Eli käytiin tosiaan 5v neuvolassa jossa sitten huomattiin että lapsi ei oikein kykene/muista/osaa toimia ohjeiden mukaan. esim ohjeena: laita nukke pöydälle, kirja nuken viereen ja peitto nuken päälle. Lapsi laittoi nuken pöydälle, otti kirjan käteeensä ja siihen se jäikin. muitakin tämmöisiä testejä teki mutta lapsi ei vain saanut hoidettua ohjeiden mukaan tehtävää. tämän jälkeen sitten olen kotonakin huomannut asian, lapselle kun antaa ohjeita niin tuntuu että saa sata kertaa sanoa saman ohjeen eikä mitään tapahdu, kuten eilen: sanoin lapselle että saa leikkiä huoneessaan puoli tuntia ennen unille menoa. silti lapsi kysyi koko ajan saako leikkiä huoneessaan vielä kun ei väsytä. monen monta kertaa toistin saman asian ennen kuin meni perille.
olen huomannut neuvolan jälkeen muulloinkin saman asian kun on nyt tajunnut ottaa asian tarkastelun alle. tuntuu että lapsi ei vain jaksa kuunnella ohjeita eikä muista mitä on sanottu hetki sitten. pväkodissa on myös ollut sellaista että ei jumppatuokiossa toimi annettujen ohjeiden mukaan täysin: ohjeena ollut: menen ympyrän keskelle istumaan ja heiluttele lakanaa. lapsi menee ympyrän keskelle mutta ei istumaan vaan jää seisomaan kuin odottaessaan lisäohjeita vaikka ne on jo annettu. samoin kun siellä piirretään, lapsi ei jaksa tehdä piirrustustaan loppuun vaan alkaa touhuamaan muuta.
aiemmin en ollut kiinnittänyt huomiota tähän asiaan ettei ohjeet mene perille, vasta kun neuvolassa siitä puhuttiin niin aloin seuraamaan asiaa ja olen huomannut että ei se ohjeitten kuuntelu toimi vaikka kuinka monesti asian sanoisi hänelle. lapsen leikeissä olen myös huomannut että harvemmin jaksaa samaa leikkiä kovinkaan kauaa, hetken leikkii jotain ja sitten jo kyllästyttää tms ja vaihtaa leikkiä.
mitä sanotte? kuulostaako joltain tarkkaavaisuushäiriöltä tms??? meinaan kyllä ottaa neuvolaan yhteyttä viikon parin päästä. maanantaina kun lapsi menee pväkotiin niin pyydän heitäkin tarkkailemaan asiaa niin tiedän onko käytös tuollaista vain kotona vai myös pväkodissa.
Lapsi 5v
3
2250
Vastaukset
- yks mammi
Voi olla, tai myöskin kielen kehityksen ongelmaa. Eihän ole varmaa, eikö kuuntele ohjeita, eikö muista niitä jälkeenpäin, vai eikö ensinkään ymmärrä, mitä hänelle sanotaan. Suosittelen jatkotutkimuksia, nyt on vielä hyvää aikaa ennen koulun alkua. Oma lapseni jäi juuri 5-vuotisneuvolan testeissä kiinni, koska neuvolan tätillä oli vain "tyhmiä tehtäviä". Nyt on 11-vuotias ja käy tuetusti koulua, osa aineista on mukautettu. Ihan keskiverto-oppilasta hänestä tuskin tulee koskaan, mutta tulevaisuus on muuten vielä avoin, koulutus- ja ammattivaihtoehtojas pohditaan sitten yläluokilla, nyt mennään päivä kerrallaan.
- minä myös
Hei. Onko sulla mahdollisuutta laittaa mulle sähköpostia?? Olen sun kans täysin samassa liemessä pojan kans.
- yhden erityisen emo.
Mun kohta 5v pojalla on samantyyppistä. Häntä on arvioitu ja katsottu ja pian lähdetään tutkimuksissa eteenpäin. Hänellä selvästi on ongelmaa tarkkaavaisuuden ja itsesäätelyn kanssa. kovin levoton ja vilkas. Häiriintyy helposti ja huomio hajoaa. Kielellisellä puolella ei ole ongelmia todettu, hän kykenee täysin toimimaan ohjeiden mukaan kun tilanne on sopiva ja ohjeiden antaja saa riittävän kontaktin. Kyselee helpolla mitä? vaikka sanoisi saman asian monesti. Kuulokin on normaali. On sitten ongelmaa myös motoriikassa eli tutkitaan kokopakettina. On pääsemässä päiväkodista toiseen ja normiryhmästä pienryhmään. Jossa sitten myös eskari ja saa nähdä miten koulun alotus.
Kannattaa aloittajan tosiaan olla yhteydessä neuvolaan ja puhua myös päiväkodissa. Meillä pojan tilanne huomattiin niin kotona kun hoidossakin. Tällasia ongelmia lapsilla voidaan auttaa ja se kannattaa tehdä varhain eli ennen kouluikää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753504Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1391921Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041671- 851530
- 881524
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531202Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001160Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois721111- 631031