nopeusrajoitus tarkoittaa ylärajaa

näin se vain on

Ketään ei voi pakottaa ajamaan lujempaa kuin kyvyt antavat myöten. Jokainen ajaa taitojensa mukaan. Joskus vauhti saattaa myös epähuomiossa laskea, jos on ajatuksissaan tai ei huomaa, että nopeusrajoitus on vaihtunut vaikkapa 80:stä sataseen.

Liikkuvan poliisin viestintäpäällikön, ylikonstaapeli Jussi Pohjosen mukaan alinopeutta ei ole laissa kielletty, mutta liikenteen hidastaminen tai tarpeeton estäminen on.

Jos muuta liikennettä hitaammin ajava autoilija kerää taakseen letkaa, eikä ohi pääse vastaantulevan liikenteen takia, on hitaan auton väistettävä levikkeelle.


Tässä oli faktaa "molempiin leiriin".

15

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwerty27.

      Entä jos ei ole levikettä?

      • oyisyuag

        ihme tie jos ei ole yhtään levikettä tai bussipysäkkiä tai edes omakotitalo liittymää.

        Jos noin on, silloinvoi ajaa hyvässä näkyvässä, kohdassa meltei pientareelle ja pudottaa nopeuden, jolloin muut pääsee ohi. heittämällä


    • ohi vaan

      Melko terävä havainto, mutta väistäisit sitten.

      • Sitte sulkuviivojen yli ellei muuten pääse,se on tämän päivä liikennetapa.
        Sit kun se niitti tulee voi voi mikä meni pieleen.


    • 35

      Aina löytyy pysäkkejä, joille voi poiketa päästämään jonon ohi. Ei ole tarkoitus, että samalla sekunnilla kun yksi auto tulee taakse, syöksytään pientareelle, vaan sopivassa paikassa.

    • ja se todellisuus

      Vai Suomalainen teiden kuningas ja juntti antasi tietä, nykyään ei tietä tahdo antaa edes traktorimiehetkään.

    • ....,,,,

      Monenko kilometrin välein esim. raskaiden yhdistelmien pitää pysähtyä, vaikkeivat ne pysäkillle mahdukaan?

    • 87k

      Tosin jos ajaa ilman PÄTEVÄÄ syytä 20km/h hiljempaa kuin nopeusrajoitus on, niin silloin tämä voidaan tulkita mulkun poliisin toimesta liikenteen (tahalliseksi) häirinnäksi, jolloin se on 12 päiväsakon arvoinen teko.....

      Ja ei, tämä ei meinaa sitä, että jos moottoritiellä on 120km/h rajoitus niin pakulla saisi ajaa vain ja ainoastaan 100km/h

      • Jepp, jepp

        20km/h hiljempaa ajaminen alkaakin vähän haitata mutta toisaalta on helpompi päästä ohi. 5 km/h hiljempaa ei taas tunnu missään. Sen verran voi itsekin joskus höllätä.


      • ....,,,,
        Jepp, jepp kirjoitti:

        20km/h hiljempaa ajaminen alkaakin vähän haitata mutta toisaalta on helpompi päästä ohi. 5 km/h hiljempaa ei taas tunnu missään. Sen verran voi itsekin joskus höllätä.

        Siis jos ajan rekan perässä kahdeksaakymppiä ohittamatta sitä, saan 12 päiväsäkon verran sakkoa, salli minun nauraa!


      • 87k
        ....,,,, kirjoitti:

        Siis jos ajan rekan perässä kahdeksaakymppiä ohittamatta sitä, saan 12 päiväsäkon verran sakkoa, salli minun nauraa!

        Eikös siinä ennakkopäätöksessä todettu juurikin, että jos ajaa yli 20km/h "alinopeutta" ilman pätevää syytä, on se 12 euron arvoinen rike.

        Ja luonnollisesti jos autokohtainen nopeusrajoitus tulee vastaan 45/50/60/80/100km/h, niin sehän on jo pätevä syy, samaten jos ei pääse ohi.

        Myöskin taatusti auton tekninen vika on pätevä syy jne.

        Samaten monilla pikkuteillä on 80km/h rajoitus, mutta talvella voi ajaa maksimissaan 50km/h jossain pahassa paikkaa, ja kesälläkin toi 80km/h tuntuu aika kovalta menolta.

        Mutta eiköhäs ne pätkät, joissa nopeusrajoitus on ilmoitettu semmosella pyöreellä lätkällä, niin luulisi että niissä on se rajoitus mietitty loppuun asti.

        Ja siihen että saa sen 12 ps. hidastelusta, vaatii todella, todella mulkun poliisin, en tiedä montako sakko on asiasta kirjoitettu, mutta ainakin yksi ääliö kiisti asian, ja käviä häviämässä sen oikeudessa.

        Ja hauskaa on myös se, että lakikirjassa ei lue mitään alinopeudesta tai sen rajasta, joten en usko että siitä sakkoa kovinkaan helpolla saa, mutta voi saada, etenkin jos jossain maantiellä vetää jonoa jotain 60km/h vauhtia henkilöautolla ;)


      • Take it "piano"
        ....,,,, kirjoitti:

        Siis jos ajan rekan perässä kahdeksaakymppiä ohittamatta sitä, saan 12 päiväsäkon verran sakkoa, salli minun nauraa!

        Minä voin hyvin ajaa rekan perässä ohittamatta sitä. Minulla löytyy kyllä pätevä syy ajooni. Sitäpaitsi rekat ajavat yleensä 90 km/h joten nou hätä.


    • pelottav. tilanteita

      Autossani on kalibroitu mittari ja lisäksi vakionopeudensäädin.
      Kun ajan vaikka 80 alueella sallitua nopeutta ja painan vielä säätimestä pari kilometriä yli, saattaa rekka tulla taakse hiostamaan muutaman metrin päähän.
      Pitäisikö tässäkin mennä johonkin pusikkoon, että rekka pääsisi sitä kymmenen kilometrin ylinopeutta ajamaan, vai mitä. Yleensä en näissä tapauksissa ole reakoinut siten asiaan, vaan olen ajatellut, että menköön ohi jos haluaa, kun tiellä on kerran tilaa. Onko tämä kenties vain rekkakuskin mielenosoitus lakia noudattavalle. Se tuo perässä roikkuminen on Suomessa vielä niin tavallista, ettei sitä voi suoralta kädeltä ohituspyynnöksi olettaa ja eihän rekka ainakaan mikään ambulanssiin verrattava ole.

      • Kali Bro

        Tiedät itsekin ettei sulla mitään kalibroitua nopeusmittaria ole! Muuten kirjoituksesi pitää paikkansa.


    • kjhggh

      Missään ei määrätä väistämään. Se on vain kohteliasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe