Kokoomus vs perussuomalaisten uho

Kun täällä syytellään perussuomalaisia epämääräisin perustein uhoamisesta muistutellaanpa nyt mieleen pääministeripuolueen vaalilupauksista ensin vaikkapa pari: Missä paremminvointivaltio viipyy. Kuinka kävikään lupaukselle olla nostamatta tasaveroja? Mitä muuta sairaat ovat saaneet tältä hallitukselta kuin lääkekulukorvausten leikkauksen?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Palstan höröjä ja homoja ottaa vakavasti?

Äänestä

Pari korjausta:

- veroprogressiota kiristettiin
- lääkekulujen omavastuuta pudotettiin 50 eurolla

Näistä parannuksista tosin saamme kiittää poliittista vasemmistoa eikä kokoomusta.

Äänestä
  • Juu. Onneksi kokoomus äänesti noita vastaan hallituksessa. Mitenkäs kokkareilta on onnistunut kakun kasvattaminen ( verotulot) ja työpaikkojen luominen viime aikoina. Tai älä kerro. Eikös Nokia ja Tieto halua palkata just tuhansia ihmisiä lisään, mutta vasemmisto vastustaa, ja persut tietysti?

    Äänestä

  • "- lääkekulujen omavastuuta pudotettiin 50 eurolla "

    => Samalla monet korvattavista lääkkeistä siirtyivat korvauksen ulkopuolelle tai niiden korvausmäärää/prosenttia alennettiin.

    "- veroprogressiota kiristettiin"

    => Lähinnä humoristisen verran, ei ollenkaan vakavasti otettavasti. Tulossa on myös hallintarekistereiden salliminen ja omaisuuksien salailu.

    http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/salatut-omistukset-tulevat/1185546

    Veroja on alennettu viimeisten 15 vuoden aikana vuositasolla yli 7 000 000 000 euroa."

    Oliko tuossa luvussa mukana tämä miljardi vuodessa?

    "Helsingin Sanomissa oli 19.10.2005 mielenkiintoinen uutinen: ”Suomalaiset pörssiyhtiöt ovat jättäneet perimättä ennakolta noin miljardi euroa vuodessa ulkomaisilta osakkeenomistajilta, jotka on merkitty hallintarekisteriin”.
    Siis ”jättäneet perimättä”.
    Siis ”miljardi euroa”.
    Siis ”vuodessa”.

    Kun suomalaiset pörssiyhtiöt olivat ottaneet lain omiin käsiinsä ja jättäneet perusteettomasti lähdeveron perimättä, lakia muutettiin vuonna 2005. Vanhasen hallituksen peruste lainmuutokselle oli se, että lain noudattaminen ”vaikuttaa epäedullisesti suomalaisten yhtiöiden osakekurssien kehitykseen”. Samalla annettiin hiljainen hyväksyntä käytännölle, jonka mukaan pörssiyhtiöiden ei ole tarvinnut noudattaa Suomen lakia - eikä niiden tarvinnut noudattaa Suomen lakia - eikä niiden tarvinnut maksaa jälkikäteen valtiolle lain mukaisia pidättämättä jätettyjä lähdeveroja."

    http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/2010/03/17/julkisen-sektorin-alasajo-lisaa-kokonaiskustannuksia-ja-eriarvoisuutta#comment-317944

    Äänestä

Entä miten on puolustusvoimissa luotu työpaikkoja puhumattakaan poliisista?
Eikös varuskuntienkin määrää lisätty just huomattavasti ja Kontiorantaankin saatiin toinen ruotsinkielinen varuskunta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


entäs nää kirjoitti:

Kun täällä syytellään perussuomalaisia epämääräisin perustein uhoamisesta muistutellaanpa nyt mieleen pääministeripuolueen vaalilupauksista ensin vaikkapa pari: Missä paremminvointivaltio viipyy. Kuinka kävikään lupaukselle olla nostamatta tasaveroja? Mitä muuta sairaat ovat saaneet tältä hallitukselta kuin lääkekulukorvausten leikkauksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu