Tuli tuollainen talliin autonvaihdossa. Kilometrejä mittarissa muutama tonni, joten tuskin suurempaa huollon tarvetta. Kaikki öljyt kuitenkin ajattelin vaihtaa, mutta ohjekirja puuttuu, joten pitäisi tietää paljonko mitäkin litkua laitetaan.
Vastaukset 11
- HD...
Twincam96:
Vaihteistoon menee öljyä 0,95L (ei saa ylittää)..
Moottoriin menee öljynsuodattimen vaihdon jälkeen 3,3L. Jos moottori olisi jostakin syystä remontoitu ja täysin tyhjänä öljystä niin silloin menisi 3.8L(ei saa ylittää). Viskositeetti 20w50.
Ketjukoteloon 1,12L. Jos olisi remontoitu ja tyhjänä öljystä esim. ketjun vaihdon takia niin silloin menisi 1,33L(ei saa ylittää).- Ketjun avaaja
Kiitokset tiedoista. Tuo ketjukotelon öljyn määrä yllättävän suuri, tämän linkin mukaan 88 TC kotelo vetää alle 8 desiä.
http://www.hdjokke.com/hdjokke/Softailvinkkeja/Sivut/Ensioketjun_kiristys_ja_oljy.html - HD...
Ketjun avaaja kirjoitti:
Kiitokset tiedoista. Tuo ketjukotelon öljyn määrä yllättävän suuri, tämän linkin mukaan 88 TC kotelo vetää alle 8 desiä.
http://www.hdjokke.com/hdjokke/Softailvinkkeja/Sivut/Ensioketjun_kiristys_ja_oljy.htmlNiin. TC88 ei ole ihan samanlainen kuin TC96. Nuo arvot otin oman 2010 Roadking manuaalista. 2007 lähtien harrikoiden moottorina oli vakiona TC96 ja 2012 malleissa onkin suurimmassa osassa TC103, vain muutama malli käyttää edelleen TC96:sta. TC88 oli muistaakseni 1998:sta 2006 asti.
Tämä video kertoo hyvin TC88 ja TC96:n teknisistä eroista:
http://www.youtube.com/watch?v=yiSb-PoO2Bk
CVO malleissa on edellleen TC110.
- lammikko aina alla
Mustathan varata tynnyrin öljyä varastoon vuotojen varalta.
- >
ei toi vuoda..kuin pakoputken päästä
- Softailin omistaja
08-softailin ohjekirja antaa seuraavat määrät: Moottoriöljy 3.3litraa, vaihteisto 0,95litraa ja ensiöveto 0,95litraa.
Oman kokemuksen mukaan 3 litraa riittää moottoriin, tällä menee vähän yli puolenvälin mittatikkua. Vaihteistoonkaan en tuota täyttä litran pulloa kaada, reilu 8 desiä riittää tikun yläreunaan. - Japsikuski
Ihan tietämättömyyttäni kysyn, että miksi HD:ssä pitää vaihtaa kolmet öljyt? Erillasta öljyä moottorissa, enskassa ja vaihteistossa? Tuo varmaankin on se syy, että monet HD:t vuotaa öljyä. Mistä se yleensä vuotaa jos vuotaa, enska?
Japseihin riittää yhdet öljyt... Huom. tää ei ole trolli vaan aidosti olen kiinnostunut että onko tuossa systeemissä jotain etuja?- Tiivis mopo
Noiden öljyjen määrään en ota kantaa kun en tekniikasta mitään tajua, mutta öljyn vuotamisesta voin jotain sanoa 4 uudehkon harrikan perusteella. Eli kymmenen vuotta olen näitä mopoja ajellut, ja vain yhden kerran on ollut öljyä pyörän alla, sekin johtui huoltomiehen huolimattomuudesta oli jättänyt propun löysälle.
Ehkä tuo maine vuotavista harrikoista johtuu noita vanhoista pyöristä, eli pannupäistä ja vastaavista. Näitä kun on paljon vielä liikkeellä. Saman ikäiset japsit on pääasissa romutettu. - HD...
Tuo öljyvuoto koskee lähinnä vanhempia pan headeja yms. Twincameja tuo ei koske. Itseasiassa uudemmat harrikat ovat tekniikaltaan kehittyneet yhä kestävämmäksi.
Yksi etu ainakin on se että tuossa öljysysteemissä on se että moottorin voi vaihtaa melkein mihin vaan ilman että tarvitse vaihtaa vaihteistoa samalla. Esim. Jos haluan vaihtaa vaikka omasta road kingistäni twincam96:sen vaikka screaming eagle 120r tai s&s:n moottoriin , niin voin vaihtaa moottorin mutta kuitenkin säilyttää road kingin mukana tulleen vakio vaihteiston. Eli minun ei tarvitse vaihtaa moottorin lisäksi vaihteistoa eikä ensiövetoa lainkaan. Eli tämä on melkein kuin palapeliä, mutta sillä erolla että toisiinsa sopimattomia osia ei juuri ole. Riittää kun vaihdettava moottori on "bolt on" tyyppiä.
Japseissa jos vaihdat moottorin niin joudut vaihtamaan samalla vaihteiston, usein jopa ensiövedon siinä samalla.
- Japsikuski
Ok ja kiitos asiallisista vastauksista! Uusi kyssäri... Taisi olla HD:n koneessa ns. kuivasumppuvoitelu? Tuon palapelirakenteen vuoksi sitä ilmeisesti vielä käytetään, mutta onko siitä jotain etua verrattuna normaaliin rakenteeseen (öljypohja)?
- 67381hy
Etu on moottorin korkeuden pysyminen järjellisissä mitoissa.
Pitkäiskuinen ja isotilavuuksinen moottori vie tilaa muutenkin, joten ei sinne moottorin pohjaan märkäsumppua enää ole tilaa laittaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751220
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821127Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241085Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129955Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6908- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.73714Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48537
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90530- 25512
- 36495
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11480- 109480
- 43467
- 19446
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää40438Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä12398