-08 Fatboyn öljymäärät?

Kohta ajelulle

Tuli tuollainen talliin autonvaihdossa. Kilometrejä mittarissa muutama tonni, joten tuskin suurempaa huollon tarvetta. Kaikki öljyt kuitenkin ajattelin vaihtaa, mutta ohjekirja puuttuu, joten pitäisi tietää paljonko mitäkin litkua laitetaan.

11

5486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HD...

      Twincam96:
      Vaihteistoon menee öljyä 0,95L (ei saa ylittää)..
      Moottoriin menee öljynsuodattimen vaihdon jälkeen 3,3L. Jos moottori olisi jostakin syystä remontoitu ja täysin tyhjänä öljystä niin silloin menisi 3.8L(ei saa ylittää). Viskositeetti 20w50.
      Ketjukoteloon 1,12L. Jos olisi remontoitu ja tyhjänä öljystä esim. ketjun vaihdon takia niin silloin menisi 1,33L(ei saa ylittää).

    • lammikko aina alla

      Mustathan varata tynnyrin öljyä varastoon vuotojen varalta.

      • >

        ei toi vuoda..kuin pakoputken päästä


    • Softailin omistaja

      08-softailin ohjekirja antaa seuraavat määrät: Moottoriöljy 3.3litraa, vaihteisto 0,95litraa ja ensiöveto 0,95litraa.
      Oman kokemuksen mukaan 3 litraa riittää moottoriin, tällä menee vähän yli puolenvälin mittatikkua. Vaihteistoonkaan en tuota täyttä litran pulloa kaada, reilu 8 desiä riittää tikun yläreunaan.

    • Japsikuski

      Ihan tietämättömyyttäni kysyn, että miksi HD:ssä pitää vaihtaa kolmet öljyt? Erillasta öljyä moottorissa, enskassa ja vaihteistossa? Tuo varmaankin on se syy, että monet HD:t vuotaa öljyä. Mistä se yleensä vuotaa jos vuotaa, enska?

      Japseihin riittää yhdet öljyt... Huom. tää ei ole trolli vaan aidosti olen kiinnostunut että onko tuossa systeemissä jotain etuja?

      • Tiivis mopo

        Noiden öljyjen määrään en ota kantaa kun en tekniikasta mitään tajua, mutta öljyn vuotamisesta voin jotain sanoa 4 uudehkon harrikan perusteella. Eli kymmenen vuotta olen näitä mopoja ajellut, ja vain yhden kerran on ollut öljyä pyörän alla, sekin johtui huoltomiehen huolimattomuudesta oli jättänyt propun löysälle.
        Ehkä tuo maine vuotavista harrikoista johtuu noita vanhoista pyöristä, eli pannupäistä ja vastaavista. Näitä kun on paljon vielä liikkeellä. Saman ikäiset japsit on pääasissa romutettu.


      • HD...

        Tuo öljyvuoto koskee lähinnä vanhempia pan headeja yms. Twincameja tuo ei koske. Itseasiassa uudemmat harrikat ovat tekniikaltaan kehittyneet yhä kestävämmäksi.

        Yksi etu ainakin on se että tuossa öljysysteemissä on se että moottorin voi vaihtaa melkein mihin vaan ilman että tarvitse vaihtaa vaihteistoa samalla. Esim. Jos haluan vaihtaa vaikka omasta road kingistäni twincam96:sen vaikka screaming eagle 120r tai s&s:n moottoriin , niin voin vaihtaa moottorin mutta kuitenkin säilyttää road kingin mukana tulleen vakio vaihteiston. Eli minun ei tarvitse vaihtaa moottorin lisäksi vaihteistoa eikä ensiövetoa lainkaan. Eli tämä on melkein kuin palapeliä, mutta sillä erolla että toisiinsa sopimattomia osia ei juuri ole. Riittää kun vaihdettava moottori on "bolt on" tyyppiä.

        Japseissa jos vaihdat moottorin niin joudut vaihtamaan samalla vaihteiston, usein jopa ensiövedon siinä samalla.


    • Japsikuski

      Ok ja kiitos asiallisista vastauksista! Uusi kyssäri... Taisi olla HD:n koneessa ns. kuivasumppuvoitelu? Tuon palapelirakenteen vuoksi sitä ilmeisesti vielä käytetään, mutta onko siitä jotain etua verrattuna normaaliin rakenteeseen (öljypohja)?

      • 67381hy

        Etu on moottorin korkeuden pysyminen järjellisissä mitoissa.

        Pitkäiskuinen ja isotilavuuksinen moottori vie tilaa muutenkin, joten ei sinne moottorin pohjaan märkäsumppua enää ole tilaa laittaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      20
      4415
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3214
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3107
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      45
      2423
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1216
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1089
    7. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      242
      1058
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1029
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      140
      902
    Aihe