Kun täällä syytellään perussuomalaisia epämääräisin perustein uhoamisesta muistutellaanpa nyt mieleen pääministeripuolueen vaalilupauksista ensin vaikkapa pari: Missä paremminvointivaltio viipyy. Kuinka kävikään lupaukselle olla nostamatta tasaveroja? Mitä muuta sairaat ovat saaneet tältä hallitukselta kuin lääkekulukorvausten leikkauksen?
Kokoomus vs perussuomalaisten uho
entäs nää
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Palstan höröjä ja homoja ottaa vakavasti?
Pari korjausta:
- veroprogressiota kiristettiin
- lääkekulujen omavastuuta pudotettiin 50 eurolla
Näistä parannuksista tosin saamme kiittää poliittista vasemmistoa eikä kokoomusta.
Juu. Onneksi kokoomus äänesti noita vastaan hallituksessa. Mitenkäs kokkareilta on onnistunut kakun kasvattaminen ( verotulot) ja työpaikkojen luominen viime aikoina. Tai älä kerro. Eikös Nokia ja Tieto halua palkata just tuhansia ihmisiä lisään, mutta vasemmisto vastustaa, ja persut tietysti?
"- lääkekulujen omavastuuta pudotettiin 50 eurolla "
=> Samalla monet korvattavista lääkkeistä siirtyivat korvauksen ulkopuolelle tai niiden korvausmäärää/prosenttia alennettiin.
"- veroprogressiota kiristettiin"
=> Lähinnä humoristisen verran, ei ollenkaan vakavasti otettavasti. Tulossa on myös hallintarekistereiden salliminen ja omaisuuksien salailu.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/salatut-omistukset-tulevat/1185546
Veroja on alennettu viimeisten 15 vuoden aikana vuositasolla yli 7 000 000 000 euroa."
Oliko tuossa luvussa mukana tämä miljardi vuodessa?
"Helsingin Sanomissa oli 19.10.2005 mielenkiintoinen uutinen: ”Suomalaiset pörssiyhtiöt ovat jättäneet perimättä ennakolta noin miljardi euroa vuodessa ulkomaisilta osakkeenomistajilta, jotka on merkitty hallintarekisteriin”.
Siis ”jättäneet perimättä”.
Siis ”miljardi euroa”.
Siis ”vuodessa”.
Kun suomalaiset pörssiyhtiöt olivat ottaneet lain omiin käsiinsä ja jättäneet perusteettomasti lähdeveron perimättä, lakia muutettiin vuonna 2005. Vanhasen hallituksen peruste lainmuutokselle oli se, että lain noudattaminen ”vaikuttaa epäedullisesti suomalaisten yhtiöiden osakekurssien kehitykseen”. Samalla annettiin hiljainen hyväksyntä käytännölle, jonka mukaan pörssiyhtiöiden ei ole tarvinnut noudattaa Suomen lakia - eikä niiden tarvinnut noudattaa Suomen lakia - eikä niiden tarvinnut maksaa jälkikäteen valtiolle lain mukaisia pidättämättä jätettyjä lähdeveroja."
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/2010/03/17/julkisen-sektorin-alasajo-lisaa-kokonaiskustannuksia-ja-eriarvoisuutta#comment-317944
Entä miten on puolustusvoimissa luotu työpaikkoja puhumattakaan poliisista?
Eikös varuskuntienkin määrää lisätty just huomattavasti ja Kontiorantaankin saatiin toinen ruotsinkielinen varuskunta.