Kiitos!

James Potkukelkalle

Venäläiset ovat "jostain" syystä käsittäneet väärin vitsinne, sirppi ja vasara hihamerkistä.

http://kp.ru/online/news/1127657/

Ei itänaapurille kummarrella tarvitse, mutta onko suoranainen vittuilu arvaamattomalle suurvallalle järkevää?

Persut: katsokaa karttaa ja suomen sijaintia.

13

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pSS rasistiroikaleet

      Tyytyväiset ihmiset eivät äänestä persuja. Siksi kaikenlainen sekasorto ja jopa sota olisivat persuille ilmeisen mieluisia vaihtoehtoja, että pääsisi esiintymään pelastajana? Eronen esiintyy muuten mielellään sotilaskypärä päässä.

    • venäjää osaava

      No huh huh.

    • Tuo levisi

      jo pitkin entisiä Neuvostotasavaltoja sadoille sivuille ;-)

      Entä mitä Kokoomuksen europarlamentaarikko sanoo?

      "”Kiihottamista perussuomalaisia vastaan”

      Kokoomuksen euroedustaja Eija-Riitta Korhola kritisoi Turun Sanomien uutisointia kansanedustaja James Hirvisaaren (ps.) avustajan Helena Erosen ”hihamerkkiblogista”...

      Nyt meitä kyllä höynäytettiin. Itse asiassa Turun Sanomat syyllistyi kiihottamiseen perussuomalaisia vastaan, Korhola kirjoittaa Puheenvuoro-blogissaan."

      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121713-kokoomuslaisen-ulostulo-”kiihottamista-perussuomalaisia-vastaan”

    • Sinne Venäjälle

      Sinne levisi sama Turun sanomien trollikirjoitus, ei alkuperäistä. Eronen blogissaan:

      "H*lvetinmoinen sokora

      "Tulen tekemään Turun Sanomien uutisoinnista kantelun JSN:lle ja harkitsen myöskin muita toimia, sillä medialla ei ole mitään oikeutta harrastaa tuollaista toista ihmistä raa’asti loukkaavaa väärinymmärtämistä ihan jo siitä periaatteellisesta syystä, että toimittajien tehtävä on toimia totuuden puolesta eikä sitä vastaan."

      http://ohohupsis.puheenvuoro.uusisuomi.fi/102984-hlvetinmoinen-sokora

      • Nyt..

        Blogisti hieman lyhensi blogiaan, mutta sieltä linkeistä löytyy se alkuperäinen ja sitten se Turun sanomien versio.


      • 12+9

        Jaahas, tuolla kommentillaan on nyt sitten saatu venäläiset ymmärtämään "huumoria" joka leviää paikallisissessa mediossa kulovalkean tavoin?

        Venäjä on suurvalta jolla on sisäpoliittisia ongelmia. Silloin on helpompi kääntää kansalaisten huomio ja viha muualle. Näin on toimittu sielä(kin) kautta historian.

        Pieniin persuaivoihin ei toki mahdu, että historialla on tapana toistaa itseään.

        Mitäs jos Putinin hallinto Oikeasti alkaa natisemaan liitoksissaan?

        Persutyylistä nationalismia löytyy rajan toiseltakin puolelta:

        http://www.youtube.com/watch?v=ntrEYIg1z9Q&context=C48c9833ADvjVQa1PpcFNcoienZPNQbkvU0YYN_h1JZvghm4LHjSI=

        Sivaripersut mahdollisen konfliktin sattuessa leijonahihat käsissä sitten eturintamalle kts. Kyllä sieltäkin rautaa löytyy:

        http://www.youtube.com/watch?v=yMm-sxhho_g


      • Putinin hallinto
        12+9 kirjoitti:

        Jaahas, tuolla kommentillaan on nyt sitten saatu venäläiset ymmärtämään "huumoria" joka leviää paikallisissessa mediossa kulovalkean tavoin?

        Venäjä on suurvalta jolla on sisäpoliittisia ongelmia. Silloin on helpompi kääntää kansalaisten huomio ja viha muualle. Näin on toimittu sielä(kin) kautta historian.

        Pieniin persuaivoihin ei toki mahdu, että historialla on tapana toistaa itseään.

        Mitäs jos Putinin hallinto Oikeasti alkaa natisemaan liitoksissaan?

        Persutyylistä nationalismia löytyy rajan toiseltakin puolelta:

        http://www.youtube.com/watch?v=ntrEYIg1z9Q&context=C48c9833ADvjVQa1PpcFNcoienZPNQbkvU0YYN_h1JZvghm4LHjSI=

        Sivaripersut mahdollisen konfliktin sattuessa leijonahihat käsissä sitten eturintamalle kts. Kyllä sieltäkin rautaa löytyy:

        http://www.youtube.com/watch?v=yMm-sxhho_g

        Tuskinpa se alkaa tuosta vaan natisemaan, ne mediajutut sieltä ovat olleet median melkoista tahallista liiottelua toisinajattelijoista, toki myös kommunistit siellä olivat vahvasti mielenosoituksissa mukana.

        Länsi saa tehdä vielä paljon lisää hommia, ennen kuin Venäjän hallinto kaatuu, nykyiset yritelmät eivät riitä alkuunkaan. Nationalistit ovat suurelta osin olleet Putinin puolella.

        Mutta se että täällä koomikot alkavat pelottelemaan Venäjällä, se on kyllä vitsi sekin, sitä käytettiin silloin kun suomalaiset piti saada äänestämään EY-liitoksen puolesta, mutta ei sekään kovin hyvin sujunut, äänestäneiden määrä oli vähäinen.


      • rautaako?

        "sillä medialla ei ole mitään oikeutta harrastaa tuollaista toista ihmistä raa’asti loukkaavaa väärinymmärtämistä"

        Väärin. Toimitetulla medialla ei ole oikeutta. Sitä säätelee JSN, laki ja alan ettiset säännöt.

        Mutta nettiin saa nykyään kirjoittaa melkein mitä vaan tosiasiat ja muutkin yhtesikunnan normit unohtaen. Siks kaikenkarvainen "vihapuhe" on siirtynyt nettiin. Vihaa litesovat änkyrät ylseensä kutsuu sitä kriittiseski keksuksteluksi joka on jostain syystä ollut tabu mediassa ennen näiden "ilmaisuvapauden sankareiden" ulostuloa.

        Tuo on silkkaa huttua. Halla-ahon blogiokirjoitukisa ei voida julkaitsa toimitetussa mediassa. Ne rikkovat aivan liian monta lakia ja sääntöä. SIKSI, ja vain siksi, Halla-ahon tai Talan "totuuksia" ei ole näkynyt mediassa.


    • Soinin suojissa...

      Persut tyrkkäsivät kuumalla natsineulalla venäjänkarhua takapuoleen. Jos ulkomaankauppa siihenkin suuntaan romahtaa, ei tarvi ihmetellä. -"Kiitos" persujen.

    • ”Venäläiset ovat "jostain" syystä käsittäneet väärin vitsinne, sirppi ja vasara hihamerkistä.”

      Aloittaja, vai pitäisikö sanoa aloittelija, pitää jostain syystä venäläisiä tyhminä. Minä taas pidän persupelkoisia oliivimaiden vastuunkantajia tyhminä.

      ” Ei itänaapurille kummarrella tarvitse, mutta onko suoranainen vittuilu arvaamattomalle suurvallalle järkevää?
      Persut: katsokaa karttaa ja suomen sijaintia.”
      Siinä USA-uskovainen, persupelkoinen venäläisille vittuileva, Suomen armeijan alasajaja, Suomen itsenäisyyden ja talouden tuhonnut oliivimaiden vastuunkantaja antaa neuvoja itselleen.

    • pSS pimeyden ydin

      Erosen kannattaa mennä venäjälle selittelemään kirjoituksiaan, jotka hän teki eduskunnan koneilla ja rahoilla. Pelkästään persujen Suomen taloudelle aiheuttama vahinko on sanoinkuvaamatonta luokkaa. Siihen verrattuna jotkut Kreikan tukiaiset ovat itikanpieru Saharassa.

      • Intin käynyt

        venäjän armeijaako pitäis
        pelätä? Hah! Suomen puolustustahto ja kalusto hiukan eri kunnossa kun niillä


      • Tuossa kohtaa
        Intin käynyt kirjoitti:

        venäjän armeijaako pitäis
        pelätä? Hah! Suomen puolustustahto ja kalusto hiukan eri kunnossa kun niillä

        kyllä erehdyt ja pahasti, onneksi Venäjälle ei ole mitään kiinnostusta tänne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      329
      6247
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3706
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      150
      2893
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2200
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      107
      1763
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      72
      1292
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1112
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      983
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      968
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      914
    Aihe