressihormonit erittyvät sikiöön, jos niitä on äidin veressä, mutta tuo, että sikiön mielialat seurailisivat äidin mielialoja kuulostaa aika rohkealta tulkinnalta.
- .................
olisko linkkiä? kirjoitti:
"Myöhemmillä viikoilla sikiö saattaa ns. tuntea samoin kuin sinä". Ihan mielenkiinnosta, olisiko sinulla esittää linkki johonkin uskottavaan tutkimukseen tai artikkeliin, jossa näin todetaan? Tottakai esim. stressihormonit erittyvät sikiöön, jos niitä on äidin veressä, mutta tuo, että sikiön mielialat seurailisivat äidin mielialoja kuulostaa aika rohkealta tulkinnalta.
Ehkä sikiön mielialat eivät nyt ihan seuraile äidin mielialoja, vaan ennemminkin sikiö aistii ne äidin mielialat, että jaahas nyt se on tolla tuulella jne.. Esimerkiksi äänethän sikiö oppii tunnistamaan ja liittämään eri mielialoihin.
- ajatuksia''''
Minusta ap on kyllä ihan syystä huolissaan. Raskaana olevan naisen ajatukset eivät tietenkään sinällään voi vaurioittaa alkiota, mutta stressi, nimenomaan siitä aiheutuvat kemialliset muutokset kehossa so. stressihormonit, voivat. Voihan stressi saada aikaa mahahaavan/unettomuutta/jne. joten miksi se ei siis vaikuttaisi alkioon? En tietenkään halua pelotella, mutta kyllä tällaisiin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota. Olennaista on varmaan myös stressin kesto, jos se on ohimenevää, ei liene pahempaa haittaa, mutta jos pitkäkestoista, ehkä on.
Mikäli et saa työasioita mielestäsi vapaa-ajalla (kannattaa ehkä kokeilla ohjattua rentoutusta), kannattaisi ehkä käydä työpsykologin juttusilla. Ja tietysti koittaa saada työkavereiden asioita kuntoon. Jotenkin olisi hyvä saada asioihin etäisyyttä, jottet tunnnekuormitu liikaa. Viimeisenä vaihtoehtona lienee työpaikan vaihto, joka sekin parempi kuin jatkuva stressi.
Vielä vähän googlettamaani:
How Stress Causes Miscarriage
Hormonal Effects on Certain Cells May Trigger Chain Reaction to End Pregnancy
By Sid Kirchheimer
WebMD Health News
June 5, 2003 -- Stress has long been suspected as a possible cause of miscarriage, with several studies indicating an increased risk among women reporting high levels of emotional or physical turmoil in their early months of pregnancy or just before conception. But while a relationship has been noted, researchers didn't know exactly how a woman's stress could cause miscarriage.
Voimia ja levollista mieltä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874028Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242891No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750